Inkwizycja

WAM
2020-01-01
2020-01-01
historia inkwizycja

Książka na pograniczu naukowego dyskursu, a popularno naukowego felietonu.

Spora liczba faktów naukowych i historycznych dających czytelnikowi możliwość zbudowania własnego stanowiska na temat inkwizycji.

Całość opatrzona trafnymi opiniami kard. Rysia i przedstawiona w sposób przyjemny dla czytelnika.

Bardzo dobra pozycja dla odczarowania tajemniczej inkwizycji.

Książka na pograniczu naukowego dyskursu, a popularno naukowego felietonu.

Bardzo dobra pozycja dla odczarowania tajemniczej inkwizycji.

Widac warsztat historyka, szanowanie inteligencji cztelnika i chec przedstawienia tematu nie tylko rzetelnie, ale i zrozumiale.

O historii inkwizycji, także o inkwizycji na terenach Polski. Dawno nie czytałam książki typowo historycznej, ta mnie zaciekawiła. Cieszę się, że udało mi się pogłębić wiedzę na temat inkwizycji.

Sięgnąłem po II wydanie "Inkwizycji" bp Rysia. Temat Inkwizycji to jeden z tych najbardziej chodliwych. I muszę przyznać, że bardzo się ubogaciłem tą lekturą. Nigdy nikt tak dokładnie nie przedstawił mi całej tej historii. W dodatku bp Ryś przedstawia historię, kontekst, różne odmiany inkwizycji. Nie wybiela, ukazuje mocne jak i słabe strony inkwizycji. Polecam osobą zainteresowanym tematem.

Jestem po lekturze drugiego, poszerzonego nieco wydania "Inkwizycji". Uważam, że abp starał się obiektywnie spojrzeć (bez bronienia i banalizacji) na proces tworzenia się inkwizycji. Właściwie pokazuje, że używanie słowa "inkwizycja" do wszelkich jej form w historii jest zbytnim uproszczeniem, należy wyróżnić mianowicie inkwizycję hiszpanską, rzymską, wenecką, a aż po Święte Oficjum. Każdy czas i teren miał swoje uwarunkowania i to właśnie w takich uwarunkowaniach autor przedstawia zachodzące procesy.

Znajdziemy tutaj mnóstwo danych, faktów i powiązań, które poszerzają spojrzenie. To spojrzenie może być bardzo owocne dla współczesnego katolika, który może z nich wyciągnąć naukę-z jednej strony przestrogę ku przyszłości, natomiast z drugiej strony urealnienie czasami zbytnio rozbuchanego tematu Inkwizycji w literaturze.

Abp Grzegorz Ryś podejmuje próbę wyjaśnienia i zrozumienia zjawiska, jakim była działająca od średniowiecza inkwizycja kościelna. I od razu muszę stwierdzić, że jest to dzieło o wiele rzetelniejsze od głośnej na tym portalu książki Romana Konika „W obronie św. Inkwizycji”. Nie znajdziemy tu takich światłych odkryć typu, że inkwizycja była świetna, bo dążyła do zbawienia dusz( jakby można było zbawiać siłą),jakimi popisuje się wrocławski filozof. Jak pisałem w opinii o książce Konika, jestem daleki od odbierania komukolwiek prawa do obrony swojego Kościoła, o ile robi to uczciwie. W pracy Rysia tej uczciwości jest znacznie więcej ponieważ chcąc wyjaśnić problem autor dostrzega zagrożenie, jakim byłby Kościół totalitarny. Arcybiskup chce wyciągnąć wnioski na przyszłość z lekcji, jaką dały dzieje i działalność inkwizycji. Oczywiście trudno się spodziewać po katolickim hierarsze, by stwierdził wprost, ze inkwizycja była instytucją zbrodniczą, nawet jeśli nie kwestionuje faktu, że była ona podmiotem inicjującym liczne prześladowania. Brakuje tu też dostrzeżenia i opisania podstawowej przyczyny zjawiska czyli charakteru władzy, w jaką wyposażono inkwizytorów. Ale nie wymagajmy od księży zbyt wiele. Liczy się i ten gest.

Solidna porcja wiedzy zmieszczona na małej objętości. Zastanawiam się, czemu został pominięty wątek Jana XXII w sprawie procesów o czary.

Inkwizycja odcisnęła trwałe piętno na naszej kulturze. Wciąż działa na wyobraźnie: płonące stosy z czarownicami, tortury ,lochy . Istnieje w kulturze popularnej jako symbol średniowiecza , upadku cywilizacji i grzechów kościoła katolickiego.A jak było naprawdę? Ta książka jest warta polecenia jako próba pokazania prawdy i powodów jakie sprawiły ,że właśnie w Europie Zachodniej pojawiła się taka instytucja . Książka ,choć krótka ,dość syntetycznie przedstawia najważniejsze fakty i widzenie inkwizycji z perspektywy dzisiejszych czasów. Polecam miłośnikom historii i polityki.

• Religia
  • Religijne