Cudowna podróż Freddiego Yatesa

Akapit Press
2020-10-23
2020-10-23
Iwona Żółtowska

Freddie Yates nie wierzy w cuda.
Gdyby ktoś go spytał, powiedziałby, że na wszystko można znaleźć logiczne wyjaśnienie. Chłopiec mieszka razem ze swoim ojczymem i babcią, ma także dwóch dobrych kumpli, którzy są może odrobinę dziwni… Ale można się z nimi dogadać.
Po tym, jak jego babcia umiera i Freddie dowiaduje się w liście od niej, że jego biologiczny ojciec prawdopodobnie nadal żyje, postanawia go odnaleźć. Wraz z Charliem i Benem chłopak wyrusza w podróż, która na zawsze zmieni jego życie… I nie tylko. Bo cuda istnieją i są czasem bliżej, niż można byłoby się spodziewać…

Pierwszą rzeczą, na jaką zwróciłam uwagę podczas lektury, jest bardzo dobre, sarkastyczne poczucie humoru. Narracja pierwszoosobowa ze strony Freddiego pozwala widzieć nam świat jego oczami; jest to postać bardzo inteligentna, lubiąca szukać ciekawostek na różne tematy, czasami jednak złośliwa lub szczera do bólu. Czytając opis jego odczuć na różne tematy, naprawdę nie sposób się nie uśmiechnąć. Freddie często bowiem nie rozumie lub nadinterpretuje pewne rzeczy, udając bardzo mądrego, podczas gdy tak faktycznie sam ciągle popełnia gafy. Na początku frustruje go to, jednak z biegiem historii zmienia się on i w jakiś sposób dorasta do tego, aby zaakceptować, że nikt nie jest idealny. A także do kilku innych rzeczy, to jednak pozostawiam czytelnikowi do odkrycia.
Kolejną kwestią jest tłumaczenie wykonane przez Iwonę Żółtowską, które oddaje charakter postaci i jednocześnie nie ugrzecznia dialogów między bohaterami, przez co brzmią one naturalnie. Szczególnie chodzi mi o te humorystyczne części, które nie są jakoś bardzo górnolotne. Nie da się ukryć, że nastolatków w pewnym momencie bawią dość specyficzne żarty, które jednak z angielskiego czasami trudno przetłumaczyć tak, aby były zarówno zrozumiałe i zabawne. Pani Żółtkowskiej na całe szczęście to się udało.
Dużo piszę o poczuciu humoru, ale czy w tej historii jest coś poza nim? Ależ oczywiście! To także ciepła opowieść o zacieśnianiu przyjaźni, stracie i próbach radzenia sobie z nią. Nie znajdziemy w niej jakichś filozoficznych przemyśleń, ale przepełniona jest ona emocjami naszych bohaterów. Oczywiście, Freddie - po stracie najpierw matki w dzieciństwie, a teraz babci - wysuwa się tu na pierwszy plan. Niemniej ważne są jednak wątki jego przyjaciół; Bena, który stara się pogodzić z rozwodem rodziców i zaakceptować macochę oraz Charliego, który z powodu swojej nadwagi nie spełnia oczekiwań rygorystycznej matki. Nie są one wprost powiedziane, ale domyślny czytelnik po opisywanych reakcjach czy słowach danej postaci łatwo wywnioskuje, który temat jest drażliwy i bolesny dla niej.
Warto także wspomnieć o zakończeniu, które zaskoczyło mnie i jednocześnie złamało serce. Kompletnie się go nie spodziewałam, ale z drugiej strony miało ono sens. Temat poruszany w nim jest jednak rzadkością w książkach dla dzieci, gdyż to dość delikatna kwestia. Niemniejsza nie zmienia to faktu, że naprawdę mi się spodobało, a także podniosło wartość tej historii.
Moim zdaniem jest to naprawdę dobra propozycja dla młodzieży w wieku ok.12-17 lat, ale także osoby dorosłe znajdą w niej dużo rozrywki oraz pocieszenia. Strata w końcu może dotknąć każdego, a ta książka pomaga się z nią w jakiś sposób oswoić. Jest ona przepełniona dobrym humorem, ale także wieloma mądrościami życiowymi, które dostarczane są w sposób prosty i przystępny. Postacie występujące w niej są łatwe do polubienia, dlatego sądzę, że czytelnik z chęcią będzie śledził ich losy. „Cudowna podróż Freddiego Yatesa” to książka ciepła i pełna przygód. Potrafi poprawić człowiekowi nastrój, dlatego też bardzo ją polecam! Naprawdę warto się z nią zapoznać :)

Freddie Yates nie wierzy w cuda.

Ułożone życie Freddiego komplikuje się w jednej chwili. Kiedy chłopak dowiaduje się, że jego biologiczny ojciec mieszka całkiem niedaleko, postanawia go odnaleźć. Wraz z dwojgiem przyjaciół Benem i Charliem ruszają w pełną szalonych wydarzeń i niespodziewanych komplikacji podróż, która zmieni ich życie.

Zawsze jest tak, że mam sobie za złe fakt, że dobre książki musiały na siebie tyle czekać. A czy Cudowna podróż Freddiego Yatesa jest dobrą książką? No pewnie, że tak!

Mimo tego, że bohaterowie maja niespełna 12 lat wydają się całkiem dojrzali. Czy to dobrze? Moim zdaniem tak. Same przygody, które przeżywali w trakcie swojej podróży potrafią wywołać salwy śmiechu, a i nawet były momenty pełne napięcia.

Ta opowieść jest przepełniona humorem, zwariowanymi pomysłami trójki bohaterów, ciekawostkami wszelkiej maści, ale przede wszystkim jest to historia o tym, że to czego uparcie szukamy czasami mamy tuż pod nosem.

Skłaniająca do refleksji, ale i dostarczająca sporej dawki humoru historia o poszukiwaniu odpowiedzi, które są skomplikowane w swojej prostocie

Zawsze jest tak, że mam sobie za złe fakt, że dobre książki musiały...

Czy wierzycie w cuda? A może komuś z was przytrafiło się coś, co na takie miano zasługuje? Przedstawiam wam Freddiego Yatesa – chłopca, który w swoim jedenastoletnim życiu doświadczył wielu strat, ale przede wszystkim doznał cudu. Jeżeli tego jeszcze nie zgłębiliście, ten mały bohater wam wszystko opowie, a jako gratis dorzuci kilka ciekawostek o świecie.

Fabuła
Freddie mieszka z przybranym ojcem i babcią. Kiedy ukochana Bunia umiera, a ojciec łamie nogę, przerażony kruchością życia chłopiec postanawia odszukać swojego biologicznego ojca. Wraz z dwoma kumplami wędruje przez Walię w kierunku jego potencjalnego miejsca pobytu. Chłopcy wplątują się w ciąg dziwnych wydarzeń i przeżywają niezwykłe przygody: staną w szranki w zawodach w jedzeniu cebuli, udaremnią napad na sklep i pomogą owcy w niebezpieczeństwie.

Jaka to powieść?
Nie chciałabym, żebyście odnieśli wrażenie, że ta książka jest smutna. Jenny Pearson porusza w niej delikatne tematy, jak przeżywanie żałoby czy brak wystarczającej uwagi ze strony rodziców. Jednak wkłada je w ramy opowieści przygodowej, nie stroniąc od dużej dawki absurdu. Nie myślcie sobie, że autorka bagatelizuje poruszane kwestie. Raczej łagodzi ponure skojarzenia, które są z nimi związane. Dzięki przygodowemu charakterowi i zabawnym dialogom udaje jej się zachować beztroskę, która jest przywilejem dzieciństwa. Pisarka zadbała też o bardzo ładny morał. Przyznam się, że jako rodzić miałam obawy, czy ta książka nie będzie podsuwała młodym czytelnikom głupich pomysłów. Dlatego cieszy mnie, iż chłopcy kilkukrotnie przyznają, że ich plan nie był dopracowany, a pomysł samotnej wyprawy był nierozsądny. Podróż przez Walię nie była jednak bezcelowa. Każdy z jej uczestników zyskał coś, co go wzmocniło.

Postacie
Bohaterowie książki mają po 11 lat i do tej grupy czytelników kierowałabym „Cudowną podróż Freddiego Yatesa". W powieści, poza tytułowym Freddiem, poznajemy jego dwóch przyjaciół: Bena i Charliego. Każdy z chłopców jest inny pod względem charakteru, zainteresowań, umiejętności, jednocześnie też każdy z nich mierzy się z innym problem. Może nie jest to do końca zgrane trio, ale wspiera się tak jak potrafi.

Podsumowanie
Kiedy przychodzi mi, oceniać powieść dla młodych czytelników, muszę cofnąć się w czasie i zastanowić się, czy ta historia porwałaby mnie jako nastolatkę. W „Cudownej podróży Freddiego Yatesa” doceniłabym nieprzewidywalną przygodę. Poczucie, że na kolejnych stronach dzieją się szalone rzeczy, zagwarantowałoby mi dreszczyk napięcia, który zatrzymałby mnie przy tej książce.

Jako mama doceniam, że Jenny Pearson nie obawiała się napisać o żałobie i emocjach, które mogą jej towarzyszyć. Prędzej czy później, niestety, każdy będzie musiał się z nią zmierzyć, a nie każdy potrafi o niej rozmawiać.

Fabuła
Freddie...

"Uważam, że nie powinniśmy rezygnować z rzeczy, które są dla nas ważne. Niektórzy zbyt łatwo się poddają."

Znakomita powieść, gwarantuje mega pakę szczerego śmiechu, już pierwsze zdanie, czy tytuł inicjującego rozdziału, składają obietnicę rewelacyjnej rozrywki. Każda strona książki przesycona jest żartem sytuacyjnym, pociesznym zestawieniem różnorodnych cech bohaterów, komicznym przywołaniem licznych perypetii. To, co wyprawiają główni bohaterowie, trzej kompanii uwielbiający przyciągać kłopoty, przechodzi ludzkie pojęcie. Wpadają na szalone pomysły, pchają się tam, gdzie zdecydowanie nie powinni, podejmują zwariowane decyzje, zabawnie wpływają na życie napotkanych osób. Kapitalnie się bawią, ale też pobierają życiowe lekcje.

Jestem pod ogromnym wrażeniem wyjątkowej kreatywności Jenny Pearson. Wyraźnie wyczuwa się, że autorka fantastycznie bawi się podczas tworzenia powieści. Zręcznie sięga po sprawdzone pomysły na intrygującą przygodę, wprowadza familiarny klimat w scenariusz zdarzeń, nie skąpi nagłych zwrotów akcji. Fikuśnych incydentów bez liku, tak jak kochają młodzi czytelnicy, więcej niż trochę sympatycznej satyry z dorosłych, liczne żarciki z energii i ekspresji wyrażania uczuć przez dzieciaki, ale też spory ładunek wartościowych przesłań. Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby, jak przetrwać rozwód rodziców, na czym polega prawdziwa przyjaźń, dlaczego wskazanym jest docierać do tożsamości samego siebie? Rewelacyjnie zapleciona fabuła odwzorowuje troski młodego pokolenia, czyni to z wyczuciem, delikatnością, ale też przymrużeniem oka. Mnóstwo frajdy, nie można się oderwać, mistrzowskie łączenie wymiaru rozrywkowego i wychowawczego. Wdzięczna i przyjazna narracja, angażująca i działająca na wyobraźnię, wsparta zrozumieniem potrzeb młodych odbiorców, i jeszcze imponująca ilość ciekawostek do poznania. Koniecznie uwzględnijcie książkę w planach czytelniczych, rozważcie przy komponowaniu prezentów.

Dla Freddiego, Bena i Charliego zapowiadają się szalenie nudne wakacje, rodziny chłopców chcą je wypełnić pomysłami nie po myśli jedenastolatków. Bo czyż można miło spędzać czas z niezbyt lubianą macochą, nawet jeśli wyjedzie się do Disneylandu? Albo przyjemnie cieszyć się dniem, kiedy brzuch napełniany jedynie wegańskimi potrawami domaga się ulubionych przysmaków z zakazanej listy? Jak świetnie zorganizować czas zabawy, kiedy kumple wyjeżdżają w świat? Jednak chłopcy wpadają na, ich zdaniem, genialny pomysł, planują na własną rękę odszukać biologicznego ojca jednego z nich. Nie zdają sobie sprawy, jak osobliwa okaże się podróż na drugi koniec kraju, czym będą zmuszeni jechać, przed kim uciekać, jak kombinować, aby przetrwać. Smak klęski i zwycięstwa, poleganie na własnej pomysłowości, udział w cebulowym konkursie, pomaganie starszej pani, udaremnienie napadu, zapobieżenie kradzieży, ucieczka ze szponów hazardu, ratunek dla owcy, zmyłka dla dziennikarzy, odnalezienie zgubionej drogi. Dzieci wpadają w mega tarapaty, ale nie pozwalają, żeby ktokolwiek i cokolwiek ich rozdzieliło. Działają wspólnie, zamierzonym i przypadkowym wygłupom nie ma końca, czasem z opłakanym skutkiem, często ze zbawiennym, w imię dobrych uczynków, prawdziwej przyjaźni i ważnej misji. Zakończenie mrozi krew w żyłach, sprawy przybierają groźny obrót, trzeba odważnie i rozważnie działać.

bookendorfina.pl

Powieść przygodowa dla młodego czytelnika – „Cudowna podróż Freddiego Yatesa”, Jenny Pearson

Jenny Pearson w swojej książce zabiera czytelnika do świata pełnego przygód, miłości, ale również nauki.

Freddie Yates kończy szóstą klasę. Z dnia na dzień jego życie legło w gruzach. Ukochana babcia zwana Bunią umarła. Wychowywała Freda wraz z jego tatą. Mama chłopca zmarła wiele lat temu. Bunia po swojej śmierci postanowiła wyjawić tajemnicę, którą skrywała, od kiedy tylko chłopiec pojawił się na świecie. Otóż jego tata nie był jego biologicznym tatą. Fred wraz z przyjaciółmi: Benem i Charliem postanawiają wyruszyć w podróż, aby odnaleźć biologicznego ojca. W trakcie swoich wojaży spotykają ich różne wydarzenia, np. udział w konkursie jedzenia cebuli, poprzez udział w telewizji, aż do spotkania złodziei!

Freddie z czasem zaczyna rozumieć, że: "nie zawsze da się dotrzeć tam, gdzie się chciało. Co więcej, Freddie odkrywa, że pewnych rzeczy nie da się wyjaśnić, a nierzadko to, za czym się goni, ma się cały czas blisko siebie."

Książka wspaniała w swojej prostocie. Spotykamy się w niej ze sporą ilością dziecięcych zagwozdek. Jak chociażby to, dlaczego zmarłej osobie wydaje się akt zgonu niczym dyplom, skoro ta osoba o niego nie zabiegała. Chłopiec jest nad wyraz ciekawym dzieckiem, zadaje tacie mnóstwo pytań, które siedzą mu w głowie a na które nie zna odpowiedzi. Nie rozumie często postępowania dorosłych. Z jego punktu widzenia często nie mają one sensu. Autorka pokazała nam prawdziwą przyjaźń pomiędzy chłopcami. W wielu sytuacjach stali za sobą murem wspierając nawzajem. Warto wspomnieć również o tym, że nie tylko Freddie zmaga się z problemami, posiadają je również jego przyjaciele: Ben i Charlie. Jenny Pearson nie koloryzowała w niej, problemy chłopców są realne, codziennie z podobnymi zmagają się tysiące dzieci. Książka jest napisana ciut większą czcionką niż te standardowe książki dla dorosłych – w końcu „Cudowna podróż Freddiego Yatesa” jest skierowana do dzieci i młodzieży. Opatrzona jest ilustracjami autorstwa Roba Biddulpha, którego to te małe dzieła dodają niezwykłemu urokowi powieści. Rysownik słynie bowiem z ilustracji do literatury dziecięcej i młodzieżowej. Moim zdaniem książka nadaje się świetnie do poruszania z dziećmi trudnych tematów życia codziennego. Spędzimy przy niej nie tylko wspaniałe chwile, śledząc przygody chłopców, ale również damy wartość dodaną do naszej relacji z dzieckiem. Jeśli interesuje Was czy Freddie odnalazł swojego biologicznego ojca oraz na jakie jeszcze przygody natrafił z przyjaciółmi – koniecznie po nią sięgnijcie.

• Przygodowo-podróżnicze
  • Luty 2021