Polski korpus inżynierów wojskowych w latach 1807-1831

Okładka książki Polski korpus inżynierów wojskowych w latach 1807-1831 Marcin Ochman
Okładka książki Polski korpus inżynierów wojskowych w latach 1807-1831
Marcin Ochman Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
historia
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2020-01-01
2020-01-01
inżynieria epoka napoleońska królestwo polskie powstanie listopadowe

Okładka książki Pistolet VIS Michał Mackiewicz, Marcin Ochman
Pistolet VIS Michał Mackiewicz,&...
Okładka książki Karabiny francuskie Lebel Mle 1886 i Berthier Mle 1907-15 Leszek Erenfeicht, Marcin Ochman, Andrzej konstankiewicz
Karabiny franc... Leszek Erenfeicht, ...

Książka została wybrana Najlepszą Napoleońską Książką roku 2020, więc musiałem szybko nadrobić zaległości. W domyśle praca przedstawia polski korpus inżynierów wojskowych za czasów Księstwa Warszawskiego oraz Królestwa Polskiego, ale trzeba też wspomnieć, że autor sięga głębiej i opisuje genezę jego powstania w epoce stanisławowskiej oraz jego działalność podczas wojny polsko-rosyjskiej i powstania kościuszkowskiego. Dwa kolejne rozdziały omawiają już strukturę organizacyjną korpusu, jego zadania podczas pokoju i wojny, szkolnictwo, działalność naukową, umundurowanie, uzbrojenie. Ochman tworzy również pewien portret zbiorowy żołnierzy oficerów wskazując na ich pochodzenie, strukturę społeczną, narodową, wykształcenie, dochody, kwatery czy jak spędzali czas poza służbą. Dla mnie lepiej wypada część dotycząca Królestwa Polskiego, autorowi udało się tutaj wprowadzić kilka ciekawostek na przykład dotyczących udziału polskich inżynierów w wojnie rosyjsko-tureckiej 1828-1829 czy roli saperów podczas nocy listopadowej. W aneksach autor umieszcza również biogramy 152 żołnierzy, którzy przewinęli się przez omawianą jednostkę.

Solidne opracowanie dziejów polskiej inżynierii wojskowej w epoce napoleońskiej i w czasach Królestwa Polskiego. Mamy w niej wszystko co powinna mieć monografia rodzaju broni czyli geneza, historia, przegląd działań wojennych w jakich brała udział, organizacja, uzbrojenie, umundurowanie, omówił korpus oficerski, także ewolucję jakiej podlegała w interesującym czasie.
Autor może nie napisał nic bardzo nowatorskiego, ale zebrał w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat wojskowej inżynierii w okresie porozbiorowym, za co należy mu się uznanie i docenienie. Zwłaszcza, że temat rzadko poruszany w literaturze historycznej.

Autor...

• EBOOK/SCAN