Listy z Ameryki. Felietony i recenzje

Marek Hłasko Wydawnictwo: Elf literatura piękna
Elf
2002-07-25
2002-07-25

Jest to luźne wejrzenie w gust literacki i filmowy pana Marka. To właśnie tutaj po raz pierwszy usłyszałem o romansie wszechczasów w powieści "Cichy Don" Szołochowa. Nie podzielam zachwytów nad "Casablancą" i Bogartem, ale wyłuszczyłem sobie piękny, polski film, początkującej, polskiej szkoły filmowej, reżyserii Aleksandra Forda - "Ulica graniczna" o przyjaźni polsko-żydowskiej, w którym głównymi bohaterami są dzieci. Bardzo humanitarny spektakl. Nie sposób też nie wspomnieć, o wielkiej miłości pana Hłasko do twórczości Dostojewskiego. Powieść "Biesy" znał na wyrywki.

„Listy z Ameryki” to zbiór tekstów, w których Marek Hłasko dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat obyczajowości i mentalności mieszkańców Nowego Świata. Dużo miejsca pisarz poświęca codzienności, konkretnym miejscom i osobom, a także przeczytanym lekturom i literackim kontekstom, jakie nasuwają mu się w związku z poznawaniem Stanów Zjednoczonych.

W wielu utworach autor łączy cechy felietonu i recenzji, a wprowadzone dialogi i narracja zdają się zbliżać te teksty do opowiadań.

Hłasko jawi się tu jako baczny, wnikliwy i krytyczny obserwator. Często porównuje amerykańską rzeczywistość do rodzimego świata, konfrontuje teraźniejszość ze wspomnieniami z dzieciństwa, cofając się nawet do czasów drugiej wojny światowej.

Pisarz wyłapuje różne społeczne i kulturowe smaczki lat 60. minionego wieku. Mimo upływu czasu, część z nich się nie zmieniła. Ameryka, pozostająca w zbiorowej świadomości krajem wielkich możliwości i symbolem wolności, wciąż przecież potrafi zaskakiwać rasowymi oraz społecznymi uprzedzeniami czy pruderią. Osobnym rozdziałem jest konsumpcyjny styl życia.

„Listy…” to cenna lektura przede wszystkim dla tych, którzy znają chociaż trochę twórczość i biografię kultowego pisarza. W czasach mojej młodości nie można było nie czytać Hłaski, teraz jest to pisarz nieco zapomniany i niedoceniany. Dobrze, że jego książki są wznawiane, ale nie mają już dla młodych odbiorców takiej siły przekazu jak kiedyś (cóż, czasy się zmieniają…).

Czytało mi się tę książkę z wielką przyjemności i z sentymentem. Miałam frajdę, porównując własne literackie oceny z refleksjami autora na temat równych utworów, z uwagą też śledziłam opisy jego perypetii w Ameryce i rodzących się z tego spostrzeżeń.

Polecam z czystym sumieniem!

W wielu utworach...

"Ulica graniczna" - to jedna z perełek, we swobodnym opisie erudycji pana Marka.

Celność obserwacji. Dowcip. Lekki, niewymuszony styl.

Celność obserwacji. Dowcip. Lekki, niewymuszony styl.

dla mnie średnia, bo nic we mnie nie zmieniła

dla mnie średnia, bo nic we mnie nie zmieniła