Okładka książki Motywacja bez zadyszki. Jak pokonywać przeciwności i osiągać cele w zgodzie ze sobą Jadwiga Korzeniewska
Jadwiga Korzeniewska Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2020-08-25
2020-08-25
motywacja nawyki cele planowanie samowspółczucie psychologia porażki

Zostałam oszukana! To miała być książka o motywacji, tymczasem jest to naprawdę inspirująca lektura dotycząca wyzwań współczesności. Od jakiegoś czasu myślę podobnie jak jej Autorka - obserwując nasz bezsensowny wyścig donikąd, podjęłam decyzję, by się zatrzymać i zweryfikować niemal każdą dziedzinę mojego życia. Jadwiga Korzeniewska stawia pytania, przed którymi wielu z nas ucieka, podaje w wątpliwość oczywistości, którymi nasiąknęły media i nasze umysły. Wskazuje, jak wiele z "powszechnych prawd" nam nie służy i daje wskazówki, jak uciec z chomiczego kołowrotka i znaleźć dla siebie miejsce - dobre, przytulne, choć jednocześnie służące w 100% naszej samorealizacji. Gratuluję tej mądrej publikacji, której czytanie to sama przyjemność i po której zostaje w człowieku coś więcej niż kilka smakowitych cytatów.

Cholernie mądra i dająca do myślenia książka. Przypomniałam sobie przeszłość i wszystkie podjęte decyzje. Zobaczyłam oczami wyobraźni siebie sprzed lat, to tak bardzo boli. Czytając książkę i wiem, że MOTYWACJA u introwertyka i osoby pesymistycznej nie jest łatwa. Ta lektura ma nas nauczyć jak, inaczej i lepiej patrzeć na świat i swoje oraz innych zachowania . Świat pędzi ... zatrzymaj się i zmotywuj. Nie jest łatwo ....

„… Pisząc list, miej na uwadze to, że nie tylko dotyczy on przyszłości, ale również z niej pochodzi. Oznacza to, że piszesz go z perspektywy osoby, która zrealizowała już swoją wizję …”

Książka wskazuje różne cele, takie bez zadyszki, w zgodzie ze sobą. Gdyby sporządzić ranking najpopularniejszych słów XXI wieku, termin motywacja bez wątpienia znalazłaby się w ścisłej czołówce. Wiele modnych sloganów reklamowych dosłownie krzyczy: „Jestem tym, co przeżywam …”. Ale czy zawsze Wasza energia znajduje się ciągle na stałym poziomie? To właśnie te różne doświadczenia pomagają w naszym bilansie. Musimy tylko zdać sobie sprawę, że życie stanowi taki wyścig. Prawdą jest, że bardzo trudno przyznać nam się do porażki.

Słowo to widać na okładkach poradników, czasopism, w tytułach kursów, szkoleń i tysięcy internetowych wykładów. Czy zrobiło się nudne? A może ponadczasowe? Stało się synonimem dociskania siebie do granic możliwości i nieustannego podnoszenia sobie poprzeczki. Czujemy się źle, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy niedostatecznie zmotywowani.

Mamy poczucie winy, gdy uważamy, że robimy niewystarczająco dużo lub zbyt szybko. Wtedy czas ucieka nieubłagalnie i momentalnie czujemy się staro. Za wszelką cenę chcemy siebie zmienić i zmotywować, a przy tym często działamy po omacku. Nic dziwnego, że kiedy na drodze do celu napotykamy trudności lub doświadczamy porażki, to okazuje się, że jesteśmy bezbronni. Wtedy każdy z Nas czasami błądzi.

Autorka tego poradnika pokazuje, że motywacja to nie afirmacyjne mantry ani proste "chce mi się". Jak przekonuje, to książka dla tych, którzy chcą:
• osiągać cele w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami
• pokonywać trudności, kryzysy i radzić sobie z porażkami
• nauczyć się odpuszczać z korzyścią dla swojego dobrostanu – to podoba mi się najbardziej 😉
• „odpieprzyć się od siebie”, choć żyją w świecie tak bardzo nastawionym na sukces.

Żyjemy w czasach komputerów, lotów w kosmos, nowoczesnych samochodów, komórek, uprawiania sportów i picia zdrowych koktajli. Wszystko ma być bio i eko. Czasami odgrywamy taką rolę nie pokazując jacy naprawdę jesteśmy, by nie odnieść porażki. Warto po prostu żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Nie zmieniać utartych przyzwyczajeń. Łączy się to nierozerwalnie z motywacją wewnętrzną, przyjemnością i satysfakcją.

Autorka poleca wiele testów, by poznać samego siebie np. test Myers – Briggs, czy test Gallupa. Niestety w dzisiejszym świecie wszyscy czekają na nasze potknięcia i błędy. Najważniejsze by znaleźć swój cel w życiu, dążyć do niego małymi krokami, unikać hałasu, radzić sobie i nie narzekać.

Autorką publikacji jest Jadwiga Korzeniewska - socjolożka, trenerka, coach. Twórczyni projektu Laboratorium Zmieniacza, poprzez który zachęca do tego, by w procesie zmiany osobistej być jednocześnie badaczem i przedmiotem swoich badań. Autorka kursów on-line, oraz książek poświęconych tematyce motywacji i zmiany nawyków na dobre (między innymi „Ograć nawyki”, „Zmiana nawyków w praktyce”, „Poukładaj sobie w głowie”).

Gorąco polecam może i małą publikację, ale wielką w słowa.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION SA – Onepress
Premiera: 25.08. 2020 r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 168
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

,,Motywacja bez zadyszki"Jadwiga Korzeniewska. Zaskoczę was, bo ta książka nie jest tylko o motywacji. Jest również o naszym wnętrzu, funkcjonowaniu, o drobnych oszustwach umysłu, przekonaniach, wartościach. W książce pojawiają się pomocne pytania, pozwalające nam ułożyć nasze życie w taki sposób, aby udało się kształtować motywację, ale również wzmocnić nasze poczucie wartości. 😉 Wcześniej nie znałam metody pytań kartezjańskich. To tylko przykład, ale ta książka zawiera tak dużo nowych rzeczy dla mnie, że momentami musiałam się zatrzymać, i przemyśleć wiele spraw. 🤔 Odpowiednie, szczegółowe pytania, mogą pomóc rozwiązać dany problem. Trudne, lub ważne pojęcia, są podkreślone grubą czcionką. 📝 W książce znajdziemy również mądre cytaty. Autorka starała się uwzględnić najważniejsze rzeczy: odpowiedzi na pytania, kiedy odpuścić?, jak poradzić sobie z porażką?, rodzaje motywacji, poznanie samego siebie, samowspółczucie, krytycyzm. W książce poruszono również temat, samospełniającej się przepowiedni. Gdy myślimy, źle o sobie, zacznie się to spełniać. Dlatego tak ważne jest, aby pracować nad sobą, i naszymi przekonaniami. 😊 Musimy nauczyć się odróżniać cele osiągalne, od nieosiągalnych, aby nie tracić swoich zasobów. Bardzo mądra, zwracająca uwagę na wiele czynników książka, która pomoże w budowaniu motywacji, ale również w pracy nad samym sobą.

• Audiobooki
  • PRZECZYTANE W 2021