Warszawa zapamiętana. Powroty 1945-1946

historia
Dom Spotkań z Historią
2020-01-01
2020-01-01

Okładka książki Przetrwałam: doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu Maria Buko, Katarzyna Madoń-Mitzner, Magda Szymańska
Przetrwałam: d... Maria Buko, Katarzy...
Okładka książki Mieszkańcy Warszawy w czasie Powstania 1944 Magda Szymańska, praca zbiorowa
Mieszkańcy War... Magda Szymańska, pr...

Smutne powroty do nikąd, do obrazu nędzy i rozpaczy.
Szukanie swych domów i domów krewnych wśród gruzów i zgliszczy.
Pełne nadziei przemierzanie wielu kilometrów, by na koniec przekonać się, że część Warszawy to wyludniona ruina.
Mosty leżące w wodzie, poprzewracane tramwaje, domy jeśli nie zburzone to wypalone, ludzie gotujący na ulicach.
Rozczarowanie i smutek, rzadko radość z powodu możliwości powrotu na swoje, równie rzadko ktoś czekał na powrót, do tej pory nieobecnych...ale zarazem, na pewno ogromna szczęśliwość z powodu zakończenia wojny.
Na domiar złego, rezydująca banda Polaków, okrada osoby wracające do Warszawy.
Niektóre ze wspomnień 60 osób, są króciutkie, nieraz jest to zaledwie kilka zdań. Mimo oszczędności słów, są to opowieści mocne, uderzające, szokujące. Opowiadają oni o pierwszych dniach powrotu do Stolicy. O tym co zastali, jak również o późniejszym okresie i o tym jak uczestniczyli w odbudowie, w jaki sposób organizowali sobie życie, polepszali jego jakość.
I jak to mówi jedna z autorek "Do tej pory nie mogę uwierzyć, że z morza gruzu powstało miasto".
Ludność wtedy była zdeterminowana, zjednoczona. Każdy, nawet młode dziewczyny, brały udział w noszeniu cegieł, sprzątaniu walajacych się szkieł pod nogami i innych, niewątpliwie ciężkich pracach. Te wspólne siły owocowaly. Dzięki temu, powoli zaczęły działać sklepy oraz inne instytucje.

Niesłychanie ważny dokument okraszony zdjęciami zdewastowanej Warszawy.

Smutne powroty do nikąd, do obrazu nędzy i rozpaczy.
Szukanie swych domów i domów krewnych wśród gruzów i zgliszczy.
Rozczarowanie i smutek, rzadko...

• II wojna światowa
  • Varsaviana