Ludzie dobrej woli

2005-01-01
2005-01-01
obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau Oświęcim pomoc więźniom konspiracja

Okładka książki Auschwitz: Głosy z otchłani Teresa Świebocka, Henryk Świebocki
Auschwitz: Gło... Teresa Świebocka, H...
Okładka książki Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci Danuta Czech, Emeryka Iwaszko, Barbara Jarosz, Helena Kubica, Aleksander Lasik, Franciszek Piper, Kazimierz Smoleń, Irena Strzelecka, Andrzej Strzelecki, Teresa Świebocka, Henryk Świebocki
Auschwitz. Naz... Danuta Czech, Emery...

Byłem trochę zaskoczony widząc, że książka „Ludzie dobrej woli” ma zero ocen i opinii. Jest to świetnie przygotowana pozycja pod redakcją Henryka Świebockiego. Bardzo dokładna, mnóstwo przypisów, rozbudowana bibliografia i temat, który powinien być dumą naszego kraju.

„Ludzie dobrej woli” opowiada o mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia zaczęli pomagać więźniom KL Auschwitz praktycznie od początku jego istnienia. W opinii pisząc KL Auschwitz mam na myśli również KL Birkenau, KL Monowitz i inne podobozy. Najpierw była to pomoc indywidualna, niezorganizowana, dopiero z czasem wszystko nabierało kształtów i powstała wielka sieć konspiracji, która miała na celu pomaganie więźniom w obozie, organizowanie ucieczek czy przekazywanie nielegalnej korespondencji. Więźniowie starali się dokumentować przestępstwa nazistów w KL Auschwitz, a dokumenty wędrowały do najważniejszych osób, żeby informować świat o piekle obozów koncentracyjnych.

Książka opisuje poszczególne grupy działające na Ziemi Oświęcimskiej, w jaki sposób pomagano więźniom. Mamy charakterystykę niektórych osób, które brały udział w tej pomocy. Wielki wykaz ponad 1200 nazwisk, które w jakikolwiek sposób udzielały pomocy. Groziło im umieszczenie w obozie, a nawet śmierć, do której niejednokrotnie dochodziło. W pomoc angażowały się całe rodziny, przyjaciele, dzieci.

Możemy zapoznać się z grypsami wysyłanymi z obozu. Zamieszczone są relacje byłych więźniów i mieszkańców udzielających pomocy. W książce znajdują się fotografie m.in. wyrobów, które więźniowie obozu KL Auschwitz robili w podziękowaniu za udzielaną pomoc.

Myślę, że ten zbiór nazwisk może być niekompletny, a takich ludzi było więcej. Nie wszystkie nazwiska da się zapamiętać, jednak bardzo ważne że zostali uhonorowani w taki sposób, że ślad po nich pozostanie. Dużo ryzykowali, a mimo to nie przestali pomagać. Wykazywali się niesamowitą odwagą, bohaterstwem, bezinteresownością i ludzkimi uczuciami. Chylę przed nimi czoła. Nie mam wątpliwości, że swoją postawą uratowali życie wielu osób.

• Historia 1914-1945

Dodaj cytat z książki Ludzie dobrej woli