Wszystkie korony Ewy Wachowicz. Miss i cała reszta

Okładka książki Wszystkie korony Ewy Wachowicz. Miss i cała reszta Marek Bartosik, Ewa Wachowicz
Okładka książki Wszystkie korony Ewy Wachowicz. Miss i cała reszta
Marek BartosikEwa Wachowicz Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Horyzont
2020-11-23
2020-11-23
literatura polska wspomnienia

Okładka książki Gotuj jak Top Chef. 100 mistrzowskich przepisów Monika Bielik, Przemysław Błaszczyk, Agnieszka Buch, Adrian Feliks, Paweł Kibart, Inessa Kim, Grzegorz Łapanowski, Piotr Lisakowski, Maciej Nowak, Sebastian Olma, Magdalena Perszke, Joseph Seeletso, Szymon Sierant, Patrycja Stefanów-Kot, Ewa Wachowicz, Patrycja Wąsiakowska, Robert Wojnarowski
Gotuj jak Top ... Monika Bielik, Prze...

Lekka, przyjemna biografia byłej miss pokazująca , że jest nie tylko urodziwą kobietą ,ale również mądrą z niesamowitymi pasjami.

Spodziewałam się , że będzie więcej przepisów.

Spodziewałam się , że będzie więcej przepisów.

Biografia Miss jest przeplatana kulinarną pasją i karierą (plusik za przepisy do wykorzystania). Trochę o chodzeniu po wulkanach oraz politycznej nieudanej/udanej karierze. Miło się czyta i zdjęcia z życia wzięte. Na plus.

Książka dobra, łatwo i szybko się czyta. Ładnie wydana, okraszona prywatnymi zdjęciami pani Ewy. A treść? Książka pisana w formie wywiadu, i jak mam być szczera obecne gwiazdy lepiej by właśnie na taką formę książek się decydowały. Po książkę sięgnęłam głównie dzięki mojej babci, która urzeczona jest i kuchnią i urodą miss. Czy się zawiodłam? Nie bo też moja wiedza na temat tej pani była równa zeru. Czy żałuję czasu na czytanie? - absolutnie nie. Pani Ewa jest przedsiębiorczą babką i mam szacunek , że wyraziła zgodę na wypowiedź pana Makłowicza. Wiadomo w swojej książce wystawiamy sobie nieco pomnik, pani Ewa wie o swoich atutach i nie wstydzi się z nich korzystać i w tej pozycji mówi o nich dość otwarcie. Twardy charakter tej pani sprawia że jej życie jest barwne i ciekawe, bo wytycza sobie coraz to nowe cele, kocha góry, kuchnię czego chcieć więcej. Naprawdę całkiem niezła i przyjemna lektura.

Z wielką przyjemnością i niesłabnącym zainteresowaniem przeczytałam "Wszystkie korony Ewy Wachowicz". Książkę elegancko wydaną i okraszoną wieloma pięknymi zdjęciami, a do tego niesztampowo skomponowaną. Oprócz typowo biograficznych treści znalazłam w niej wywiady z samą Ewą Wachowicz i ludźmi, którzy odegrali ważną rolę w jej życiu, m.in. z byłym premierem Waldemarem Pawlakiem.

Tytułowe korony najmocniej kojarzą się oczywiście z tytułem Miss Polonia, ale w książce wykorzystane zostały jako symbol osiągnięć i celów życiowych stawianych sobie przez ambitną i energiczną Ewę Wachowicz. Jako przykłady można przywołać koronę polityczną i telewizyjną czy Koronę Wulkanów Ziemi, które są jednocześnie tytułami kolejnych rozdziałów.

Przyznam, że najbardziej wzruszyła mnie zabarwiona wyraźną dumą opowieść bohaterki o jej domu rodzinnym w malutkich Klęczanach. Chwyciły za serce słowa miłości i szacunku, którymi charakteryzowała ogromną rolę, jaką odegrali i wciąż odgrywają w jej życiu rodzice czy określenie córki jako najcenniejszego klejnotu w koronie życia. Ale też ujął mnie takt i klasa, z jakimi opowiadała o swoim nieudanym małżeństwie.

Z wielkim wdziękiem Wachowicz odsłania również kulisy programów "Ewa gotuje" czy "Top Chef", a o kuchni opowiada tak, że apetyt rośnie od samego czytania. Zachęca też do kulinarnych eksperymentów, bo nie onieśmiela wyrafinowanymi przepisami, a celowo promuje kuchnię polską. Przyznaje zresztą, że gotować nauczyła się od mamy i babci i to one pozostają wciąż dla niej największymi kulinarnymi autorytetami.

Nie zamierzam ukrywać, że przed lekturą tej książki postrzegałam Ewę Wachowicz jako typową celebrytkę. Jakże bardzo się myliłam! Bohaterka książki nawet przez chwilę nie razi poczuciem wyższości i próżnością, choć bez fałszywej skromności podkreśla znaczenie swojej urody, którą postrzega jako dar, jaki starała się zawsze dobrze wykorzystać. Jest naturalna, prawdziwa i prostolinijna jak, nie przymierzając, dziewczyna z sąsiedztwa, a nie bohaterka zbiorowej wyobraźni.

Kojarzycie Panią Ewę Wachowicz? Ja najbardziej kojarzę ją z programów kulinarnych, po prostu uwielbiam co poniektóre jej przepisy! Ale mało kto wie, że Pani Ewa lubi też podróżować i zdobywać różne korony Świata czy chociażby zdobyła też Koronę Miss Polonia.
Ta książka to pierwsza autobiografia Ewy Wachowicz, która pokazuje nam jaką tak naprawdę osobą ona jest.

Piękna jak zawsze i szczera do bólu. Wielka dama telewizji, kulinarny autorytet w sukni oraz obiekt pożądania mężczyzn i dobra przyjaciółka wielu Polek. Czytaliście setki wywiadów z nią. Od lat oglądacie ją w telewizji. I choć wszyscy ją znają ( a może po protu myślą, że znają ) nie wiecie na przykład, że pochodzi z niewielkiej wsi, potrafi odebrać poród krowy czy chociażby leczyć boreliozę. Że doskonale pamięta kolejność liczb na kole do ruletki i wielbią robić z tej wiedzy użytek. Że niemal znalazła męża dzięki pomocy biura matrymonialnego czy chociażby tego, że moment, w którym opuścili ją najważniejsi dla niej ludzie, całkiem ją odmienił.
Przed Wami pierwsza autobiografia, w której Pani Ewa wyjawia swoje największe sekrety.

Biografia ta naprawdę bardzo przedstawia nam osobę Pani Ewy. Znajdziemy tu wiele faktów, o których do tej pory nie wiedzieliśmy, nie znaliśmy jej aż tak . A to z bardzo prostego powodu! Pani Ewa po prostu bardzo dba o swoją prywatność!

Autorka w swojej biografia nie tylko wiele wyjaśnia nam pewne tematy ( jak na przykład jej kulinarna kariera, jurorowanie w polskiej edycji Master Chefa czy choćby zerwanie współpracy z Panem Makłowiczem),ale także pokazuje nam siebie w całkiem innym świetle w jakim do tej pory jej nie znaliśmy.
Pani Ewa to mądra, odważna i naprawdę mocno stąpająca po ziemi osoba, która za wszelką cenę potrafi dążyć do wcześniej postawionego sobie celu. Jej życie i to co postanowiła nam o sobie pokazać jest naprawdę interesujące. A dodatkowo mamy tu bardzo wiele zdjęć z różnych czasów jej życia i różnych przeżyć.

Książkę Pani Ewy czyta się dość szybko i przyjemnie. Zawarte w niej zdjęcia i bardzo interesujące wywiady tylko potęgują naszą ciekawość o tej osobie. A tak naprawdę dowiemy się tylko tego co autorka sama będzie chciała nam tu wyjawić.

Gorąco polecam Wam sięgnąć po tę biografię. Niezależnie od tego czy jesteście fanami autorki ( a w sumie to można nią nie być? ) czy nie, zawarta tu historia jej życia pokazuje nam, że dążenie do założonych celów nie tylko utwierdza i pokazuje nam jaką tak naprawdę osobą jesteśmy, ale też umacnia nas w pewien sposób. Od Pani Ewy wielu rzeczy możemy się nauczyć, nie tylko świetnego gotowania !

Piękna...

Sięgnęłam po tę biografię z ciekawości. Ewa Wachowicz kojarzy mi się jako była miss oraz osoba prowadząca program kulinarny, kilka razy obejrzałam i jestem pełna podziwu, z jakim wdziękiem i prostotą jest prowadzony. W książce Ewa Wachowicz jawi się nam jako kobieta spełniona, realizująca się zawodowo i spełniająca swoje marzenia. Zaimponowała mi swoim zdobywaniem szczytów - tych prawdziwych, górskich. Pięknie podkreśla swoje pochodzenie wiejskie i znaczenie domu rodzinnego jako podstawę swojego życia. Ma dystans do siebie i budzi ciepłe emocje. Niewiele jednak zdradza szczegółów ze swojego życia prywatnego, ale ma do tego prawo, może to jeszcze nie ten czas. "Zazdraszczam" jej (tak pozytywnie) współpracy z Robertem Makłowiczem, którego uwielbiam oglądać w jego relacjach z podróży kulinarnych. Książka więc warta polecenia, choć pozostawia pewien niedosyt.

Przy tej książce - kadrach z życia Ewy Wachowicz byłam zaledwie przechodniem. Przechodniem, który zatrzymał się na chwilę, jak przed wystawą luksusowego domu towarowego. Przyglądałam się ekspozycjom, czując podziw, czasem zazdrość, najczęściej obojętność. Pancerna szyba, obrotowe drzwi i konsjerż nie zachęcały do wejścia na dłużej. Minęłam sklep i ruszyłam dalej, nie oglądając się za siebie.

Czy można się oprzeć pięknej blondynce uśmiechającej się z okładki „Wszystkich koron Ewy Wachowicz”? Ja nie zdołałam. Choć świat celebrytów nie jest mi jakoś mocno bliski i nie marnuję czasu na śledzenie żywotów popularnych osób, to nazwisko najbardziej znanej i rozpoznawalnej Miss Polski czai się gdzieś w mojej świadomości i kojarzy się z kuchnią (a więc nie skandalami, kontrowersjami, konfliktami i medialnym hałasem). Chciałam się dowiedzieć czegoś więcej o tej zachwycającej, a przy tym naturalnej i przedsiębiorczej kobiecie.
To, co mnie od razu uderzyło po przeczytaniu tej książki, to skuteczna ochrona życia prywatnego Ewy Wachowicz. W jej życiu sporo się wydarzyło i wydarza – tematów i spraw, którymi chętnie żywią się brukowce, a jednak niewiele mówiło się o jej rozwodzie i bolesnym rozstaniu z mężem, zerwanej współpracy z Robertem Makłowiczem, dorosłej już córce, idącej własną drogą zawodową.
Z wywiadu – rzeki, przeprowadzonego przez Marka Bartosika, wyłania się obraz kobiety potrafiącej wykorzystać swoje atuty, dbającej o to, co przyniosło jej największy rozgłos, mającej pomysły na życie, które potrafi przekuć na sukces ekonomiczny. Ewa Wachowicz opowiada o swoim dzieciństwie, rodzinnym domu, rozgłosie, jaki stał się jej udziałem za sprawą wygranego konkursu na Miss, politycznym epizodzie współpracy z Waldemarem Pawlakiem w ramach utworzonego przez niego rządu, a wreszcie o telewizyjnej karierze – najpierw jako producentki programu Roberta Makłowicza, a potem samodzielnych, autorskich programach kulinarnych oraz jurorowaniu w polskiej edycji Master Chefa. Znów niewiele dowiemy się o jej prywatnym życiu, jednak uchylone rąbki tajemnic, odczuć, osobistych dramatów, mnie całkowicie usatysfakcjonowały.
Ewa Wachowicz pokazała w książce siebie jako osobę przede wszystkim twardo stąpającą po ziemi, mądrą, odważną i uparcie dążącą do celu, której życie nie ogranicza się do pięknego wyglądu i czerpania z tego korzyści, ale również realizacji innych pasji. Oczywistym konikiem jest gotowanie, z którego uczyniła swoją ścieżkę zawodową poprzez programy telewizyjne i wydawane książki kucharskie, a ostatnio również własną restaurację w Krakowie. Mniej znanym wyzwaniem, które uparcie realizuje, jest zdobycie Korony Wulkanów, czyli najwyższych wulkanów ze wszystkich kontynentów, do której brakuje jej tylko szczytu z Antarktydy.
Książkę czyta się szybko, bo wzbogacona jest wieloma zdjęciami Ewy Wachowicz z różnych okresów jej życia. Zawiera też wywiady z osobami związanymi z bohaterką – współpracownikami, dawnymi i obecnymi przyjaciółmi, ludźmi, z którymi spędzała mnóstwo czasu, którzy rzeczywiście mogą coś o niej wiedzieć. Wyłania się z nich obraz osoby spełnionej, doświadczonej, akceptującej swoje życie takim, jakie jest, pogodzonej z tym, co w jej życiu nie wyszło i dumnej z tego, co osiągnęła.

Ewa Wachowicz to obok Anety Kręglickiej jedyna miss, którą potrafię wymienić z imienia i nazwiska. Urodę dostała w prezencie od losu, ale sposób, w jaki wszechstronnie ją wykorzystała, to jej własna, wypracowana z pomysłem, zasługa. Konkursy piękności, przygoda z polityką, telewizja i kulinaria. Do tego ekstremalne wyzwania, jak próba zdobycia Korony Wulkanów Ziemi, by zmierzyć się z własnymi słabościami. Jakie cele obrała w życiu i ile z nich udało się jej zrealizować?

Ta inspirująca biografia z klasą ma formę dialogu bohaterki z Markiem Bartosikiem. Podzielona jest na rozdziały opisujące kolejne osiągnięcia pięknej Polki. Każdy kończy się wypowiedzią jednej czy dwóch znanych osób, które odgrywały znaczącą rolę na danym etapie jej życia, oraz wyjątkowym przepisem. Patrz np. zupa na urodę, czyli 3 kg mniej w 3 dni przed ważnym wyjściem w obcisłym stroju. Wydanie naprawdę ładne, w twardej oprawie, wzbogacone wieloma fotografiami.

Podoba mi się, że Wachowicz ma wyraźnie zaznaczoną, nieprzekraczalną granicę przestrzeni osobistej. Przy tak urozmaiconym życiu nie ma potrzeby sięgania po tanie chwyty, by wzbudzić chwilową, złudną ciekawość, a potem dać rodzinie rachunek do pokrycia.
A w ogóle jak to było z tym Pawlakiem? Jest przecież słynne „premierowi się nie odmawia”. Są nawiązania do wydarzeń społecznych i politycznych z okresu kształtowania się naszej demokracji. Plus wszystkie programy telewizyjne związane z naszą miss. Zakulisowe szczegóły pracy jurorki w „Top Chef” czy producentki „Podróży Kulinarnych Roberta Makłowicza”, prowadzonych przez tego, który „musi tak siorbać” czy „znowu oblizuje te paluchy”, jak irytowała się caryca Nina Terentiew. A przecież wszyscy go uwielbiają. Wreszcie „Ewa gotuje” – sama i we własnej kuchni, od 2007 r. Kto ogląda?

Wszechstronność Ewy wykracza poza konkursy piękna, politykę, telewizję czy kulinaria. Zaistniała też w biznesie. A w książce „Wszystkie korony Ewy Wachowicz” dyplomatycznie i z gracją zdradza nam wiele faktów, mniej lub bardziej znanych, ze swojego życia prywatnego i zawodowego. Na szczęście nie wszystkie. Czytałam z przyjemnością.

• Biograficzne
  • Kraków