Slow life w wielkim mieście

Okładka książki Slow life w wielkim mieście Natalia Kraus
Okładka książki Slow life w wielkim mieście
Natalia Kraus Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2020-07-14
2020-07-14
poradnik styl życia slow life spokój relaks szczęście miasto

Okładka książki Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie by zadbać o innych Urszula Dąbrowska, Rafał Ohme
Spa dla umysłu... Urszula Dąbrowska,&...
Okładka książki Jedz i chudnij z dietą SIRT Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, Ewa Sypnik-Pogorzelska
Jedz i chudnij... Magdalena Jarzynka-...
Okładka książki Siła dobrych pytań Jerold Panas, Andrew Sobel
Siła dobrych p... Jerold Panas, Andre...

Taka sobie. Dla ludzi, którzy kompletnie nie ogarniają swojego życia i szukają jakiejkolwiek rady.

Bardzo wtórna książeczka składająca się z cytatów i koncepcji innych ludzi. Autorka nie wymyśla nic swojego, posiłkuje się jedynie tym, co wyczytała w innych książkach lub na blogach. Wygląda to jak praca zaliczeniowa. A jeżeli dodaje już coś od siebie, to totalną paranoję, jak to na przykład, że w łazience minimalistki powinna się znaleźć miseczka do mycia oczu lub oczyszczanie aury na odległość 300 km za pomocą zdjęcia :D Ach, i niech nikt nie raczy odejść od tej książki, bez wbicia sobie do głowy, że autorka pracuje w magazynie "Joga", jest to wspominane co kilka stron dla utrwalenia;) Jeżeli tam są artykuły na takim poziomie jak ta książka, to może być całkiem zabawne.
Totalnie jednak rozwaliło mnie zdanie, że autorka gra w grę na smartfonie, żeby odciążyć umysł, po tym, jak kilka rozdziałów wcześniej pisała o medytacji, spacerach i odcięciu się od Internetu - totalne rozszczepienie osobowości i w zasadzie zaprzeczenie treści całej książki.
Ta książka nie ma nic wspólnego ze slow life, szkoda czasu.

Dobra pozycja , napisana przystępnym językiem. Uważam, że jest to świetna książka dla osoby, która chce się dowiedzieć czegoś więcej na tytułowy temat. Jednak, dla kogoś, kto już coś nieco wie nie wnosi ona wiele nowego. Czyta się przyjemnie i szybko.

Czym jest “Slow life”? Jak można się domyślić, to po prostu celebrowanie spokojnego życia. Autorka tej książki pokazuje nam, że wcale nie musimy przeprowadzać się na wieś, by móc żyć wolniej. Wystarczy zaimplementować do naszych codziennych rytuałów konkretne zmiany, które pozwolą nam na spowolnienie tempa i zminimalizowanie stresów.

Ta pozycja bardzo przypominała mi książkę “Kaizen”, którą czytałam w tamtym roku. Jest bardzo ładnie wydana, napisana przystępnym językiem. Dodatkowo posiada ciekawe ilustracje, praktyczne rady i miejsca, by zapisać swoje własne przemyślenia i kolejne kroki. Myślę, że takie właśnie powinny być poradniki - powinny serwować nam wiedzę w przyjemny sposób, ale też motywować do działania.

To, co zdecydowanie chciałabym wprowadzić do swoich rytuałów to - wczesne wstawanie, minimalizowanie czasu “przed ekranem”, dokładniejsze planowanie spraw “do załatwienia” oraz “kakebo”, czyli japoński sposób na zarządzania budżetem. Finanse to chyba mój najsłabszy punkt, więc bardzo spodobała mi się metoda opisana przez autorkę i zdecydowanie spróbuję ją wprowadzić w życie!

Ta pozycja bardzo...

Przesłuchałam audiobook czytany przez autorkę. Już od dłuższego czasu interesuje się tematem slow. Tutaj autorka pokazuje, że slow zależy od nas, nie od miejsca w którym mieszkamy. Wiele porad, ćwiczeń, osobistych przeżyć autorki oraz kilka ciekawych rozmów. Dowiedziałam się kilku nowych rzeczy z tej niepozornej książeczki. Autorka często wspomina różne ciekawe pozycje książkowe oraz skupia się na uważności.

Polecam wszystkim zabieganym, tym co chcą lub potrzebują zmiany, interesują się koncepcją slow.

Inspirująca, ciekawa i mądra książka. Napisana bez owijania w bawełnę. Prosta w przekazie. Prawdziwa, bo oparta na doświadczeniu autorki, która metodą prób i błędów dochodziła do tego, jak można lepiej przeżyć dzień, co w nim zostawić, a co lepiej wyrzucić.

„…Od początku dnia, czyli od poranka. Pierwsza zasada w rytmie slow life brzmi: WSTAŃ WCZEŚNIEJ.”

Wiele osób zastanawia się, jak naprawdę można zmienić swoje życie? Łatwo nie jest, ale to nasz tryb życia, przyzwyczajenia czy nawet posiłki sprawiają, że możemy być momentami zdenerwowani i poirytowani. Czasami słyszymy od bliskich - Zwolnij i zacznij wreszcie żyć! Czy nie mają racji? Leonardo da Vinci powiedział kiedyś, że „O radę pytaj tego, kto sam sobie radzi …”

Natalia J. Kraus jest założycielką i wieloletnią redaktor naczelną magazynu Joga. Regularnie publikuje artykuły dotyczące minimalizmu, slow life’u i jogi w mediach, jest instruktorką jogi z uprawnieniami państwowymi (stworzyła własną metodę Balance Yoga dla przemęczonych i zapracowanych). Prowadzi warsztaty i sesje coachingowe na temat slow life’u (wkrótce także w wersji on-line). Znajdziesz ją na stronie: www.nataliakraus.pl oraz mediach społecznościowych.

My, ludzie XXI wieku funkcjonujemy w zabieganym świecie. Wmówiono nam, że szybciej, dalej i więcej są synonimami słowa "lepiej". Że musimy tylko trochę więcej pracować, szybciej się przemieszczać i komunikować, sięgać planami dalej niż do przyszłego tygodnia, a staniemy się... Jacy? Właśnie - jacy się staniemy, jeśli będziemy tak ciągle gnać i gonić niedoścignione ideały? Bardziej spełnieni? Bardziej godni podziwu? Szczęśliwsi? Może ten i ów czerpie prawdziwą przyjemność z nieustannego biegu, ale prawda jest taka, że tacy ludzie to wyjątki. Niektórzy uciekają w modną jogę, medytację, a jeszcze inni czytają Pismo Święte.

Większość z nas, zabieganych, w głębi duszy pragnie tak naprawdę prawdziwego spokoju. Moim zdaniem istotne są te małe przyjemności opisane w książce. To takie zwrócenie uwagi na codzienność. Np. picie herbaty w ładnym kubku, spacer w drodze do pracy, kawałek dobrej czekolady, głaskanie kota, kupowanie warzyw i owoców na bazarku, piknik na łące, dobra lektura. To gwarant wspaniałej chwili i relaksu 😉 Dla mnie numer jeden 😉 Ponadto to: słuchanie muzyki, ruch na świeżym powietrzu, dla niektórych joga i gotowanie. Jeden punt jest ważny dla nas kochane czytelniczki 😉 To gorąca kąpiel w wannie. Zwłaszcza z dodatkiem dobrej soli, olejków i płatków róż. To nasze prywatne spa i zasłużona chwila dla SIEBIE 😉

Chcemy się zatrzymać. Chcemy opuścić stare i utarte szlaki, stanąć choć na moment pewnie na własnych nogach, wciągnąć w płuca świeże powietrze, zamknąć oczy i poczuć, jak przepływa przez nas energia. Chcemy, by wystarczyło nam to, co mamy, albo nawet i mniej. Pragniemy pozbyć się nadmiaru obowiązków, przedmiotów oraz dążeń, bo czujemy, że "szybciej, dalej i więcej" nas przytłacza.

Marzymy o tym, by się od nich uwolnić, tylko nie zawsze wiemy jak. Lektura „Slow life w wielkim mieście” nie zmieni życia czytelnika od razu, ponieważ wszystko co dobre i wartościowe wymaga czasu. Podobnie jest z bolesnymi doświadczeniami, one naprawdę wymagają czasu, by zrozumieć siebie, tak wewnętrznie. Autorka liczy jednak na to, że jej książka pomoże Ci odnaleźć spokój i własną slow ścieżkę. Także w wielkim mieście.

Gorąco polecam książkę, bo choć nie jest wielkich rozmiarów fajnie, szybko i lekko się ją czyta.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION SA – Sensus
Premiera: 14.07.2020 r.
Projekt okładki: Anna Ogórek – Błażej
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Czytając uświadomiłam sobie, że już żyję 100% slow, więc niestety książka nie wniosła niczego, czego bym nie wiedziała/ nie stosowała.

Ogólnie fajna książka. Minusem dla mnie jest cytowanie zbyt dużych fragmentów innych książek np. Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć oraz Magia sprzątania.

Przyjemna, szybka lektura. Kilka cennych wskazówek może i się znajdzie, lecz nic wybitnego. Temat raczej "w pigułce".
Autorka natomiast bardzo lubi przypominać, że pisywała do "Jogi"... ;) Aż za bardzo.

• 2021 52 challenge
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Empik audio rozwój
  • Może przeczytam

Dodaj cytat z książki Slow life w wielkim mieście