Warszawa Kryminalna

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-856-1
literatura faktu
Aga

"Warszawa kryminalna" - tom reportaży sądowych Heleny Kowalik jest pierwszym od 65 lat pitavalem dotyczącym wyłącznie stołecznej metropolii. Sprawy z wokandy zostały tak dobrane, aby tworzyły panoramę charakterystycznych przestępstw w Warszawie dziesięć lat po transformacji ustrojowej. Są więc strzelające do siebie gangi (w niektórych przywódczą rolę pełnią kobiety), sfałszowane testamenty...

Są więc strzelające do siebie gangi (w niektórych przywódczą rolę pełnią kobiety), sfałszowane testamenty dla zdobycia wartościowych kamienic, lekarze oskarżeni na skutek intrygi politycznej - mieli być egzemplifikacją korupcji szerzącej się w tym środowisku. Jest zabójstwo młodej wykształconej 'singelki", która przeniosła się do Warszawy z małej miejscowości, aby zrobić karierę (i zrobiła ją), ale była samotna i szukała znajomości na portalu internetowym, dramatyczne, głośne na całą Polskę świadome utopienie małego dziecka w Wiśle. Są korupcyjne przestępstwa wysokich urzędników ministerialnych szufladkowane w sądzie jako tzw. sprawy białych kołnierzyków.

Obecność autorki na rozprawach pozwoliła jej odtworzyć klimat sali sądowej, dotrzeć też do niektórych poszkodowanych czy rodzin oskarżonych w ich domach.

Reportaże zwieńcza dyskusja sędzi orzekającej w sprawach karnych w warszawskim sądzie z psychologiem - biegłym sądowym, profesorem nauk medycznych. Zastanawiają się, jaki jest przestępca nowych czasów i dlaczego orzekaniu o ludzkim życiu pod godłem RP nie towarzyszy dziś atmosfera powagi oraz odpowiedzialności za wydany wyrok.

| 2011-01-20
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Moja miłość do literatury i filmów kryminalnych zrodziła się wiele lat temu. Do tej pory przeczytałam kilkanaście książek o tego typu tematyce, a różnego rodzaju seriale - niemalże zawsze - umilają mi czas spędzony przed telewizorem. Z czasem zaczęłam robić się nieco bardziej wybredna i w miarę możliwości starałam się brać w swoje ręce powieści należące do innych kanonów.

"Warszawa kryminalna" jest zbiorem kilkudziesięciu reportaży sądowych Heleny Kowalik, które wciągają swoich czytelników od początku do samego końca. W trakcie zapoznawania się z ich treścią możemy dokładnie przyjrzeć się charakterystycznym przestępstwom jakie miały miejsce w Warszawie dziesięć lat po transformacji ustrojowej.

"Są więc strzelające do siebie gangi (w niektórych przywódczą rolę pełnią kobiety), sfałszowane testamenty dla zdobycia wartościowych kamienic, lekarze oskarżeni na skutek intrygi politycznej - mieli być egzemplifikacją korupcji szerzącej się w tym środowisku. Jest zabójstwo młodej...

Miss_Jacobs | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Istnieją książki, wobec których nie można być obojętnym. Takie, których nie można odłożyć zwyczajnie na półkę. Jedną z nich jest „ Warszawa Kryminalna” autorstwa Heleny Kowalik. Dla mnie wyjątkowo szczególna, bo w końcu opowiada o moim mieście, w którym czułam się względnie bezpieczna. Tymczasem okazało się, że Stolica wcale nie różni się od innych wielkomiejskich aglomeracji.
"Są, więc strzelające do siebie gangi (w niektórych przywódczą rolę pełnią kobiety), sfałszowane testamenty dla zdobycia wartościowych kamienic, lekarze oskarżeni na skutek intrygi politycznej - mieli być egzemplifikacją korupcji szerzącej się w tym środowisku. Jest zabójstwo młodej wykształconej 'singelki", która przeniosła się do Warszawy z małej miejscowości, aby zrobić karierę (i zrobiła ją), ale była samotna i szukała znajomości na portalu internetowym, dramatyczne, głośne na całą Polskę świadome utopienie małego dziecka w Wiśle. Są korupcyjne przestępstwa wysokich urzędników ministerialnych...

Klaudyna Maciąg | 2011-06-03
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Najpierw widzimy intrygującą okładkę, z uzbrojoną Syrenką na czele. Jej miecz, ręka oraz tarcza ociekają krwią. Podobnie ma się rzecz z aktami, widocznymi w tle... Z niemałym zainteresowaniem i przyspieszonym biciem serca odwracamy książkę i czytamy opis: "Tom reportaży sądowych Heleny Kowalik jest pierwszym od 65 lat pitavalem dotyczącym wyłącznie stołecznej metropolii. Sprawy z wokandy zostały tak dobrane, aby w sumie tworzyły panoramę charakterystycznych przestępstw w Warszawie dziesięć lat po transformacji ustrojowej.

Są więc strzelające do siebie gangi, testamenty sfałszowane, aby zdobyć wartościowe kamienice, lekarze oskarżeni na skutek intrygi - mieli być egzemplifikacją korupcji szerzącej się w tym środowisku. Jest zabójstwo młodej wykształconej singielki, która przeniosła się do Warszawy z małej miejscowości, aby zrobić karierę (i zrobiła ją), ale była samotna i szukała znajomości na portalu internetowym, dramatyczne, głośne na całą Polskę świadome utopienie małego...

Hubert | 2016-08-07
emkowa | 2016-08-07