Grzeszna

trochę kryminał trochę romans. bez większego "wow".czytając miałam wrażenie że gdzieś niektóre wątki czy wydarzenia już znam. epilog -perełka ,autorka tak sprytnie zakończyła aby sięgnąć po dalsze tomy.

Nie polecam

Nie polecam

Słaba książka, w ogóle nie polecam tej autorki, ma wkurzający styl pisania. Nie mogłam dotrwać do końca...

Przeszłość przyćmiewa teraźniejszość. Każdy mały błąd, prowadzi do wielkiego grzechu.
Klara, młoda funkcjonariuszka policji, borykająca się z własnymi problemami i brakiem akceptacji w miejscu pracy zjawia się na miejscu tajemniczej zbrodni. Dziwnym trafem dostaje śledztwo do poprowadzenia. Przełożeni liczą na to, że zakończy się ono fiaskiem i tym samym pozbędą się jej z komendy. Czy podkomisarz Podolskiej uda się rozwikłać zagadkę szeregu tajemniczych morderstw? Czy zatracając się w walce z demonami przeszłości będzie potrafiła otworzyć się na nowe uczucie?I kto grasuje w podbrodnickich lasach? Wejdź razem z nami w mrok i przyłącz się do łowów.

Książkę czyta się z dużym zaciekawieniem, same śledztwo wciąga, mamy sporo poszlak, tropów, akcja jest dynamiczna, dużo się dzieje. Język prosty, łatwy w zrozumieniu, a całość się całkiem dobrze czyta. Zakończenie dosyć nieźle pojechane. Podobała mi się fabuła, ciekawa, wciągająca i naprawdę czytałam z wielkim zainteresowaniem. Grzeszna to lektura, która zapewni wam sporo wrażeń, emocjonujące śledztwo, romans z dreszczykiem? Brzmi intrygująco? To czytajcie. Na pewno przeczytam kolejny tom.

Indywidualizacja fabuły i inność  wzorców poruszanych w książce, jest niespotykany. Jednak nie na zły sposób. Dobrze wykreowane postacie i wreszcie bohaterka o rubensowskich kształtach od której bije smutek i  samotności. Styl autorki oraz jedna wielka niewiadoma sunącego pióra, daje dość ciekawy i tajemniczy obraz. Finalnie nie mogłam jej odłożyć, puki nie skończyłam a zakończenie, no cóż dowiedzcie się sami.

W październiku 2021 roku odbyły się 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Mimo że wystawców było mniej niż zazwyczaj, to i tak udało mi się zdobyć bardzo ciekawe pozycje. Przechadzając się po stoiskach wraz z przyjaciółką, w pewnym momencie trafiłyśmy na wydawnictwo Feniks. Oczywiście nie wyszłam stamtąd z pustymi rękami, dlatego też w dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam moje wrażenia po przeczytaniu powieści pt.: “Grzeszna”, autorstwa Anny Fiałkowskiej - Niewiadomskiej.

Główną bohaterką opowieści jest Klara - funkcjonariuszka policji, która niestety nie jest akceptowana w miejscu pracy. Jakby tego było mało, boryka się ona z problemami rodzinnymi. Pewnego dnia zostaje ona przydzielona do prowadzenia sprawy tajemniczych morderstw dokonanych na młodych kobietach. Czy uda się jej rozwiązać zagadkę i odkryć tożsamość zabójcy?

W pierwszej chwili po ujrzeniu okładki i przeczytaniu opisu byłam pewna, że będzie to kryminał. Jednak po zapoznaniu się z lekturą powiedziałabym, że jest to obyczajówka z pewnymi elementami kryminału. Warto też wspomnieć, że książka ta należy do cyklu “Siostrzane dusze”. Póki co na rynku ukazały się dwie powieści należące do wyżej wymienionej serii: “Niewierna” a także “Grzeszna”.

Autorka wykreowała Klarę na bohaterkę z niedoskonałościami, dzięki czemu od razu poczułam do niej sympatię. W końcu w rzeczywistości nie ma ludzi idealnych. Na plus była też postać księdza Mateusza, który występował w powieści (chociaż mam pewne zastrzeżenia, co do podejmowanych przez niego decyzji).

Co do samej historii, to czytałam ją z zaciekawieniem, jednak brakowało mi w niej więcej informacji dotyczących przeszłości głównej bohaterki. Trochę też przeszkadzał mi brak podziału książki na rozdziały. Na plus zdecydowanie było zakończenie całej powieści.

Z pewnością w przyszłości sięgnę po pozostałe tomy tej serii. Jeżeli lubicie połączenie obyczajówki z kryminałem, to zachęcam Was do sprawdzenia, czy “Grzeszna” by się Wam spodobała.

A to się zdziwiłam :)
O ile poprzednia, pierwsza część cyklu, pt. „Niewierna” była romansem z wątkiem kryminalnym, o tyle w „Grzesznej” jest na odwrót.

Tym razem poznajemy historię najstarszej z piątki sióstr, Klary Podolskiej, z którą mieliśmy przyjemność spotkać się w końcówce „Niewiernej”. I o ile w poprzedniej części, na tych kilku stronach, na których się pojawiła, szczerze ją znielubiłam, o tyle w „Grzesznej”, jak już lepiej poznałam, zmieniłam zdanie. Twarda baba z mnóstwem kompleksów i traumą tkwiącą w niej głęboko. Z różnych powodów babska solidarność się we mnie odezwała :)

Fabuła toczy się wokół bestialskich zabójstw dokonywanych na młodych dziewczynach. W tle poznajemy Klarę, jej problemy rodzinne i zawodowe (Klara jest policjantką) i wątek jej romansu. Fabułę cechuje dosyć nerwowa atmosfera, jest tam mnóstwo niezdrowej rywalizacji, szyderstwa i wykluczenia. Trudno jest być kobietą w policji, szczególnie w kryminalnej, zdominowanej przez testosteron.
Fabuła może nie jest szczególnie odkrywcza, ale jest za to wartka, spójna i ciekawie podana.

Język i styl powieści bardzo lekki, niewydumany, świetnie się czyta. Proste zdania, prosta lecz trafna logika bez pseudofilozoficznego pitolenia. Zakończenie mocno pojechane :) Niestety cały ten fajny efekt psuje korekta książki, a raczej jej brak. Literówki, gramatyka… Zdanie kończy się kropką, kolejne zaczyna się z małej litery, przecinki w nieco dziwnych miejscach, opuszczone słowa. W poprzedniej książce p. Anny nie było takich niespodzianek.
Tak czy tak nie mogę się doczekać części trzeciej, zwłaszcza po końcówce drugiej.
Ogólnie było bardzo fajnie.

A to się zdziwiłam :)

Polecam wam “Grzeszną”, która jest powieścią bardzo ciekawie skonstruowaną. Autorka w bardzo umiejętny sposób połączyła powieść obyczajową i kryminał. Poruszyła kilka ważnych problemów społecznych takich jak toksyczne związki, przemoc psychiczna i fizyczna, syndrom DDA, zakazana miłość. Nie można oczywiście zapomnieć o relacjach zawodowych, które nie zawsze są poprawne i trzeba nieustannie walczyć z szykanami ze strony współpracowników.

Ja “Grzeszną” pochłonęłam w jeden wieczór. Podczas czytania towarzyszyły mi emocje, nie zawsze pozytywne. Ale przecież o to chodzi, by książka wzbudzała w czytelniku szereg emocji. By mógł opowiedzieć się po której stronie stoi. Powieść można czytać bez znajomości wcześniejszego tomu. Samo zakończenie wywołało we mnie efekt zaskoczenia. Jestem bardzo ciekawa jak potoczą się losy Klary i jej sióstr.

Nie wiedziałam że to drugi tom serii, że to opowieść o drugiej z pięciu sióstr - nie nawiązuje jednak w żaden sposób do poprzedniczki więc śmiało można od niej zacząć.
Książka ta była dla mnie taką trochę zagadką, z okładki wynika, że może być to jakiś erotyk natomiast z opisu można spodziewać się kryminału. W sumie to jest tak po trochu jednego i drugiego plus wątek obyczajowy.
Ciekawa jest sama główna bohaterka, która wyłamuje się ze stereotypów – jest zwykłą, prostą kobietą, ma problemy, nie wygląda na modelkę i ma nadwagę (choć nie trzeba tego ciągle czytelnikom przypominać - po trzech razach serio zapamietają).
Zagadka kryminalna nawet ciekawa jednak łatwa do rozwiązania. Nigdy specjalnie nie szukam kto zabija, ale tutaj samo mi się to rzuciło w oczy. Wątek wilkołaka jednak pomysłowy.
Na minus błędy i językowe i w treści: np. Klara idzie do pracy pieszo lub ktoś ją podwozi po czym wychodząc z komendy wsiada do swojego auta. Poza tym bałagan w treści poprzez nagłe zmiany narratora i to w ciągu jednego akapitu! Takie totalne niedbalstwo.
Poza tym mimo zakończenia nie wyjaśniła się masa wątków: co z blizną Klary, co z ojcem, co z siostrą?! I czy autorka zapomniała, że Klarę ktoś śledził? Nie lubię takich akcji...

Fajna, lekka powieść obyczajowa z wątkiem "kryminalnym", którą czytało się w ekspresowym tempie.
Akcja jest dynamiczna, cały czas płynie, a śledztwo, które stanęło w martwym punkcie, dosłownie, rozwiązuje się samo. 😉
Plus dla autorki za to, że wprawnie i delikatnie wytłumaczyła w powieści syndrom DDA, dla tych którzy pierwszy raz się z nim spotkali. Krótko ale rzeczowo nakreślony obraz, by przedstawić bohaterkę. Jak dla mnie, to tu pasuje. Bez głębszych psychoanaliz. Dzięki temu powieść mimo wszystko jest lekka, a nie przytłaczająca.
Ciekawe relacje, jeszcze ciekawsze zakończenie. Nie wiem w sumie, czy nie najciekawsze w tej powieści.
Lekarz-policjantka-ksiądz. Do tego zaginiona siostra, która cudownie zostaje odnaleziona. Cóż może z tego wyniknąć...?
Autorka zapowiada kontynuację, więc chyba poczekam. Tym czasem biorę się za pierwszą część "Niewierna" , bo jak się okazało, "Grzeszna" to drugi tom cyku Siostrzane dusze.
Jeśli jesteś ciekaw historii losu sióstr, a przy tym chcesz się zrelaksować, myślę że jest to dobra pozycja.

• 📗 legimi
  • TBR