Okładka książki Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945. Tom 3: Dystrykt lubelski Generalnego Gubernatorstwa Sebastian Piątkowski
Sebastian Piątkowski Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej reportaż
reportaż
Instytut Pamięci Narodowej
2020-11-03
2020-11-03

Okładka książki Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939-1945 Tom 2. Dystrykt krakowski Generalnego Gubernatorstwa. Sebastian Piątkowski, Sebastian Piątkowski
Relacje o pomo... Sebastian Piątkowsk...
Okładka książki Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939-1945. T. 1, Dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Sebastian Piątkowski, Sebastian Piątkowski
Relacje o pomo... Sebastian Piątkowsk...

W ostatnim czasie lubię czytać książki z kategorii judaika. Tym razem sięgnąłem po publikację „Relacje o pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w latach 1939–1945. Tom 3: Dystrykt lubelski Generalnego Gubernatorstwa”, której autorem jest Sebastian Piątkowski.

Sebastian Piątkowski urodził się w 1970 roku. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w 1999 r. uzyskał na tej samej uczelni stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii najnowszej. W 2017 r. rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach nadała mu stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie historia. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu samorządu terytorialnego i administracji rządowej. Pracował w Archiwum Państwowym w Radomiu (m.in. na stanowisku Kierownika Oddziału Informacji, Ewidencji i Udostępniania) oraz w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Obecnie pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Był członkiem Radomskiego Towarzystwa Naukowego (w latach 2001–2007 prezesem),Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Pionkach oraz Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Publikacja składa się ze 148 źródeł. Są to protokoły z przesłuchań świadków, przeprowadzonych w czasie śledztwa prowadzonego przez prokuratora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce Wacława Bielawskiego. Miało ono na celu ujawnienie jak największej liczby osób, które w czasie II wojny światowej pomagało Żydom. Wśród przesłuchiwanych są pomagający, członkowie ich rodzin i sąsiedzi, a także osoby, którym udzielano pomocy. Są to ludzie o różnym statusie społecznym i wykształceniu, od prostych rolników, po osoby zajmujące poważane stanowiska. W relacjach pojawiają się różne formy pomocy, od dostarczania jedzenia i załatwienia fałszywych dokumentów, aż po ukrywanie, które czasami trwało kilka dni, a nieraz kilka lat.

Więcej na moim blogu:http://oczytany.eu/relacje-o-pomocy-udzielanej-zydom-przez-polakow-w-latach-1939-1945-tom-3-dystrykt-lubelski-generalnego-gubernatorstwa-sebastian-piatkowski/

• Z polecenia do kupienia ...