Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Okładka książki Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej Andrzej Nowak (historyk)
Okładka książki Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
2020-11-25
Myśl polityczna Historia

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #14

Poleca gen. Rajmund Andrzejczak, GROUND ZERO #14

Wyszło dość zabawnie jak na "jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich". Mnóstwo odwołań do współczesnej sytuacji politycznej w Polsce, aby przedstawić partię rządzącą w pozytywnym świetle. Książka naprawdę wiele na tym straciła...

Najsłabsza książka Profesora. Ma kilka ciekawych fragmentów, ale to faktycznie wyjątki. Dodatkowo dużo odniesień do współczesnej sceny politycznej.

Tym razem rozczarowanie, choć autora wysoko cenię. Profesor Nowak jest konserwatystą, znanym z określonych sympatii politycznych, ale to nie żadna tajemnica i jeżeli komuś to przeszkadza to zwyczajnie po jego książki nie sięga. Po świetnej "Pierwszej zdradzie zachodu..." i monumentalnych "Dziejach Polski", przyszła pora na "Między nieładem a niewolą". Książka sprawia wrażenie pisanej zbyt pośpiesznie, za dużo w niej uproszczeń i taniego dydaktyzmu. Już na początku zaskoczenie przy tematyce taoizmu. Zamiast ewentualnych rozważań na temat bytu i nie-bytu jest o... leseferyzmie, Balcerowiczu, Korwinie - Mikke i Tusku! Potem, niestety, nie jest lepiej. Przy opisie szkół powstałych po Platonie, autor wspomina o cynikach. Jednak zamiast kilku chociażby zdań streszczających ich poglądy, mamy informację o tym, że nazwę zawdzięczają załatwianiu czynności fizjologicznych na wzór psów, a następnie opis zachowania Diogenesa w obecności Aleksandra, co wystarcza prof. Nowakowi do przypisania cynikom inspiracji dla ruchu kontrkultury, który pojawił się w latach 60-tych XX wieku... Takich powiązań ze współczesną polityką jest zresztą bardzo dużo i zdecydowanie obniża to wartość książki.
Książka jest bardzo starannie wydana. Prof. Nowak znany jest z pięknej polszczyzny, choć też bywa mało precyzyjny. Niewątpliwie Platon, Arystoteles, Tomasz z Akwinu i kilu innych myślicieli przedstawionych jest starannie, z dużą dozą wiedzy i erudycji. Tematyka jest dla mnie bardzo interesująca. Tym większe rozczarowanie.

Witam. Uwielbiam pióro prof. Nowaka, choć niekoniecznie kocham jego wszystkie książki (jedna rozpoczęta ponad rok temu czeka na lepsze czasy). Jak można się domyślić po ocenie "Między nieładem..." trafiła do mojego serca. Zapewne jeszcze do niej wrócę ale to musi poczekać na przeczytanie kilku innych książek. Podzielam większość poglądów prof. i być może dlatego jego słowa tak do mnie przemawiają. Z tego samego powodu jakoś nie mogę się przekonać do lewej strony naszej polityki czy nauki. Widać z wiekiem serce przeszło całkowicie na prawą stronę. Pozdr. P.

Wykłady prof. Nowaka z historii myśli politycznej cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdy studiowałem historię, tak że z zainteresowaniem sięgnąłem po tę książkę, która - chyba - musi w jakiejś przynajmniej części odpowiadać zakresowi tematycznemu wykładu. "Między nieładem a niewolą" to dość pesymistyczny tytuł dla zwięzłej syntezy myśli politycznej. Ten pesymizm wypływa chyba ze słusznego zresztą przekonania Autora, że wiele współczesnych problemów przynajmniej w pewnej mierze jest wynikiem dawnych zwrotów w tytułowej dziedzinie. Odwołań do współczesności jest zresztą więcej: niektóre wyjątkowo trafne, inne raczej ogólne lub wręcz chyba trochę na siłę wprowadzone pod wpływem wydarzeń bieżących.

Książka zbudowana jest z ośmiu rozdziałów, z których siedem pierwszych odwołuje się do ujętych chronologicznie przemian w dziejach myśli politycznej, ostatni zaś poświęcony jest polskiej tradycji rozważań nad polityką. Wykład jest klarowny, zasadza się na omówieniu najważniejszych punktów doktryn politycznych kolejnych epok z uwzględnieniem także obszernych nieraz cytatów źródłowych będących następnie przedmiotem bardziej szczegółowej analizy. Całkiem sensowne rozwiązanie, jeśli weźmie się pod uwagę syntetyczny charakter pracy. Mam natomiast wrażenie, że niepotrzebnie w pracy jest tyle ilustracji, które nadają jej charakter nieco albumowy. W porównaniu z inną książką A. Nowaka, z jaką ostatnio miałem do czynienia, materiał został przedstawiony bardziej publicystycznie, jakby z lekkim obniżeniem poziomu (co nie znaczy, że jest on niski, chodzi mi o porównanie).

Bardzo ciekawy jest rozdział o polskiej tradycji myśli politycznej. Niby temat dobrze znany, ale wciąż wiele kwestii wymaga ustalenia. Autor stara się polską "republikańską" i zasadzającą się na Arystotelesie myśl polityczną ukazać jako słuszny powód do dumy. Ukazuje jej znaczenie dla polskości i ciekawie jej broni. Pewnie wszyscy słyszeliśmy, że w XVIII w. Polskę mógł uratować tylko absolutyzm i nieraz te hasła powtarzamy, tymczasem współcześnie raczej nie bylibyśmy skłonni mieszkać w takim ustroju. Skąd więc to swego rodzaju rozdwojenie jaźni? Może jednak tradycje republikańskie (mimo ewidentnych wad ustroju I RP) nie musiały być wcale w całości odrzucane?

Tomasz Babnis

Dlaczego slaba?
Rozdzial rozdzialowi bardzo nieröwny.
Przy calym szacunku do wiedzy Pana Profesora - pisanie o konfederacji USA jako Stanöw to duze nieporozumienie - State to kraje a nie stany ( prowincje,wojewödztwa ).

Drugie to wspominanie trzech hasel Rewolucji Francuskiej....Panie Profesorze - PAN powinien wiedziec jako historyk ze byly CZTERY!

Dlaczego slaba?
Rozdzial rozdzialowi bardzo nieröwny.

Napisana zgrabnie, a w czytaniu przyjemna synteza dziejów europejskiej myśli politycznej do 1789 roku (ale oprócz tego również jest rozdział dotyczycący klasycznej myśli chińskiej oraz rozdział o kształtowaniu się polskiej myśli republikańskiej i niepodległościowej do 1795 r.) przedstawia sylwetki i poglądy najważniejszych postaci tejże: począwszy od Platona i Arystotelesa po myślicieli Oświecenia. Oczywiście temat jest na tyle obszerny, że nie sposób go dogłębnie opracować i przeanalizować na kartach jednej książki, skutkiem czego ,,Krótka historia myśli politycznej" siłą rzeczy jest subiektywną selekcją i syntezą autora, nie stroniącą od osobistej oceny opisywanych kwestii. Służą temu częste odwołania do współczesnych realiów (również w ramach ilustracji przedstawianych problemów),w których często wybrzmiewają polityczne sympatie i antypatie prof. Nowaka. Spostrzeżenia bywają trafne, czasem jednak na wyrost, czasem nachalne, a czasem niestety zwyczajnie absurdalne. Pozwolę sobie zacytować opis jednego ze zdjęć (które wraz z obrazami z epoki tworzą bogatą warstwę ilustracyjną i są miłym uzupełnieniem treści): ,,Studentki UJ podczas wulgarnej demonstracji pod Collegium Novum w Krakowie. Domagając się aborcji na żądanie, nie poprzestają na wulgaryzmach i agresji werbalnej. Ich sterowany przez ukrytych mocodawców [!] radykalizm wymierzony jest zarówno w Kościół katolicki, jak i w rząd RP"... Serio?

Mimo to, polecam tę książkę zarówno tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się z historią myśli politycznej - jako przystępny punkt wyjścia - jak i tym, którzy z tym jakże ciekawym tematem do czynienia już mieli - w ramach przypomnienia, usystematyzowania i poznania nowej perspektywy (bardzo pesymistycznej, dodajmy).

Prof. Andrzej Nowak Historyk wszystkiego chciałoby się powiedzieć. Kolejne dzieło pop nauki w wykonaniu prof. Nowaka Między nieładem a niewolą. Krótka Historia Myśli Politycznej praca syntetyczna opisująca 7 systemów filozofii politycznej, podróż od starożytnych Chin przez Grecję i Rzym, filozofię Chrześcijańską, Kolejny etap to rozdziały poświęcone Machiavellemu, Locke'owi i Hobbesowi oraz myśli J.J. Rousseau oraz staropolska myśl polityczna dociągnięte wszystko razem do XIX w,. z dużymi analogiami do problemów współczesnych w tym w Polsce, instytucjach unijnych, USA pokazuje degenerację ładu w imię wolności.
Niektóre szkoły szczególne utopie i legizm jeżą włos na głowie. Praca mimo, że podejmuje ważny temat bo żyjemy w epoce kształtowania się nowego ładu w wymiarze międzynarodowym i wewnętrznym. Praca pokazuje nam teoretyczne i pewne praktyczne rozwiązania wypaczenia klasyki filozofii polityki w czasach współczesnych oraz tego jak można w oparciu o tradycję myśli politycznej zbudować trwały ustrój państwowy . Wszystkie omówione w książce wizje porządku stanowią wzory dla decydentów jak nie przełożyć wahadła władzy w żadną ze skrajnych stron dyskursu ustrojowo-filozoficzno-prawnego. Sprawa omówiona w książce jest poważna i trudna politycznie i społecznie oraz ludzie przez wypaczających myśl klasycznej filozofii polityki zarówno w Polsce jak i poza jej granicami w kręgach rewolucyjnych. Książka jest ekskluzywnie wydana i pieczołowicie dopracowana przez prof. Andrzeja Nowaka i wydawnictwo oraz wielkie czapka z głów dla Enei za grant wydawniczy dla profesora. Polecam ją każdemu kto chce poszerzyć horyzonty w omawianym problemie bo poważną zaletą tej pracy jest wykaz literatury i źródeł po każdym rozdziale co pozwoli przy odrobinie pracy na nowe spojrzenia. Jak powiedział Leo Strauss żyjemy w oparach filozofii XX w. a Andrzej Nowak twierdzi, że te opary zaczynają się dymić do starożytności.

POLITYKA ŚWIATOWA OD ZAWSZE WZBUDZA NIE TYLKO ZAINTERESOWANIE, ALE I WIELE KONTROWERSJI. OD ZAWSZE LUDZIE SPIERAJĄ SIĘ O SYSTEMY POLITYCZNE, WŁADZĘ NA ŚWIECIE ORAZ KORZYŚCI Z TEGO PŁYNĄCE. WYDAWAĆ BY SIĘ MOGŁO, ŻE WIELKIE CZASY MAMY JUŻ ZA SOBĄ. CZY FAKTYCZNIE BYŁY ONE WIELKIE?

CHINY WIELCY MYŚLICIELE

Polityka konfucjanizmu jest jedną z popularniejszych teorii chińskiej myśli politycznej. Konfucjusz w swoich teoriach odwołuje się do starożytnych nauk królów – mędrców. Jego nauki rozwijał Mencjusz, który uważał, że podstawą porządku państwa jest przestrzeganie obowiązków moralnych. W odpowiedzi na myśli Mencjusza powstał Legalizm (faija),który twierdził, że należy przestrzegać prawa bez względu na aspekty moralne.

Na gruncie chińskim powstało jeszcze wiele innych teorii polityczno – filozoficznych. Najpopularniejszymi z nich są też Taoizm czy Motizm. Z wielu z nich korzystamy współcześnie, co nie koniecznie prowadzi do ulepszenia myśli politycznej w krajach Europy.

ARYSTOTELES I PLATON KONFLIKT UMYSŁÓW

Platon w swoich dziełach poszukiwał odpowiedzi, jakie powinno być idealne państwo oraz czym jest prawdziwa sprawiedliwość. W swoim dziele „Państwo” prowadzi dialog o różnych strukturach państwa. Od timokracji poprzez demokrację aż do tyranii. Platon reklamował wspólnotę własności. Niestety z jego twierdzeniami nie zgadzał się Arystoteles. Uważał on bowiem, że najlepszym i najbardziej wartościowym ustrojem państwa jest monarchia.

Twierdził on również, że do istnienia państwa potrzebna jest różnorodność. Ponieważ państwo według Arystotelesa powinno być wspólnotą, a nie jednolitym organizmem.

Od koncepcji Konfucjusz i jego uczniów, a także Platona i jego przeciwników myśl polityczna weszła w erę rozkwitu. Myśli Locke’a i Monteskiusza pozostaje z nami od lat.

MONTESKIUSZ I LOCKE TRÓJPODZIAŁ WŁADZY

John Locke w swoich teoriach i koncepcjach twierdził, że społeczeństwo jest suwerenem, a także tworem pierwotnym w stosunku do państwa oraz władzy. Według Locke’a społeczeństwo samo wybiera sobie władzę federatywną, ustawodawczą i wykonawczą. W ślad za jego myślą poszedł Monteskiusz.

Monteskiusz uważał, że posiadanie władzy powoduje jej nadużywanie oraz łamanie praw obywatelskich. Jego zdaniem jedynym warunkiem zachowania praw obywatelskich jest podział władzy. Władza powinna zostać podzielona pomiędzy różne podmioty, które nawzajem się kontrolują, hamują i są względem siebie niezależne.

„Kiedy w jednej i tej samej osobie lub w jednym i tym samym ciele władza prawodawcza zespolona jest z wykonawczą, nie ma wolności, ponieważ można się lękać, aby ten sam monarcha albo ten sam senat nie stanowił tyrańskich praw, które będzie tyrańsko wykonywał. Nie ma również wolności, jeśli władza sądowa nie jest oddzielona od władzy prawodawczej i wykonawczej. Gdyby była połączona z władzą prawodawczą, władza nad życiem i wolnością obywateli byłaby dowolną, sędzia bowiem byłby prawodawcą. Gdyby była połączona z władzą wykonawczą, sędzia mógłby mieć siłę ciemiężyciela”.
Monteskiusz

DZIEŁO WYBITNEGO AUTORA

Pan profesor Andrzej Nowak wydał bardzo dokładną i obszerną publikację „Między niewolą a zniewoleniem”. Autor pozycji jest jednym z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. W swojej pozycji pochyla się na współczesną historią, oceniając ją poprzez teorie starożytnych myślicieli chińskich, filozofów greckich aż po myślicieli polskich jak Paweł Włodkowic czy Józef Piłsudski.

Autor podjął się bardzo trudnej reasumpcji nauki różnych szkół i kierunków myśli politycznej. Nie zważając, na krytykę ze strony lewicowych liberałów odważnie pokazuje w swojej publikacji, że już od najdawniejszych czasów lewicowy liberalizm siał spustoszenie. Przeprowadzając czytelnika przez różne szkoły polityczne, prądy myślowe i podejścia filozoficzne pokazuje nam absurdy, zaniedbania i momentami przestępstwa rządzących.

SPOŁECZEŃSTWO UŚWIADAMIANE

Pozycja ta wbrew pozorom wcale nie jest narzucającym ton jedynym prawdziwym kierunkiem politycznym. Pisarz bardzo dokładnie pokazuje nam, jak bardzo definicja prawa zmieniła się pod wpływem coraz większej świadomości społeczeństwa. Mam wielki szacunek dla Autora, ponieważ nie narzuca w książce swoich przekonań politycznych. Przedstawia on historycznie i naukowo udowodnione fakty, z których każdy sam może wyciągnąć wnioski. Styl Pisarza sprawia, że pozycja ta nie jest zbiorem nudnych encyklopedycznych regułek. Wpadanie w żartobliwy ton niektórych fragmentów książki powoduje, że publikację tą czyta się bardzo lekko i przyjemnie.

Jestem pod wielki wrażeniem bardzo dokładniej dbałości o szczegóły historyczne Pana Nowaka. W pozycji tej nie ma domysłów, hipotez, ani matactwa. Autor zadał sobie wiele trudu, aby jego dzieło faktycznie pokrywało się z rzeczywistością polityczną i historyczną wybranych myśli politycznych.

OPRAWA DODATKIEM DO TREŚCI

Wspaniałe zdjęcia, które wzbogacają tę pozycję, pozwalają lepiej zrozumieć przekaz Autora. Fotokopie dokumentów np. Quincunxu czy starych książek powoduje, że publikacja ta jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Oczywiście należy również wspomnieć o oprawie książki, która bezsprzecznie zasługuje na pochwałę. Twarda okładka, wspaniała grafika, wysoka jakość papieru sprawia, że książka jest ekskluzywna.

OSOBISTE REFLEKSJE

Jako że bardzo interesuje się polityką, historią czy ekonomią mogę powiedzieć, że ta pozycja dla mnie jest bardzo wartościową publikacją. Rzetelność informacji, szczegółowość Pisarza i wszelkiego rodzaju fotokopie sprawiają, że dla pasjonata wyżej wymienionych dziedzin książka ta jest prawdziwą ucztą. Polecam wszystkim miłośnikom historii oraz studentom prawa.

CHINY WIELCY MYŚLICIELE

Polityka konfucjanizmu jest jedną z popularniejszych teorii chińskiej...

• Filozofia
  • Polityka
  • Historyczne
  • Ground Zero
  • Zbiory
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej