Co, jeśli…

Okładka książki Co, jeśli… Kate Hope Day
Okładka książki Co, jeśli…
Kate Hope Day Wydawnictwo: Zysk i S-ka kryminał, sensacja, thriller
If, Then
Zysk i S-ka
2020-09-15
2020-09-15

Jestem kompletnie zmieszana po lekturze. Opis sugerował coś innego od tego, co zastałam w środku. Choć czytało się ją lekko i szybko to długo czekałam na rozwój wydarzeń. Ten pojawił się zdecydowanie zbyt późno i trwał zbyt krótko. Jakby ktoś opowiadał mi historię kilku niepowiązanych ze sobą wątków, a potem zrobił long story short i poszedł do domu.
Biorąc pod uwagę, że to debiut pisarki z ciekawości sięgnę po kolejną jej pozycję, jeśli na taką trafię, bo sam styl pisania przypadł mi do gustu.

Biorąc pod uwagę, że...

Niestety ale spore rozczarowanie. Dużym minusem jak dla mnie jest pomieszanie fabuły, momentami ciężko było mi się połapać co dzieje się naprawdę a co jest wytworem wyobraźni. Samo wytłumaczenie raczej średnie. Większa część była lekko nudnawa szczególnie że niektóre wątki są niepotrzebne jak dla mnie.

Fajna książka , bardzo ciekawe ujęcie światów alternatywnych . Można się pogubić ,ale na końcu wszystko pięknie się wyjaśnia 🙂

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powiem szczerze, że gdy na moim czytniku wylądowała powieść Kate Hope Day, nie od razu się za nią zabrałam. Książka ta w efekcie czekała na swój czas dość długo (rzekłabym nawet, że ZA długo),a ja od czasu do czasu sięgałam po nią i podczytywałam po jednym rozdziale. Ostatnio jednak stwierdziłam, że muszę w końcu do niej przysiąść i pozwolić na to, by historia ta mnie wciągnęła bez reszty. Choć początek był niezwykle specyficzny, ja poczułam się zaciekawiona. Czy Co, jeśli… zachwyciło mnie, w przeciwieństwie do innych czytelników? O tym w tej recenzji.

Jedną z dzielnic sennego miasteczka, zamieszkuje kilka rodzin. Ginny zastanawia się nad swoim małżeństwem z Markiem, gdy on zaczyna snuć prawdziwie katastroficzne wizje. Samara nie może pogodzić się ze śmiercią matki, a na dodatek coraz częściej widuje ją… całkowicie żywą i zdrową. Naukowczyni Cass zostaje w domu sama z córeczką, a w ściany jej spokojnego miejsca zakradają się kolejne wizje i pragnienie powrotu do naukowych badań. Miasteczko - na pozór ciche i spokojne w pewnym momencie stanie się epicentrum poważniejszych wydarzeń. Wizje stają się coraz bardziej rzeczywiste i przerażające, a nikt nie jest przygotowany na to, co ma jeszcze nadejść. Chociaż może jednak?

Pozwólcie, że przeanalizuję tę dziwną powieść w plusach i minusach. Zacznę od dobrych stron tego tytułu. Bohaterowie, którzy zostali postawieni tutaj na mojej czytelniczej drodze, zasługują na uwagę. Są dobrze wykreowani, ciekawie opisani i co więcej - każdy z nich ma swój charakter. Nie zostali stworzeni na podstawie jednego określonego wzoru i za to daję tej książce dużego plusa. Najbardziej polubiłam Cass. Z jakiegoś powodu ta właśnie bohaterka wzbudziła we mnie pozytywne uczucia i trzymałam za nią kciuki do samego końca.

Kolejnym plusem powieści jest styl pisania autorki. Kate Hope Day pisze lekko, choć opisuje dość przerażające sytuacje. Lekkość jej języka przełożyła się bezpośrednio na przyjemność z samego czytania tej książki. Nie mogę zapomnieć też o tym, że lektura Co, jeśli… była dla mnie naprawdę szybka - w końcu książkę tę skończyłam w jeden dzień. Jednakże w tej książce znalazłam jeden, aczkolwiek dość duży minus. Rozumiem więc, dlaczego nie wszystkich ta powieść urzekła.

Akcja tej powieści jest dość dynamiczna, ale pewne zwroty akcji i wizje, jakie opisuje tutaj autorka, wprowadzały ogromny chaos. Już podczas czytania nie wiedziałam do końca, o co tutaj właściwie chodzi i co takiego chce przekazać autorka. Owszem, po czasie przyszło zrozumienie, ale nadal byłam pełna konsternacji i takiego zagubienia. Właśnie to było tym minusem - usilne przeplatanie ze sobą realności oraz rzeczy, które nie były prawdziwe. Momentami było to irytujące, jednak z drugiej strony - niezwykle ciekawe.

Rozumiem, dlaczego niektórzy oceniają tę powieść bardzo nisko. Nie jest to zdecydowanie tytuł, który trafi do wszystkich. Nie powiedziałabym też, że jest to thriller - może bardziej powieść psychologiczna? Klimat, mrok oraz wizja niebezpieczeństwa - nie są to typowo przedstawione wątki, więc od razu ostrzegam, że nie wszystkich ta pozycja zachwyci.

Jeśli natomiast lubicie powieści nieoczywiste, dość zagmatwane, ale jednocześnie zmuszające do zastanowienia się nad czytanym tekstem - myślę, że książka Kate Hope Day przypadnie Wam do gustu.

"Nie widziałam siebie w przyszłości. Widziałam inną wersję siebie w teraźniejszości".

Przypuszczam, że niekiedy myślimy o tym co byłoby jeśli... wybralibyśmy inaczej, podjęli inne decyzje, postąpili w inny sposób. Ale myśleć, a dostrzec siebie w innej sytuacji, równolegle do własnego życia, to musiałoby stanowić dość osobliwe odczucie, prawda?

Ten temat jest właśnie centrum książki "Co, jeśli..." i przyznaje, że bardzo mnie zaintrygował. Ubolewam tylko, że nie został pogłębiony, a właściwie tylko zarysowany.

Zabrakło mi też akcji, na którą liczyłam, a która jest bardzo stonowana. Równocześnie jednak jest przy tym w przedziwny sposób wciągająca, i myślę, że stanowi to główny walor tej książki. Nie można odmówić autorce umiejętności przedstawienia specyficznego klimatu, w którym wręcz namacalnie można odczuć narastający niepokój. I myślę, że to głównie dzięki niemu będę pamiętać ją na dłużej.

Cztery postaci, cztery historie, kilka punktów stycznych, a przede wszystkim umiejscowienie w pobliżu wygasłego wulkanu. Jak to się wszystko ze sobą łączy?

Myślę, że to lektura z typu tych, do których warto podejść bez oczekiwań. Warto mieć też na względzie, że nie jest typowy thriller. W mojej ocenie to powieść obyczajowa z jego domieszką i nutą fantastyki. Ogólnie czytało się dość dobrze, choć ilość niepotrzebnych szczegółów była znacząca, niekiedy wkradał się też chaos, pewne niedociągnięcia, sporadyczna monotonia i jak na dłoni było widać dopiero kształtujący się styl pisania autorki. Ale wiecie co? To był debiut i jestem w stanie przymknąć oko na te kwestie i pogratulować zamysłu książki. Potencjał nie został w pełni wykorzystany, ale mimo to i tak jest coś przyciągającego w tej lekturze.

Ten temat jest właśnie...

„Co, jeśli…” autorstwa Kate Hope Day miało być przyjemną odmianą od na co dzień czytanych książek, które w większości są typowymi romansami i od których w pewnym momencie chce się odpocząć, bo co za dużo, to podobno nie zdrowo. Niestety, o ile tytuł zapowiadał się naprawdę zachęcającą, gdy czytałam opis i budził we mnie poczucie, że to jest to, czego mi potrzeba, to w ostateczności ta książka okazała się być takim średniakiem, przy którym dobrze spędziłam czas, ale który nie powalił mnie na kolana.

Sam pomysł jest naprawdę super. Dziwne anomalie oraz fakt, że mieszkańcy małego miasteczka w Oregonie zyskują możliwość obserwowania samych siebie, aczkolwiek w sytuacjach i warunkach nijak mających się do rzeczywistości w jakiej żyją, brzmi naprawdę ciekawie. Zabrakło tu czegoś, co porwałoby czytelnika. Wątki nie wzbudzają aż takiego zainteresowania, jak mogłoby się wydawać. Większa ilość akcji, na pewno dopieściłaby ten tytuł, ale niestety kolejne strony, przez które musiałam przebrnąć, budziły we mnie poczucie, że czytam nietypową historię obyczajową, w której na tę akcję miejsca brakuje. Ponadto cała fabuła została poprowadzona w taki sposób, że często łatwo było się pogubić w tym, co chciała nam przekazać autorka, a w głowie rodziła się myśl, że prawdopodobnie sama w trakcie pisania tej książki traciła wątek, chcąc przekazać zbyt wiele, ale bez dobrze rozbudowanego planu. Momentami szczerze liczyłam na to, że pod koniec książki wszystko stanie się bardziej uporządkowane i zrozumiałe, a autorka zaskoczy dokładnymi wyjaśnieniami i przedstawieniem tego, co właściwie wydarzyło u podnóży Broken Mountain. Niestety, książka dobiegła końca a ja wciąż nie wiem nic, poza tym, że w wielu momentach było zbyt dużo nic nie wnoszących opisów oraz chaos związany ze zmianami czasu, nad którym autorka ewidentnie straciła kontrolę.

I chociaż ten tytuł czytało się naprawdę szybko, a w którymś momencie bardzo wciąga, to nie jestem pewna, czy byłabym w stanie go komuś polecić. Mnie do siebie nie przekonał i raczej nie wrócę już ani do tej książki, ani nawet do twórczości autorki. Wam za to polecam wyrobić sobie własne zdanie, bo może akurat „Co, jeśli…” przypadnie Wam do gustu?

CO,JEŚLI...no właśnie...co,jeśli dana książka nie do końca spełnia Twoje oczekiwania?Odkładasz na półkę i czeka na lepszy moment? A może jednak doczytasz ”zmeczysz” ją do końca?
Pozycja ze zdjęcia urzekła mnie przede wszystkim tajemniczą i klimatyczną okładką,a także zapowiedzią,że będzie to pewnego rodzaju innowacyjny thriller z elementami alternatywnego świata.Cóż,nie do końca ta się stało.Z przykrością muszę stwierdzić,że jestem nią totalnie rozczarowana.Dawno nie czytałam tak dziwnej i słabej pozycji.Ale od początku...
Cała akcja rozgrywa się w małym i spokojnym miasteczku u podnóża uśpionego wulkanu.Gęste lasy otoczone mgłą oddają klimat jak z niejednego horroru.Historia rozkręca się bardzo powoli,dość sennie rozbudzając w nas ciekawość.Poznajemy tu bowiem grupę bohaterów,której losy w jakiś sposób zostały ze sobą połączone.Jednak im dalej zanurzamy się w ten ich małomiasteczkowy świat odkrywamy,że prócz dziwnych wizji,których od czasu do czasu tu doświadczają to w sumie całość toczy się o niczym konkretnym.Przez większość tej historii czekamy na jakiś konkretny zwrot,który popchnie tą akcję do przodu. Niestety,można się nie doczekać.Brak tu jakiegokolwiek napięcia, przemyślanej intrygi czy choćby grozy.
𝒞𝒪,𝒥𝐸Ś𝐿𝐼 to historia,ktora mnie nie porwała,wręcz mogę się pokusić o to,że wynudziłam się przy niej niemiłosiernie.Co prawda,sam pomysł na fabułę naprawdę dość ciekawy i miał ogromny potencja,jednak nie został on w pełni wykorzystany.Nie wiem,czy to przez to,że autorka chciała pomieszać ze sobą kilka różnych gatunków czy po prostu nie potrafiła wyrazić,przekazać to,co miała na myśli (?) bo czytając ją niejednokrotnie zachodzimy w głowę-o czy ona w ogóle jest?Ta powieść nie wciąga,tempo jest ślamazarne a przy tym nie zbudza żadnych emocji.Przykro mi,ale jestem na nie...szkoda czasu.
Dziękuję @zysk_wydawnictwo

Nie rozumiem tych przeciętnych opinii nt tej powieści. Po raz kolejny gratuluję sobie w duchu , że na przekór im zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę, co tylko dowodzi jak subiektywna może być jej ocena. Dla mnie tę powieść w zasadzie czyta się jednym tchem. Owszem nie ma w niej ogromnego napięcia, powoduje jednak delikatny niepokój, a przede wszystkim zaciekawienie ponieważ narracja jest bardzo przyciągająca, a akcja wartka . Zastanawiałam się również jak autorka wybrnie z zakończeniem, udało jej się wyśmienicie, wszystko jest skladne i sensowne. Chyba nigdy nie czytałam takiej powieści , ciekawe doświadczenie, bardzo polecam.

Dziś będzie o debiucie autorki Kate Hope Day, czyli o książce zatytułowanej "Co, jeśli...". Miał to być thriller pełną gębą, w którym dominują groza i mroczny klimat. Tego się spodziewałam, zasiadając do lektury. Co otrzymałam? Akcja powieści toczy się w sennym miasteczku Clearing, leżącym u podnóża uśpionego wulkanu. Poznajemy cztery osoby - Ginny, Marka, Samarę oraz Cass, które pewnego razu zaczynają mieć dziwne wizje. A mianowicie widzą samych siebie, ale w równoległych rzeczywistościach. To całkowicie zaburza ich spokój i zmienia dotychczasowe życie. Z początku całkiem niewinne wizje, z czasem przeradzają się w całkiem nieprzyjemne i prowadzące do paranoi mary. I wydaje się, że już gorzej być nie mogło, gdy nad miasteczkiem zawisa widmo katastrofy. Jakie jest moje zdanie na temat tej książki? Otóż pomysł na fabułę może i był ciekawy, ale cała reszta poszła jednak niezbyt dobrze. Coś się tu ewidentnie autorce nie udało. Akcja powieści jest dość flegmatyczna, przez co czytanie dłuży się niemiłosiernie. Później może jest nieco dynamiczniej, ale i tak to nie to, co powinno być. W historię wkradł się też pewnego rodzaju chaos, przez który można się pogubić (co zdarzyło się również mi). Teraźniejsze życia bohaterów, ich życia w alternatywnym świecie, przeskoki z dnia dzisiejszego do przyszłości... no jak dla mnie to było w tym przypadku zdecydowanie zbyt wiele. I choć postaci są przez autorkę wykreowane bardzo dobrze, mają zdecydowane charaktery, borykają się z prawdziwymi problemami, są po prostu realnymi ludźmi, to jednak całość mnie jakoś nie przekonała. Autorka przedobrzyła również jeżeli chodzi o rodzaj powieści. Możemy tu znaleźć wątek obyczajowy, nieco dramatu, trochę science fiction, jednak próżno tu doszukiwać się thrillera i grozy, na którą się tak nastawiałam, zaczynając czytać książkę. Podsumowując, jestem nieco zawiedziona, ale może dla innej osoby ta lektura będzie dobrym wyborem. Tę książkę najlepiej oceńcie sami.

Spodziewałam się intrygującej, niepokojącej historii, ale niestety jestem rozczarowana. Ciekawy pomysł został zaprzepaszczony, a potencjalnie bardzo dobra powieść okazała się zaledwie przeciętna.

Cała opinia:

Cała opinia:

• Przeczytane 2020
  • Przeczytane w 2020
  • Egzemplarz recenzencki
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Co, jeśli…