Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi

literatura podróżnicza
Wielka Litera
2020-08-12
2020-08-12
literatura polska literatura faktu podróże reportaż

Bardzo osobista, reporterska relacja z Tybetu i Indii o narodzie wygnanym, a bardzo dobrym, uduchowionym, posiadającym wiedzę niewytłumaczalną w sposób racjonalny.
Momentami bardzo poruszająca

Momentami bardzo poruszająca

Koleżanka mi poleciła tę książkę i niestety jest to drugie kiepskie jej polecenie.

Przez ten chaos i styl, zaczęłam w końcu porównywać moją wiedzę do przedstawionych historii i niestety niczego nowego się nie dowiedziałam. Rozumiem autorki zachwyt i chęć przekazania wielu emocji, wielu tematów w jednej książce, niestety zamiast pokazywać inny świat dostajemy autorki pamiętnik pełen bałaganu. Przykro mi że książka z takim materiałem nie została lepiej napisana.

Po pierwsze styl książki i chaotyczność zapisanych treści tak bardzo mnie męczyła, że ciągle ją przerywałam i wracałam, licząc że będzie lepiej. Styl ten męczył, gubiłam wątki i historie. Widać emocjonalną stronę autorki i chęć przekazania wszystkiego i jak najwięcej w jednym momencie....

Bardzo ważna książka. O tym się nie mówi, a każdy powinien wiedzieć.

Bardzo ważna książka. O tym się nie mówi, a każdy powinien wiedzieć.

W maju przeniosłam się we wschodnie klimaty. Jak nigdy poczułam chęć na tego typu książki, chociaż od wielu lat zarzekałam się, że nie będę czytać książek o Chinach czy Japonii, że kompletnie mnie to nie interesuje, że nie podoba mi się styl, sposób poprowadzenia historii...

Błędem było sięganie po powieści, o wiele lepiej było wybrać i przeczytać dobrze napisany reportaż, który wprowadziłby mnie, zapoznał, przedstawiłby mi losy ludzi, którzy mieszkają na dalekim wschodzie.

#dalekowysoko jest genialnym reportażem. Autorka jak tylko można było obiektywnie opisała sytuacje ludzi, z którymi miała możliwość się spotkać. Nie oceniała, nie szufladkowała, nie starała się osądzać ani manipulować czytelnikiem.

Książka "Daleko wysoko" jest o Tybecie, o historycznej krainie, o ludziach którzy chronią się w Indiach, o wygnaniu, o buddystach i mniszkach, o klasztorach, o tożsamości.

Tej książki nie trzeba czytać na raz, nawet bym to odradzała. Lepiej jest sięgać po nią od czasu do czasu, powoli zagłębiać się w historie tych ludzi. Odkrywać po kawałku ich motywacje i cele, potrzeby i marzenia. Bo ta książka może przytłoczyć ogromem cierpienia.

Dla mnie wstrząsająca, ale otwierająca oczy. Na pewno to nie jest ostatnia książka o tej tematyce.

Szanuję bardzo wkład autorki w starania jak największego wniknięcia w osobiste życia Tybetańczyków. Jednak była to bardzo sucha forma, bardzo.. Od strony pojedynczego człowieka, co może być zaletą, ale mi brakowało szerszej perspektywy. Większej ilości zwięzłych informacji niż rozległych dywagacji.

W swoim podróżniczym reportażu Hanka Grupińska zabiera nas do świata Małego Tybetu w wielkich Indiach. Poznajemy ludzi, którzy pamiętają ojczyznę ale i pokolenie urodzonych uchodźców. Ich wspomnienia, traumy, marzenia i nadzieję.

"Dalekowysoko" to w dużej mierze bolesna historia ogromnego strachu i cierpienia całego narodu. Ale także piękny obraz jedności i wzajemnego wsparcia, który pochłania i hipnotyzuje.

Ta książka niezwykła jest nie tylko w swojej treści, zachwyca również swoją formą. Pod względem stylistycznym to coś, z czym jeszcze się nie spotkałam. Krótkie oszczędne zdania, jednak jasne w swoim znaczeniu, doskonale oddają buddyjską skromność formy. Z drugiej strony w swoich przemyśleniach, autorka posługuje się językiem pięknym wręcz poetyckim, a całość natchniona jest mocno filozoficznie. Lektura zdecydowanie ubogacającą wewnętrznie i dającą do myślenia.
Autorka poświęca dużo uwagi również buddyjskiej filozofii, która absolutnie mnie zachwyciła. Opisuje struktury mnisich klasztorów, pokazując walkę patriarchatem i budującą się krok po kroku równość płci.
Jest również obrazem nieuchronnej zmiany i westernizacji społeczeństwa, przy jednoczesnej walce o jedność tradycji.

Niezwykła książka o niezwykłych ludziach.

Książka o Tybetańczykach na uchodźctwie i ich staranich o powrót do domu, o mniszkach i ich klasztornym życiu, o prawdziwej Przyjaźni, o Buddyźmie.
Niespiesznie opowiedziana, w świetnym stylu literackim. W niektórych miejscach ma się wrażenie wspólnego wędrowania z autorką.
Zachwyca również jej zrozumienie buddyzmu i dzielenie się poglądem buddyjskim, z pewnością popartym osobistym doświadczeniem. Głęboka narracja o przemijalności.
Pozycja polecana nie tylko dla buddystów.
Pani Hanno, czekamy na II część.

W podróż przez góry Tybetu zabiera nas Hanka Grupińska z premierową „Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi” 🍃🌞
W świat Tybetu wchodzimy literacko. Powoli wchodzimy w głąb kultury, filozofii, historii tybetańczyków. Od poznawania tego, co skrywa Tybet i jaka energia płynie ze środka gór. Poznajemy historie różne. Codzienne, zwyczajne po unikatowe i niespotykane. Ale przede wszystkim są to opowieści prawdziwych ludzi z nakreśleniem tła rzeczywistości, w której żyją lub z której przyszli.
Sam Tybet nie jest tematem, lecz tybetańczycy. Tak jak wskazuje tytuł - bez ziemi. Czyli jak to jest żyć bez państwa? Jak to jest uciekać? Tybetanczy radza sobie na rozne sposoby, ale podkreslaja wagę i siłe buddyzmu, które jest dla nich schronieniem🌙

To nie jest książka o Tybecie politycznym czy geograficznym, lecz o uchodźcach, którzy próbuja odnaleźć się we współczesnych Indiach. Reportaż obala wizję o buddyzmie, Tybecie, która została wyidealizowana przez współczesne, europejskie media. Jak czesto slyczymy o samopodapleniach? O tym, że Tybet to najbardziej skorumpowana prowincja w Chinach? I o tym, że Tybetańczycy mają bardzo duży problem z alkoholizmem.

Warto siegnąć, poszerzyć horyzonty. Obalić mit, bo nie ma miejsc idealnych.
Nieśpieszna podróż przez kilkadziesiąt historii. Co prawda, mój entuzjam upadł wraz z narastają liczba informacji o buddyzmie i jego zasadach, wierzeniach, tradycjach. Ale chyba taki jego urok? 👀🌟

• Non-fiction
  • Tybet