Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika

Okładka książki Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika David Attenborough
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
David Attenborough
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Journeys to the Other Side of the World: Further Adventures of a Young David Attenborough
Prószyński i S-ka
Inne

Przeczytane 1886 Opinie 585 Oficjalne recenzje 193

Wyróżniona opinia i

Książki 1709 Opinie 667

Książka - treść bez szału, mimo to na pewno sięgnę po inne pozycje tego autora, bo to wielki autorytet. Osobiście bardzo go cenię.

Wspaniałe przygody Davida Attenborugh w Australii, Polinezji i Madagaskarze. Czasami okraszone lekkim humorem. Czytało się dużo lepiej niż pierwszą książkę z podróży autora. Może dlatego, że w tej ukazane został też ludy dziko żyjące a nie tylko zwierzęta. Aż dech zapiera jakie przygody i ciekawe życie miał i wciąż ma sir Attenborugh. Dla fanów przyrody i podróży jak najbardziej polecam.

Kiedy okładka ze stłumionym dźwiękiem opadła na ostatnią przeczytaną stronę, moja pierwsza myśl brzmiała: „Potrzebuję kontynuacji. Teraz. Już. Natychmiast!”

Wspomnienia sir Davida Attenborough to coś o wiele więcej, niż zapiski z podróży. To wyważona opowieść o pięknie dzikiej przyrody oraz jej brutalności. Niezapomniane wrażenia towarzyszące odkrywaniu i liczne związane z tym niedogodności przeplatają się ze sobą, czyniąc tę relację niezwykle szczerą. David Attenborough czaruje słowem i obrazem, przybliżając daleki, zanikający świat. Daje szansę, by zachwycić się tamtejszą przyrodą i poznać kulturę ludów, które od wieków pozostają wierne swoim korzeniom. Z łatwością można dostrzec empatię autora, który nigdy nie stawia się ponad krajowcami, pozostawiając bez oceny nawet najbardziej kontrowersyjne aspekty ich życia. Z różnych względów podróżnicy postanowili też znacznie ograniczyć łapanie zwierząt, skupiając się na ich obserwacji i filmowaniu- jest to mocno widoczna zmiana w porównaniu z pierwszą częścią opowieści.

Pozytywne wrażenie robi samo wydanie dylogii. Twarda okładka ze złoceniami i dobrej jakości papier to pierwsze, co przyciąga uwagę. Ponadto tekst wzbogacają mapy i liczne zdjęcia autorstwa młodych przyrodników. Dużym atutem jest bogactwo przekładu, za który odpowiedzialny jest pan Adam Tuz. Ostatecznym i najważniejszym argumentem, który powinien każdego przekonać do sięgnięcia po te książki jest nie kto inny, jak sam David Attenborough.

"Podróże na drugi kraniec świata", to druga część książka napisana przez sir Davida Attenborough'a . Autor opowiada
o fascynujących miejscach, ludziach, zwierzętach i roślinach jakich spotkał podczas swojej pracy zawodowej. Z niezwykłą erudycją przedstawia zadziwiające światy przyrody i człowieka na planecie ziemia.

Dalsze losy, ale jednak pierwsza część mnie bardziej urzekła.

Dalsze losy, ale jednak pierwsza część mnie bardziej urzekła.

Przy takiej osobowości moje życie wydaje mi się nieco, a nawet bardzo nudne. David Attenborough to prawdziwy pasjonata. Z poświęceniem zdrowia i życia pozyskiwał wiedzę na temat zwierząt z różnych zakątków świata, poznawał lokalne społeczności, doświadczył wielu przygód, które uwiecznił elokwentnie w książce (wraz z cennymi fotografiami przybliżającymi życie toczące się równolegle lecz daleko od nas).

Smakowita pozycja dla ludzi, którzy lubią przyrodę i przygodę. Poziom poszczególnych opisów jest zróżniocowany, natomiast w mojej ocenie nigdy nie jest zły. Jedynym moim zastrzeżeniem jest krótkość/epizodyczność/urywkowość (to ostatnie chyba najlepsze) opisanych historii. Wolałbym przeczytać jedną książkę w całości poświęconą jednej wyprawie niż trzem, ale zawsze preferowałem bardziej szczegółowe i dłuższe historie.

Kontynuacja przygód (młodego) sir Davida Attenborough staje się nie tylko spisem wspomnień i zapisów z pamiętnika wybitnego i wrażliwego na zmianę Świata zoologa, lecz tym razem również antropologa. Niecodzienny humor, determinacja i seria niefortunnych zdarzeń kontynuowana na Madagaskarze, Nowej Gwinei czy północnej Australii przeplata się ze swoistą ciekawością Attenborough do poznania kultury, niecodziennych ceremonii, tajemniczych malowideł czy też prywatnych historii z pozoru prostych ludzi. Lektura ze względu na zmienność wątków (raz zoologiczny, a raz antropologiczny) wymagała ode mnie jednak większej ilości czasu na przeczytanie : acz warto! :))

Druga część przygód Davida Attenborough. Tym razem więcej jest o ludziach, plemionach, pierwotnych mieszkańcach różnych terenów niż o zwierzętach, przez co trochę mniej przypadła mi do gustu. "Przygody młodego podróżnika" wręcz pożarłam i naprawdę się zachwyciłam. Teraz nie ma tego efektu wow co nie znaczy, że jest bardzo źle.

Książka jest trochę nierówna, bo są rozdziały, które bardzo szybko chłonęłam, ale momentami mi się dłużyło, przez co trochę więcej czasu potrzebowałam na skończenie tych przygód. To tyle z minusów.

Generalnie jest to bardzo dobra, ciekawa pozycja. Możemy się np. dowiedzieć o Aborygenach czy plemionach zamieszkujących Indonezję. Poznajemy ich życie, rytuały, wierzenia, zwyczaje, ale też stosunek do obcych, białych... Autor nie ocenia, tylko wysłuchuje. Z szacunkiem podchodzi do spotykanych osób, ale jednocześnie dba, aby go ta uprzejmość nie zgubiła i nie wyszedł na naiwniaka.

Jak zwykle przy książce sir Davida Attenborough moja komórka leżała obok i gdy czytałam o mało znanych gatunkach zwierząt to zaraz musiałam sprawdzić dokładnie jak wyglądają, a czasem też jakie wydają odgłosy (polecam posłuchać indrisów!)

Uważam, że jest to naprawdę świetna książka, pełna ciekawostek, z londyńskim poczuciem humoru i arystokratycznymi manierami. Myślę, że może spodobać się każdemu, nie tylko zwolennikom literatury podróżniczej.

Książka jest trochę nierówna, bo są rozdziały,...

Razem z młodym Davidem Attenborough odbyłam wspaniałą podróż w czasie.
Sir David jest nie tylko twórcą najpiękniejszych filmów przyrodniczych, ale również doskonałym pisarzem.
W "Dalszych przygodach młodego przyrodnika" opisany jest świat, który już nie istnieje. Żyjemy obecnie w globalnej wiosce. Wszyscy ludzie na całym świecie dążą do tego, aby jednakowo mieszkać, jednakowo jeść i jednakowo się ubiera., Różnorodność nie jest lubiana a stare wierzenia i tradycja nie jest dobrze widziana. Autor miał to szczęście, że widział gasnący, stary świat, w którym ludzkość nie dokonała jeszcze zbyt wielkich szkód.
Autor opisuje swoją podróż na wyspy Pacyfiku, na Madagaskar i do Australii. Tym razem bardziej skupia się na ludziach, a nie na zwierzętach. Opisuje pracę ostatnich wytwórców kamiennych toporów w Papui, skoki "lądowych nurków" z Pentecost i królewskie przyjęcie na wyspach Tonga. Wyjaśnia jak powstały w średniowiecznej Europie wierzenia o psiogłowych ludziach. Bierze udział w obmywaniu przodków i opisuje zwyczaje członków kultu cargo. Z wielki m szacunkiem pisze o aborygeńskich mistrzach malarskich, o tych, którzy przetrwali mimo agresywnego nawracania przez misjonarzy i dyskryminacji przez rząd.
Czytając szukałam zdjęć ptaków i zwierząt, które oglądał. Chciałam przedłużyć moją podróż po świecie, który trzeba ocalić od zapomnienia.
Polecam każdemu, kto potrafi szanować różnorodność przyrodniczą i etniczną, którym los naszej planety nie jest obcy.

Razem z młodym Davidem Attenborough odbyłam wspaniałą podróż w czasie.

• Biografia
  • Podróżnicze
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika