Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien

Okładka książki Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien Bartłomiej Grzegorz Sala
Bartłomiej Grzegorz Sala Wydawnictwo: Bosz Seria: Legendarz baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Legendarz
Bosz
2020-09-29
2020-09-29
legendy syreny rusałki nimfy

"Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien" Bartłomieja Grzegorza Sala od wydawnictwa Bosz to zbiór ponad 60 postaci z legend, podań ludowych i dzieł literackich. Rusałki, nimfy, syreny, świtezianki i inne wodne postacie występują w naszym folklorze i należą do kultury ludowej. W różnych zakątkach Polski, zwłaszcza w miejscowościach leżących "nad wodami", pojawiają się różne historie, legendy czy bajania z nimi związane. Autor podjął się zebrania ich w danej książce, co było nie lada wyzwaniem. Jednak poradził sobie z tym świetnie. Znajdziemy tu i te bardzo znane wodne boginki jak: Jura, Goplana, Maluzyny czy warszawska syrenka ale również te o których się nie słyszy poza danym rejonem, czyli Zielenica z Trzęsacza, syrenka fordońska lub Biruta.

Każda wodna bohaterka dostała w książce swój osobny rozdział, w którym została ciekawie i szczegółowo przedstawiona. Dzięki legendą i podaniom ludowym dostajemy dokładnie nakreślony wizerunek postaci. Autor podkreśla nam, że po przez nakładanie się rozmaitych tradycji z biegiem czasu dochodzi do zbitki pojęciowej i rusałka z nimfą stały się wręcz synonimami. Oprócz wnikliwego opisu morskich panien dostajemy zarys historii miejsca w którym żyły. Jest to dużym plusem. Autor wpłata w tekst również fragmenty z utworów literackich oraz legendy napisane archaicznym językiem. Pomimo to całość napisana jest lekko i bardzo przystępnie. Tekst wzbogacony jest o piękne ale i intrygujące oraz niepokojące ilustracje @mikitarosolka Oddają one doskonale nutę tajemnicy bohaterek książki i ich zmysłowość.

Doskonała robota! Słabość mam do panien wodnych, miło było wrócić do legend, których z wypiekami na mordce słuchałam 30 lat temu.

Z punktu widzenia etnologa, za mało tu kontekstu antropologicznego.

Z punktu widzenia etnologa, za mało tu kontekstu antropologicznego.

Duuużo lepsza niż pozycje o wampirach i wilkach tego autora. Widać że wyciągnął wnioski z uwag co do poprzednich pozycji.
Warto się dowiedzieć skąd się wzięły najsłynniejsze polskie syreny, nimfy i rusałki, które znane są z dzieł literackich i ludowych podań takie jak Jurata, Warszawska Syrenka czy tez Goplana i przeczytać lub jak ja posłuchać audiobooka autorstwa pana Sali, polecam zdecydowanie!

Wszyscy, którzy znają serię "Legendarz" od wydawnictwa BOSZ, na pewno ucieszy wieść o kolejnej książce, z tej serii, która jednak została napisana trochę inaczej niż poprzednie. Czy lepiej? To już pozostawiam do oceny czytelnikom.

Zacznę od okładki, która jest utrzymana w zupełnie innym stylu niż wszystkie poprzednie. Format oraz rodzaj (twarda) pozostały jednak bez zmian. Osobiście jestem fanką poprzednich, są zdecydowanie bardziej barwne i wyraziste, a ta na ich tle wydaje się być szara.

" Welesie świeć, ociec miecz dał szyroki, u białych skał ze rdzawy myć powłoki; lela, lela aż będzie jasność bić, Welesie świć"

Tym razem nie dostajemy bajania jak to bywało w poprzednich. Tutaj mamy język prawie naukowy, który bardzo dokładnie ukazuje czym są nasz bohaterki oraz skąd się wzięły. Przytaczane są legendy oraz baśnie z wielu zakamarków Polski. Przez chwilę można się poczuć, prawie jak w Hogwarcie, na zajęciach u Hagrida lub profesora Lupina ;)
Niesamowity jest też wkład jaki włożono w tą książkę, za co autorowi należą się ogromne ukłony.
Poznajemy zakamarki Polski, w których położenie sprzyjało i sprzyja nadal tworzeniom się legend. Niektóre historie pokrywają się z tymi w innych Państwach a część wywodzi się z innych podań jak na przykład Liszka i nawiązanie do Meluzyny.

"I tak w morskich głębinach żyć miały syreny nazywane "morzeczkami", jeziora natomiast były domem rusałek, określanych mianem "jeziornic".".

Warto pamiętać, że duża część opowiadań i baśni, została stworzona przez naszych przodków i tylko część przetrwała do dnia dzisiejszego. Bartłomiej Grzegorz Sala zrobił doskonały resarch podpierając się faktami, które dokładnie opisał. Domyślam się więc, że ilustracje stworzone przez Mikite Rasolke, wpisuję się w obraz całości, nie tak kolorowej a czasem wręcz smutnej.
Nie chcę pisać nic więcej, bo zepsułabym przyjemność w odkrywaniu świata rusałek, świtezianek i syren.
Polecam książkę każdemu, kto tak jak ja uwielbia poprzednie tomy z tej serii.

Sylwia "Sirroco" Stinia

W odróżnieniu od wszystkich poprzednich książek z serii Legendarz, "Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien" nie jest lekką lekturką. Bartłomiej Grzegorz Sala serwuje nam ponad 300 stron ciekawej i bardzo pouczającej analizy wodnych boginek, z naprawdę szczegółowym, utrzymanym momentami w iście naukowym stylu, opisem każdej z nich. Nie wolno także pominąć nakładu pracy jaki w tę pozycję włożył autor - jest on absolutnie ponadprzeciętny, chociaż jak dla mnie momentami aż nazbyt rozległy. ;)

Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką wykonał autor w celu znalezienia informacji do tej książki. Wspaniale przybliża polskie podania i legendy, w tym również te mniej znane.

Bardzo miły przyczynek do popularyzacji folkloru regionalnego. Maniera stylizacyjna autora nie zawsze mnie przekonuje, ale ogólnie może być, a research w ogóle jest na medal.

• Do kupienia
  • Przeczytane 2023