Mój przyjaciel Maigret

Okładka książki Mój przyjaciel Maigret Georges Simenon
Okładka książki Mój przyjaciel Maigret
Georges Simenon Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Cykl: Komisarz Maigret (tom 31) Seria: Seria z Puzzlami kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 31)
Seria z Puzzlami
Mon ami Maigret
C&T Crime & Thriller
2020-09-04
2020-09-04
Włodzimierz Grabowski
kryminał literatura belgijska Maigret

Simenon, po raz drugi, zabiera nas na rajską wyspę u wybrzeży Francji, choć tym razem z Maigretem. Na niej oto zostaje zabity Marcel Pacaud i to zaraz po tym jak chwali się wszem i wobec, że Maigret jest jego przyjacielem. Marcel to – kiedyś drobny przestępca – teraz prawie bezdomny drobny pijaczek. Zginął od dwóch strzałów, a przełożeni sugerują, że jego zabicie było swoistą personifikacją zabicia Maigreta.
Choć to opowieść o zbrodni, z dość odrażającymi sprawcami jest w niej niezwykły urok, sielankowość nawet, Maigret (który ma też obserwatora ze Scotland Yardu) poznaje wyspę i ulega jej urokowi. Tak jak i mieszkańcom choć jest to ekscentryczna menażeria. Kryminalna łamigłówka nie należy do tych porywających, ale rekompensuje to klimat opowieści.

Jak tu oceniać mistrza kryminału? Nie wypada. Komisarz Maigret udaje się na wyspę na Morzu Śródziemnym, aby rozwikłać tajemnicę zabójstwa osoby, która nazywała komisarza przyjacielem.
Mały pensjonat, wiele okazji do zjedzenia posiłków i popicia ich różnymi trunkami, mieszkańcy, którzy wszyscy się znają i komisarz Maigret, tym razem w towarzystwie kolegi po fachu ze Scotland Yardu. Wspaniała lektura na wakacje!

• 03. Pap+
  • Klasyka kryminału