W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A

Okładka książki W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A Piotr Dumanowski, Dominik Guziak
Okładka książki W krainie piłkarskich bogów. O Polakach w Serie A
Piotr DumanowskiDominik Guziak Wydawnictwo: Otwarte sport
sport
Otwarte
2020-06-03
2020-06-03
piłka nożna futbol liga włoska Serie A Włochy piłkarze Polacy sport literatura faktu

Uwielbiam ten duet komentatorów Eleven Dumanowski-Guziak, nawet bardziej od Święcicki-Kapica, ze względów humorystycznych. Zatem, gdy ujrzałem w bibliotece, tą książkę o mało nie posiadałem się z radości. Słyszałem bowiem o jej promocji, w audycji Calcio truck. Pamiętam, że w Serie A na początku był tylko Koźmiński. Później chwilę Matusiak, aż do czasów Glika. Ale wraz z rozwojem stacji Eleven, nasi krajanie, zaczęli wyrastać jak grzyby po deszczu. Szczęsny, Zieliński, Milik, Piątek, Stępiński, Dawidowicz, Salamon, Jagiełło, teraz Żurkowski. Czytało się przyjemnie, ale najbardziej rozbawiła mnie kwestia "sjesty". Nie miałem świadomości, że Włosi śpią po popołudniu, zamykają w tymczasie lokale, by ponownie otwierać je w godzinach wieczornych. Bierzmy z nich przykład, ostatnie lata w Polsce to przecież również wiatr z Afryki.

Fascynuję się językiem włoskim, choć nie byłem we Włoszech (przyczyny tej nieobecności to temat na inną dyskusję). Interesuję się też piłką nożną, lecz nie chodzę na mecze, ale oglądam je w telewizji. Sam grałem jedynie na szkolnym boisku, lecz to książka dla mnie. Pozwala zrozumieć mentalność Włochów, która chyba nie przypadłaby mi do gustu mimo mojego zamiłowania do ich mowy, a zwłaszcza piosenek - do tej pory pamiętam hymn Mistrzostw Świata 1990. Jeśli naprawdę tak podchodzą do życia, jak opisane jest to w książce, to byłoby mi trudno być tam piłkarzem czy kimkolwiek innym. Ale lektura wciąga.
Może przydałoby się trochę podrozdziałów, jednak lekkość czytania sprawia, że układ nie jest wielkim problemem, gdyż z łatwością można przeczytać kilkadziesiąt stron pod wieczór. Większy zamęt wprowadziło podawanie nazwisk wypowiadających się piłkarzy w trakcie cytatów, a nawet na ich końcu, zamiast na początku. Nie od razu wiedziałem, czyje to słowa.
PS: Przed laty słyszałem w radiu, że włoska prasa kobieca broniła krytykowanego za grę Christiana Vieriego, ponieważ... nie wypada krytykować tak przystojnego mężczyzny. Nie mogę znaleźć w sieci tej informacji, to było dawno, może kiedy internet nie był tak popularny. Jeśli to prawda, mogłaby posłużyć za puentę książki, bo po lekturze wnioskuję, że pasuje do mentalności Włochów.

Książka o Włoszech przez soczewkę piłki nożnej, gdzie dużo informacji jest od piłkarzy grający w Italii oraz doświadczeń dziennikarzy sportowych. Świetna rzecz.

Książka — zbiór angedot związanych z calcio, ale i pokazujących życie społeczeństwa Italii, ich zwyczaje, przesądy, specyficzną kulturę. Polscy piłkarze związani z Serie A opowiadają o Włoszech na przykładzie historii, które sami przeżyli lub zasłyszeli od kolegów z drużyn. Dużo „smaczków”, całość niczym luźna opowieść, w której co chwilę ktoś dorzuca nowy wątek. Fajny klimat, chociaż momentami wkradło się ciut zbyt wiele chaosu.

Niesamowicie napisana książka komentatorów kanału Eleven. Prowadzi nie tylko przez Polaków w Serie A, ale także przez same włoskie absurdy, dziwy i niespodzianki. Niesamowite historie polskich piłkarzy, opowiadane przy okazji spotkań z autorami, bogate w anegdoty z boisk największych włoskich klubów. Świetna książka nie tylko dla fanów piłki, ale i dla zainteresowanych Włochami.

Świetna książka, Dumanowski & Guziak przenoszą nas wraz ze swoimi rozmówcami do Włoch. Mnóstwo anegdot, smaczków z życia w tym kraju. Dużo o ludziach, pasji, emocjach, nie ma wątków o klubach, taktyce itp. Daję 8 tylko ze względu, że sporą cześć tych opowieści i anegdot już znałem z TV czy YouTube, dlatego czytając te ksiązkę w czerwcu 22r. była nieco już dla mnie przewidywalna, ale i tak czytało się ją znakomicie. Kto jara się calcio, musi przeczytać. Warto!

Książka daje fajny wgląd nie tylko w calcio ale też włoski styl życia. Zlepek wywiadów, anegdot i własnych doświadczeń komentatorów eleven (kto nie dał się zrobić w balona taksówkarzowi z Neapolu nie wie co to Włochy) tworzy świetna książę którą poleciłbym każdemu fanowi Włoskiej piłki.

Co za lektura! Cóż za podróż po Półwyspie Apenińskim, na którą zabiera nas niezrównany duet komentatorów i miłośników włoskiej piłki - Piotr Dumanowski i Dominik Guziak! Książka traktuje o Polakach występujących w Serie A i na jej zapleczu (Serie B),właściwie jest oparta na ich historiach i anegdotach. Tyle tylko, że z każdą "połkniętą" stroną nasi stranieri wydają się być tłem w opowieści o pięknej Italii - zabytkowym i romantycznym kraju, zamieszkiwanym przez niesłychanie wyluzowanych, zakochanych w życiu i w piłce ludzi. Z rozdziału na rozdział czytelnik ma coraz większą ochotę na odwiedzenie słonecznej, serdecznej Italii. Wspaniała to była lektura, pozostaje żal i niedosyt, że trwała tyle, co pstryknięcie palcem...
Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika Włoch i piłki nożnej.

Zbiór anegdot i historii opowiadanych przez polskich piłkarzy grających we Włoszech, czyta się szybko i przyjemnie. Uśmiech na twarzy pojawia się często, czytając o podejściu Włochów do życia i futbolu.
Dla fanów Serie A pozycja obowiązkowa.

Dla fanów Serie A pozycja obowiązkowa.

Sięgnąłem po książkę zaraz przed Euro 2020 (w sumie 2021) zachęcony opisem z tyłu i… było ok. O Serie A i mentalności Włochów krążą po świecie takie historie, że nie mogłem się powstrzymać od przeczytania. Zabawna historia malowana życiem, jednak mnie osobiście nie zachwyciła. 5/10.

• Sport
  • Piłka nożna