Pistolet VIS

militaria, wojskowość
Vesper
2019-01-01
2019-01-01

Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 131 (01/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Simon Sebag Montefiore, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 40 (06/2016) Marek Gałęzowski, Michał Mackiewicz, Tadeusz Płużański, Maciej Rosalak, Tomasz Stańczyk, Philip Steele, Teresa Stylińska, Piotr Włoczyk, Marian Zacharski, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...

"Vis - znaczy siła"
Kiedy odebrałem tą książkę nie mogłem wyjść z zachwytu, jak można doprowadzić do perfekcji warsztat edytorski. Zaczynając od lakierowanej okładki, gdzie umieszczono piękną i pasującą do treści grafikę. Dalej jest coraz lepiej - kredowy gruby papier i starannie dobrana szata powoduje, że obcowanie z tym wydaniem to prawdziwa przyjemność.
Nie jest to mały album, bo jego format to A4.
Oprócz tekstu, jest tam ogromna ilość pięknych zdjęć nie tylko samej broni i wyposażenia, ale również osób ją posiadających, dokumentów i rysunków technicznych.
Całość stanowi monografię polskiej konstrukcji.
W środku znajdziemy min.:
1. Historię VISA a w niej:
- krótką wojskową historię broni palnej pierwszej połowy XX wieku;
-omówienie broni krótkiej żołnierza polskiego 1914 -1945;
-pistolet Vis wz. 35;
-pistolet P.35 (p);
-Visy o konspiracyjnych korzeniach;
-wyposażenie dodatkowe (futerały, wyciory, smycze);
-oznaczenia występujące na broni i ich omówienie;
-ocena całościowa Visa;
-rozbudowane biogramy twórców pistoletu;
-wstęp do katalogu Muzeum Wojska Polskiego.
Druga część książki to wspomniany wcześniej katalog. Każdy egzemplarz jest sfotografowany z obu stron. Niekiedy uwidocznione są jego szczegóły i przedstawione protokoły z przekazania. Jeżeli pistolet miał jakieś dodatkowe wyposażenie jest ono również pokazane. Karta w części opisowej zawiera nr seryjny, rok produkcji oraz opis fizyczny obiektu i jego historię pozyskania.
Katalog jest podzielony na następujące części:
1. Visy produkcji polskiej,
2. Futerały produkcji polskiej,
3. Visy produkcji niemieckiej,
4. Futerały produkcji niemieckiej.
Po pięknym katalogu przychodzi kolej na równie interesujące załączniki w nich:
-instrukcja o broni Vis wz. 35,
jest to wyraźna i całostronicowa fotokopia dokumentu. Lekkie zastrzeżenia można mieć do zdjęć i ich ostrości.
-amunicja pistoletu Vis wz. 35,
Bogaty w treść i zdjęcia fragment prezentujący historie amunicji do omawianej broni.
-opis patentowy,
fotokopia dokumentu.
-wykaz Visów utraconych wskutek kradzieży i nie tylko.
Na końcu jest bibliografia.
Jak przystało na profesjonalną monografię język jest nieco przesiąknięty "technikaliami" i trzeba mieć podstawową wiedzę, żeby nie zginąć i się nie zniechęcić.
Samą książkę ze względu na starannie wykonane i dobrane fotografie można przeglądać w nieskończoność. Jeżeli dodamy do tego szpalty pełnych informacji tekstu i dokumenty w oryginale- mamy monografie na wyśrubowanym poziomie.
Wydawnictwo Vesper naprawdę zadbało o czytelnika. Warto wspomnieć, że książkę można dostać za około 60-50 zł. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny nie jest to dużo.
Polecam, bo jest piękna.

"Vis - znaczy siła"