Hłasko, pisarz, listy, wspomnienia, życie
Michał

To więcej niż świadectwo. To fascynująca opowieść o miłości, przyjaźni, pisaniu i walce o własne miejsce w literaturze i świecie. Dramatyczna historia życia jednego z największych polskich pisarzy opowiedziana w listach. To więcej niż świadectwo. To fascynująca opowieść o miłości, przyjaźni, pisaniu i walce o własne miejsce w literaturze i świecie. Marek Hłasko swoimi listami napisał jedną...

Marek Hłasko swoimi listami napisał jedną ze swoich najlepszych powieści.

Książka ukazuje się w przeddzień 45 rocznicy śmierci Marka Hłaski oraz w roku kiedy przypada 80 rocznica jego urodzin.

"Hłasko ostatnio bywa bohaterem książek w stylu "PRL na pikantnie" ale jego dzieł w księgarniach brak. To się jednak zmienia - nową edycję wybranych pozycji z dorobku Hłaski inauguruje premierowo wydany tom jego listów, które układają się w życiorys bardziej przenikliwy i dotkliwy niż w jego biografiach"
Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza

źródło opisu: Agora, 2014

źródło okładki: kulturalnysklep.pl

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Hłasko pozostanie na zawsze symbolem pewnej epoki, bez względu na ocenę jego twórczości. Hłasko, Komeda, Polański, Frykowski czy też Cybulski i Kobiela winni znajdować się pod ochroną konserwatora zabytków, a poważniej to formułując, zasługują na staranne opracowywanie publikacji o nich, bo ich barwne życie jest bezcennym świadectwem historycznym o zasadach życia w PRL-u, oraz barwnym "who is who" w tamtym czasach. Np rozczuliłem się, gdy w jednym z listów czytam o Kazimierzu Brandysie, jako o autorze "Obywateli", których z chęcią by się wyparł. Również wynikające z listów homoseksualne ciągoty różnych prominentów nie przynoszą im chwały. NIESTETY, rzucono nam arcyciekawe listy, bez profesjonalnego opracowania i bez rzetelnych przypisów.
Pamiętam doskonale nasze emocje, bo w chwili szczytu sławy Hłaski miałem 16 lat, a ponadto byłem jednym z nielicznych ...

Woody | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Przede wszystkim wielkie, wielkie gratulacje dla Andrzeja Czyżewskiego, który wybrał, opracował i opatrzył wstępem oraz przypisami ten tom. Wspaniała edycja, zero ingerencji w treść listów, bardzo wierne Hłasce wydanie.
Przed Czyżewskim leżało zresztą nie lada wyzwanie - zebrać te listy, uporządkować według klucza chronologicznego, przepisać z bardzo nieczytelnych rękopisów Hłaski, który pismo miał parszywe, i opatrzyć wstępem do całości i każdego roku. Brawo!
Same listy to niewątpliwie niezwykle cenny materiał badawczy dla biografów Hłaski i naukowców. Bardzo dobrze, że taka książka wyszła.
Dlaczego zatem, po tylu zachwytach, nie daję 10*? Za treść. Listy Hłaski porywające nie są. Pisał często o prozie życia - brak pieniędzy, choroby, wydanie książek. Nie mam na myśli tego, że oczekiwałem skandali, upokarzających wyznań czy plotek. Po prostu z czasem listy stają się monotonne, jednakowe. Wciąż maglowane te same wątki.
Niemniej - lektura warta przeczytania i posiadania.

Michał | 2014-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Potencjał tych listów został tak bardzo zmarnowany, że aż robi się przykro... Mogła powstać fantastyczna biografia jednego z najlepszych polskich pisarzy XX wieku, a tymczasem otrzymaliśmy coś, co kojarzy mi się z przeglądaniem facebooka po dłuższej przerwie niezaglądania - pobieżne przeskakiwanie z postu na post, z pominięciem wielu innych szczegółów.

Niska ocena nie dotyczy listów, tylko właśnie formy. Zamiast profesjonalnego opracowania życiorysu Marka Hłaski, którego listy byłyby fundamentalnym materiałem, otrzymaliśmy prosty produkt, który miał jedno proste zadanie - dać zarobić osobie, która miała do nich prawa autorskie, czyli Andrzejowi Czyżewskiemu, kuzynowi Marka Hłaski.

Jako że korespondencja Hłaski z wieloma osobami jest niekompletna (sam pisarz nie zachowywał z reguły otrzymanych listów), umyka nam wiele szczegółów. Andrzej Czyżewski starał się rzucać światło na wydarzenia z życia Hłaski, pobieżnie opisując kolejne lata jego życia, jednak to wszystko było bardzo...

Katarzyna Sawicka | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

Zbiór Listów otwierają te nieliczne pisane w okresie dorastania Hłaski, toteż nie dziwią pewne charakterystyczne, szablonowe sformułowania, jakich używa ich autor. Przypominają się lekcje języka polskiego i nauka pisania listów, podań i pism oficjalnych. Szablon, pod który wkładało się treść własną był czymś, czego powidok mam ciągle pod powiekami. Niektórym udaje się "wyrosnąć" z owej szablonowości, przerobić ją na własny styl, dodać wiele od siebie, ba, nawet zrezygnować z pewnych jej rygorów (powitanie, zapytanie o zdrowie, rozwinięcie, pozdrowienie i uszanowanie na koniec), a niektórzy piszą w ten sposób przez całe życie. I tak, gdy czytamy pierwsze, dziecinne, chłopięce, nieco zbuntowane, choć zbyt grzeczne w swoim buncie, listy Marka Hłaski uśmiechamy się pod nosem. Jakie to znajome! Gdy jednak ten styl dominuje także u dorosłego pisarza coś zaczyna się psuć. Wyrozumiałość dla chłopca jest naturalna, dla dorosłego nieco mniejsza. Istotniejsze jednak są opisywane przez niego...

książek: 1955
goskrzys | 2016-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Generalnie czytanie czyjejś korespondencji jest raczej mało kulturalne i ma w sobie posmak jakiejś niepoprawności i włażenia z butami w czyjeś życie. Dlatego każdorazowo, gdy na rynku wydawniczym pojawia się zbiór listów jakiegoś nieżyjącego już literata, aktora itp. - mam mieszane uczucia i zastanawiam się, czy autor tych listów chciałby, aby zostały one udostępnione szerokiej publiczności. Bez odautorskiego komentarza, często z mało obiektywnym komentarzem wydawcy, pozostawione do interpretacji czytelnika.

Z drugiej strony - taka korespondencja to świetny sposób na poznanie prawdziwej strony danego człowieka, jego prywatnych spraw, jego osobowości. Można taką postać skonfrontować z wizją, którą stworzył on w swoich kreacjach, w swoich wypowiedziach itp. Zbliżyć się do prawdy o człowieku, na tyle, na ile w ogóle jest możliwe poznanie drugiego człowieka... Kwestia wątpliwości moralnej nadal pozostaje, jednak można ją ubrać w pozłotko zabiegów ontologicznych, chęci poznania czyjejś...

Całe mrowie spostrzeżeń, myśli, niebanalnych uwag, dygresji, polemik, opinii Hłaski niekiedy wyrażanych niezwykle dosadnie.
Liczne inspiracje do czytania i oglądania, poszukiwania ciekawych utworów (np. lista lektur Hłaski).

Przy całym "nasiąkaniu Hłaską" w czasie czytania, rósł apetyt na więcej... wyjaśnień, objaśnień, dopowiedzeń. Mojej lekturze towarzyszył głód wiedzy. Niezbędny i baaardzo pomocny okazał się internet ze swoimi zasobami zdjęć, filmów, utworów, informacji, biogramów...

sapho | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Ciekawy zbiór, ale chyba jednak dla Hłaskowych pasjonatów. Mniej więcej od połowy zbioru wszystko się kręci wokół braku kasy, spraw wydawniczych, pretensji matki o to, że Hłasko za mało o sobie pisze. W listach kilkakrotnie Hłasko powtarza, że nie umie pisać listów - i coś w tym jest. Jako zastępcza biografia pisarza - raczej się nie sprawdza.

FromNorwayWithLove | 2015-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

List 310 zawiera krytykę katolicyzmu w polskim wydaniu.
Frapuje do kogo był ostatni list zniszczony pośmiertnie przez Sonię i matkę. Ale cóż, są rzeczy, których lepiej nie wiedzieć.

Życzyłabym sobie, aby Listy przeczytała minister kultury i dziedzictwa narodowego pani prof. Omilanowska, która zapytana o zabezpieczenie finansowe i socjalne pisarzy (TVP Kultura) odparła, że przecież ludzie, którzy piszą książki mają swoje prace (sic!!), gdzie są ubezpieczani.

Ta... pisanie to nie praca. Czysta rozkosz po pracy wykonywana pro bono.

Dla mnie fascynująca lektura. Listy wielkiego człowieka. Zmagania z życiem, pracą, nałogiem, ludźmi, czasami. Dla mnie było to doświadczenie ciekawsze niż beletrystyka, prawdziwe, często dosadne i z poczuciem humoru. Po tym dziele polubiłem Marka nie tylko jako pisarza ale również jako człowieka.

yootsuu | 2015-07-26
Przeczytana: 19 maja 2015

ocena tej książki - a właściwie: zbioru listów - to jedna z najtrudniejszych rzeczy. bo, tak naprawdę, co tutaj oceniamy? listy Hłaski: pełne nawiązań do książek i postaci kultury, jego specyficznego stylu? czy sposób ich przedstawienia: przypisy, komentarze, opracowanie? bo, podobnie jak przedmówcy, uważam, że potencjał listów został zmarnowany. gdybym nie zapoznała się wcześniej z obszerną biografią Hłaski, czułabym się zagubiona i rozczarowana.

listy z całego życia pozwalają wyrobić sobie własny obraz o pisarzu, który stał się niemal postacią legendarną. afery, spekulacje, plotki, oskarżenia, problemy i relacje z najbliższymi; wszystko to jest poruszane w korespondencji z przyjaciółmi i rodziną. najwięcej kontrowersji budzą jego napięte relacje z matką, pełne wiecznych pretensji, żalu, roszczeń i niedopowiedzeń.

książkę czytałam z ołówkiem i kartką pod nosem, by wynotowywać tytuły książek i filmów, o których wspominał Hłasko - lubię inspirować się gustem lubianych i cenionych...