Między nami

Wydawnictwo: Znak
joly_fh

Wychodząc za mąż po trzech miesiącach znajomości, nie kalkulowałam, jak będzie wyglądało nasze życie, skąd weźmiemy pieniądze i gdzie zamieszkamy. Miłość i młodość skłaniały nas do ryzyka. Nigdy nie wyobrażałam sobie życia poza Sopotem. Mój mąż miał być nauczycielem, a ja od zawsze chciałam zajmować się historią. Szybko przekonałam się jednak, że życie lubi zaskakiwać. Wzięliśmy ślub na...

Wychodząc za mąż po trzech miesiącach znajomości, nie kalkulowałam,
jak będzie wyglądało nasze życie, skąd weźmiemy pieniądze i gdzie zamieszkamy.
Miłość i młodość skłaniały nas do ryzyka.

Wzięliśmy ślub na studiach i choć minęło tyle lat, nadal jesteśmy razem. Pamiętam, jak biegałam z brzuchem na manifestacje, stałam w kolejkach do pustych sklepów, robiłam dzieciom rosół na kości ze schabu, jak woziliśmy z Donkiem stoczniowcom arbuzy. Polityka zawsze była pasją mojego męża, a z pasją nie da się konkurować. Kiedy pojawił się Michał, potem Kasia, dwa największe szczęścia w moim życiu, a ja zorientowałam się, że całymi dniami siedzę w domu, postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i żyć tak, jak chcę. Bez dopasowywania się, bez poświęcania, bez życia w cieniu. Zbudowałam sobie własny świat.

Na Parkowej zaczęłam życie po raz drugi. Nauczyłam się walczyć o swoje małżeństwo, rodzinę i przyjaźnie. Życie z moim mężem często przypomina ostry rajd z przeszkodami, ale ja zachowuję w tym wszystkim własną przestrzeń.
Teraz mam swój świat i – tak między nami – nie zamierzam z niego rezygnować.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

SIA | 2016-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Wspomnienia-autobiografie. Gatunek literacki, który mogę „pochłaniać” w masowych ilościach, dniami i nocami, bez przerw, z tylko jednym warunkiem – muszą opowiadać wartą uwagi historię. Małgorzata Tusk, wbrew pozorom, moim zdaniem właśnie taką historię swojej rodziny opisała.

Małgorzata Tusk – żona byłego premiera RP, obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska – w swojej książce „Między nami” opisuje niemal całe swojej życie: od czasów dzieciństwa, przez trudne życie w czasach komunizmu, studia, związek z Donaldem, po późniejsze działanie w „Solidarności” oraz zaangażowanie męża w politykę. Słowem – jest w niej niemal wszystko, co każdy sympatyk państwa Tusków chciałby wiedzieć (choć pewnie, gdyby książka została napisana trochę później to byłoby w niej nieco więcej informacji o „życiu Donalda Tuska na emigracji”).

„W marzeniach wszystkie pomysły są dozwolone, nawet te najbardziej zuchwałe i niedorzeczne.”*

Muszę przyznać, że gdy zaczęłam czytać tę książkę nieco...

Nigdy nie wyobrażałam sobie życia poza Sopotem. Mój mąż miał być nauczycielem, a ja od Zasze chciałam zajmować się historią. Szybko przekonałam się jednak, że życie lubi zaskakiwać.

zeida | 2013-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Książkę dostałam pod choinkę i wypadało przeczytać, chociaż sama nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę w księgarni. Pani Tusk to kolejna niedowartościowana osoba, która chce mieć swoje pięć minut. Po co została napisana ta książka? Nie wiem dokładnie, pewnie, żeby ocieplić nadszarpnięty ostatnio wizerunek męża, żeby pokazać, że członkowie jej rodziny to ludzie idealni i wybitnie inteligentni. A teraz parę smaczków:
- str. 27 - przyjrzyjcie się dokładnie ilustracji - oj, kłamczucha!
- str. 37-38 - "Czytałam, żeby przeczytać, byłam bardzo sumienna, ale nie za dobrze wiedziałam, o co w tym chodzi".
- str. 44 - "... w jakimś sensie każda rodzina jest patologiczna"
- str. 275-276 - "nauczył się czytać, zanim zaczął mówić" - (odczytywać pojedyncze literki, a nie czytać)!
A końcówka książki to już przepisy kulinarne, czyli mydło i powidło. Nie polecam !

Krystyna | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 listopada 2013

Przyznaję się bez bicia - zwykła ciekawość, a może nawet trochę wścibstwo, skłoniły mnie do sięgnięcia po "Między nami".....
Czego oczekiwałam? Opisu życia z politykiem, ciekawych informacji o drodze do władzy, o wpływie polityki uprawianej przez jednego członka rodziny na to zwykłe, codzienne życie, itd.
Co dostałam? Taką sobie opowiastkę, bardzo powierzchowną i ugrzecznioną, prześlizgiwanie się po tematach. I parę "złotych myśli" typu "jak radzić sobie z mężczyzną", "jak pokazać mu, że mam swój świat", "jak bardzo ważne są dzieci".
Prawie bajka o Kopciuszku.
A teraz zastanawiam się, dlaczego i po co ta książka została napisana.

Lucia | 2017-11-06

Mówiąc między nami o "Między nami", muszę swoją opinię podzielić na bardziej ogólną - odzwierciedloną liczbą gwiazdek, oraz bardziej subiektywną, czyli opisową.
Przechodzę do tej drugiej. Pani Małgorzata Tusk, przy pomocy Beaty Nowickiej, która opracowała tekst wydany przez renomowane wydawnictwo Znak, dołączyła do grona kobiet piszących - autorek, które są rozpoznawalne dzięki swoim znanym mężom. Gdyby nie postać Donalda Tuska, który jest tu siłą rzeczy obecny i dzięki temu mogłam poznać go "od kuchni", a po lekturze zaczęłam go bardziej lubić i bardziej doceniać jako człowieka i polityka, to po kilku stronach odłożyłabym tę książkę. Ale właśnie ze względu na Donalda Tuska tego nie zrobiłam. Zdjęcia udostępnione w książce stanowią dopełnienie obrazu tego ciekawego człowieka, który bez wątpienia - czy go ktoś lubi, czy nie, czy się z nim zgadza, czy nie, ma silną osobowość i silny kręgosłup. Ostatnio - tu podziw! - naprawdę doskonale radzi sobie z językiem angielskim. W...

aleksnadra | 2014-01-11
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Coraz częściej osoby znane ze świata show-biznesu czy polityki piszą i publikują książki: Danuta Wałęsa, Danuta Stenka, Maryla Rodowicz. Pragną podzielić się z czytelnikiem nie tylko swoimi wspomnieniami, spostrzeżeniami, przemyśleniami ale chcą przybliżyć swoje dokonania, obnażyć swoje słabości, uchylić rąbka prywatności, która do tej pory była jedynie ich własna.

Do tego szacownego grona dołączyła ostatnio także Pani Małgorzata Tusk, żona polskiego premiera Donalda Tuska, która wywołała wiele szumu i kontrowersji w plotkarskich portalach i prasie.

Muszę się przyznać, że sięgnęłam po tę pozycję z czystej ciekawości. Prywatnie lubię, szanuję i podziwiam Donalda Tuska. Chciałam się dowiedzieć co ma do powiedzenia jego żona, która na co dzień rzadko udziela się publicznie i raczej kryje się w cieniu swojego sławnego męża. Co się takiego stało, że postanowiła zabrać głos i to, co powiedziała wyjdzie rodzinie Tusk na dobre? Czy będzie kolejnym czynnikiem w rozgrywce politycznej -...

| 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Bardo mądra książka! To tak w skrócie. Jestem zupełnie zaskoczona. Myślałam, że będzie to pozycja poświęcona wychwalaniu pana Tuska i reklama jego osoby. A tu taka niespodzianka! Zapamiętam mnóstwo mądrych rad i sentencji, jakie znalazłam w tej książce. Z przyjemnością odbyłam tą podróż w przeszłość razem z panią Małgosią i postaram się wprowadzić w życie wiele z jej zasad.

Polecam!
Anka

bewelka86 | 2014-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2014

Chciałoby się napisać: kolejna książka w stylu "wyznania celebrytów". Chciałoby się, ale się nie da, bo pani Małgorzata celebrytką nie jest. To, że często jest na tzw. świeczniku, to raczej zasługa pozycji, jaką zajmuje jej mąż w rządzie.

O czym opowiada Małgorzata Tusk w swojej książce? Przeważnie o życiu u boku mężczyzny, którego od zawsze ciągnęło do polityki. W tych wspomnieniach Donald Tusk jawi się raczej jako łagodny baranek niż jako zwierzę polityczne, na dodatek drapieżne.
Żona aktualnego premiera opowiada trochę o swoim dzieciństwie na kieleckiej wsi, o studiach i pierwszych latach małżeństwa z Donkiem.
Na początku o polityce jest mało, nawet bardzo mało. Trochę dowiemy się o działaności Tuska w "Solidarności", ale są to raczej strzępki informacji. O działalności męża w latach 90-tych też niewiele się wypowiada, podobnie zresztą jak o obu kadencjach na stanowisku premiera. Krótko mówiąc: polityka schodzi tutaj na dalszy plan, co wcale nie jest wadą tej książki, a...

Magdalena Ru | 2013-12-25
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Zupełnie dystansując się do sympatii politycznych byłam zwyczajnie ciekawa historii sygnowanej przez Panią Małgorzatę, co też ciekawego "napisała" o życiu swoim i męża. Zawsze wydawało mi się, że biografie powinny dotyczyć ludzi nietuzinkowych, takich którzy zmienili bieg historii, wnieśli coś do życia innych, byli wybitni lub wyjątkowi i to nie zawsze pozytywnie, oczywiście. Tymczasem powstają ostatnimi czasy opowieści o życiu każdego, komu wydaje się, że takową opowieść ktoś kupi. Co gorsza, opowieści te stają się bestsellerami wydawniczymi. Zgroza.
Pani Małgorzata nie zainteresowała mnie swoją historią jakoś specjalnie. Jest to, zwykła kobieta której zdarzyło się związać z mężczyzną który miał i ma nadal duże parcie na władzę. Opisuje z pomocą redaktora swoje życie u boku męża w sposób może nieco mniej beznamiętny niż Wałęsowa, ale nic w tej biografii nie skłania do refleksji. Zatem, w mojej opinii można przeczytać tylko, jeśli jest się ciekawym odsłonięcia rąbka tajemnicy jak...

książek: 2069
skarbka78 | 2015-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Podzielam opinie czytelników zastanawiających się czemu ta książka została napisana, skoro autorka nie ma nic wartościowego do przekazania? Kolokwialnie mówiąc "wtryniono" w treść wszystko co możliwe, mydło i powidło, nawet przepisy kulinarne, żeby tylko powstała książka. Tylko czemu? Ponieważ Pani Danuta Wałęsa wydała swoją? Ponieważ Pani Monika Jaruzelska też spisała wspomnienia? Żeby także mieć swoje pięć minut?
Zdecydowanie nie polecam. Strata czasu.