Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema

Okładka książki Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Rafał Mikołajczyk
Okładka książki Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema
Rafał Mikołajczyk Wydawnictwo: Booka komiksy
komiksy
Booka
2020-10-15
2019-09-12
Lem

Okładka książki Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca Albert Monteys, Ryan North, Kurt Vonnegut
Rzeźnia numer ... Albert Monteys, Rya...
Okładka książki Top 10 Gene Ha, Alan Moore
Top 10 Gene Ha, Alan Moore...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Trauma Team Cullen Bunn, Miguel Valderrama
Cyberpunk 2077... Cullen Bunn, Miguel...

Bardzo dobra publikacja,
Po przeczytaniu "Niezwyciężonego" Lema miałem refleksję,
jak inni widzą przedstawione obrazy?
Na komiks Rafała Mikołajczyka natrafiłem po rozmowie z Bibliotekarzem, dziś wiem że to była dobra lektura,
Wydanie bardzo dobre jakościowo, papier gruby i matowy,
oprawa sztywna, publikacja dość majestatyczna.

Polecam!

Bardzo dobra publikacja,
Po przeczytaniu "Niezwyciężonego" Lema miałem refleksję,
jak inni widzą przedstawione obrazy?
Samą pozycję "Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema" czyta się dobrze, warto zaś wcześniej zapoznać się z "Niezwyciężonym"....

[...]
Człowiek jeszcze nie wzniósł się na właściwą wysokość.
Jeszcze nie zasłużył na tak pięknie nazwaną postawę galaktocentryczną, która wysławiana od dawna nie na tym polega, aby szukać podobnych siebie i takich tylko rozumieć, ale na tym, żeby nie wtrącać się do nieswoich nieludzkich spraw.
NIE WSZYSTKO I NIE WSZĘDZIE JEST DLA NAS.

𝗪𝗢𝗪 ! 𝗧𝗢 𝗝𝗘𝗦𝗧 𝗣𝗢 𝗣𝗥𝗢𝗦𝗧𝗨 𝗙𝗘𝗡𝗢𝗠𝗘𝗡𝗔𝗟𝗡𝗘 !
Miałam właśnie okazję obejrzeć i posłuchać 1 rozdziału "Czarny Deszcz" z książki "Niezwyciężonego" Stanisława Lema, który jest udostępniony w formie audio komiksu. Komiks jest graficzną adaptacją powieści, stworzoną przez Rafała Mikołajczyka. Przepięknie wydanie, wspaniałe ilustracje.
Został mi polecony przez algorytm, chyba ze względu na to, że ostatnio interesuje mnie właśnie ta konkretna książka, zważywszy na grę, która mnie tak pochłonęła, a mianowicie "The Invincible" 😊
Daję 10 błyszczących ⭐, bo to 3 in 1 LEM, powieść graficzna i super produkcja w takiej obsadzie, nie może być inaczej.
𝗣𝗔𝗦𝗝𝗢𝗡𝗨𝗝Ą𝗖𝗘 𝗗𝗢𝗭𝗡𝗔𝗡𝗜𝗘 ! 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !
W tej superprodukcji czyta Pani Czubówna, co jest dodatkowym bonusem, ale nie tylko, bo oto
𝗪 𝗥𝗼𝗹𝗮𝗰𝗵 𝗚ł𝗼́𝘄𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘄𝘆𝘀𝘁ę𝗽𝘂𝗷ą :

Muszę mieć ten komiks.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝗗𝗟𝗔 𝗖𝗜𝗘𝗞𝗔𝗪𝗦𝗞𝗜𝗖𝗛 :
𝗨𝗪𝗔𝗚𝗔:
Superprodukcja została zrealizowana w technice binauralnej, która przy odtwarzaniu pozwala uzyskać idealną symulację przestrzeni na zwykłych słuchawkach, dzięki czemu słuchacz może poczuć się, jakby był w centrum akcji. Z tego względu zalecamy słuchanie audiobooka przy użyciu słuchawek.
𝗡𝗮𝗴𝗿𝘆𝘄𝗮𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗶𝗻𝗮𝘂𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲 z łac. bi – podwójny, auris – ucho – technika nagrywania dźwięku za pomocą dwóch mikrofonów, umożliwiająca słuchaczowi precyzyjną lokalizację w przestrzeni zarejestrowanych sygnałów akustycznych i tym samym stwarzająca dźwiękową iluzję przebywania w miejscu, w którym dokonywano nagrania. Bywa mylona ze stereofonią.
Nagrania binauralne wykorzystują naturalną zdolność ludzi i zwierząt do precyzyjnego lokalizowania źródła dźwięku odbieranego przez narząd słuchu. Efekt binauralny wykorzystuje się m.in. jako pomoc w edukacji osób z wadą wzroku. Był też wielokrotnie używany przez twórców muzyki popularnej (m.in. Rogera Watersa, zespół Pearl Jam).

Do prawidłowego odbioru efektu binauralnego konieczne są słuchawki (przy odsłuchu za pomocą zestawów głośnikowych znika u słuchacza wrażenie przebywania wewnątrz sceny dźwiękowej).

[...]
Człowiek jeszcze nie wzniósł się na właściwą wysokość.
NIE WSZYSTKO I NIE WSZĘDZIE JEST DLA NAS.

𝗪𝗢𝗪 ! 𝗧𝗢 𝗝𝗘𝗦𝗧 𝗣𝗢 𝗣𝗥𝗢𝗦𝗧𝗨 𝗙𝗘𝗡𝗢𝗠𝗘𝗡𝗔𝗟𝗡𝗘 !...

Niezbyt mam ochotę czytać Lema w wersji oryginalnej, więc wersja komiksowa okazała się dla mnie świetnym wyborem. Jestem zachwycony zastosowaną kreską. Jednakże, jeśli chodzi o fabułę, nie jest ona porywająca - w praktyce końcowe rozmyślenia głównego bohatera to jej najmocniejszy moment. Strona wizualna komiksu zdecydowanie nadrabia wszystko.

Rewelacja, świetnie oddana książka, pięknie narysowana.

Największa wada, to ciężar, trzeba mieć krzepę w łapach, by cały na jedno posiedzenie przeczytać.

Rewelacja, świetnie oddana książka, pięknie narysowana.

Przede wszystkim przepięknie wydany od strony graficznej, rysunki niezwykle klimatyczne a kadry zapadają w pamięć.

Oryginału Lema nie czytałam, więc nie wiem czy nie do końca satysfakcjonujące zakończenie wybrzmiało w ten sposób tylko tutaj, czy było to wierne odwzorowanie, ale i tak polecam zajrzeć do komiksu.

Z pewnością najambitniejszy polski komiks ostatnich lat. I jest to ambicja spełniona. Stanisław Lem pękałby z dumy (swoją drogą został przez autora obdarzony cudownym epizodem!).

Wszelakie adaptacje czy ekranizacje Lema to zawsze ryzykowna sprawa. W tej widać miłość scenarzysty i rysownika w jednej osobie do świetnego oryginału - a to, w połączeniu z odrobiną talentu powoduje, że efekt końcowy naprawdę dostarcza. W warstwie graficznej klimat wylewa się z każdego kadru, oszczędność kolorów i środków wyrazu tylko potęguje efekt. W warstwie tekstowej jest tak dobrze, że nawet nie znając oryginału nie czujemy się potraktowani po macoszemu, wręcz przeciwnie, zachowana jest cała struktura mozolnie budowanego napięcia, wszystkie suspensy i niedopowiedzenia. Nawet jeśli ktoś Lema nie zna, ale lubi dobre, poważne s-f, to będzie się tutaj świetnie bawił. A jeśli zna, to się nie rozczaruje. Więcej tego typu projektów, poproszę.

Przepiękny komiks, który mimo, że samego Niezwyciężonego czytałem już wcześniej to z chęcią do niego wróciłem. Obrazy przygotowane przez rysownika to arcydzieło. Wiele osób, którym pokazywałem to wydanie zachwycało się nim. 3 miesiące temu Booka wydała kolejne wznowienie komiksu i kupujcie bo naprawdę warto. Polecam!

Może zacznę od tego, że nie jestem fanem hard sci-fi, ale jednak do sięgnięcia po „Niezwyciężonego” przekonały mnie wszystkie nagrody, które ten album otrzymał. To powinno być wręcz gwarancją doskonałej lektury, prawda? I początkowo byłem oczarowany zawartością tego komiksu, podobała mi się zarówno warstwa graficzna, samo wydanie, jak i treść. Lem stworzył świetną fabułę…bez fabuły. Bo „Niezwyciężonego” czytało mi się bardzo dziwnie. Momentami bardzo ciężko, bo rozmowy pomiędzy bohaterami tej historii brzmią jak dywagacje naukowców teoretyków, a nie praktyków. A raczej nie są to rozmowy ludzi, którzy zostali wysłani na obcą planetę, żeby uratować innych ludzi. Spory o ewolucję maszyn, itp. Nie ma natomiast zbyt wiele działania. A jak już coś zaczyna się dziać, to trwa zaledwie krótką chwilę, a po tym znowu dostajemy przemyślenia głównego bohatera lub naukowe spory. Komiks zarówno ciężki do czytania, jak i niezwykle intrygujący.

Nie znam - niestety - oryginału, ale w sumie nie żałuję, bo pewnie właśnie dlatego fabuła złapała mnie za gardło od pierwszych stron. Pewnie znowu wychodzę na ignoranta, ale serio cieszę się, że nie zepsułem sobie tego komiksowego doświadczenia spoilerami z literackiego pierwowzoru. :P

Anyway, zaczyna się to jak świetny space horror. Od mniej więcej połowy, kiedy poznajemy wyjaśnienie zagadki, napięcie nieco siada - trochę za dużo gadania i gadania - ale i tak do samego końca trudno przewidzieć, dokąd to wszystko ostatecznie zmierza, więc czytelnik nie traci ani zainteresowania, ani czujności. Piszę o czujności, bo to jednak wymagający komiks - chwilowa zwiecha mózgu i człowiek traci rozeznanie, co się właściwie dzieje.

Ilustracje - monumentalne, a zarazem w jakiś sposób posępne, a przez to niezwykle klimatyczne - tylko podkreślają nastrój narastającej grozy i paranoi na początku, a później doskonale oddają narastającą pośród kosmicznej pustki rozpacz.

Z minusów: projekty postaci są jak dla mnie nieco zbyt - hmmm - clipartowe? I trochę zbyt do siebie nawzajem podobne - to sprawia, że lektura jest jeszcze trudniejsza (ale tym razem akurat w negatywnym tego słowa znaczeniu). Drugi minus: mnóstwo błędów interpunkcyjnych. Serio, miałem w rękach chyba jakieś trzecie wydanie i dotąd nikt tego nie zdążył poprawić? Bo nie uwierzę, że to błędy samego Lema - raczej powstałe w procesie adaptacji tekstu na język komiksu.

Tak czy siak - dobra to rzecz. Więcej takich polskich komiksów, ładnie proszę!

• Komiksy
  • Komiks

Rafał Mikołajczyk Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Zobacz więcej