Dzieła emigracyjne. Klub Trzeciego Miejsca. Kundlizm. Dzieje rodziny Korzeniewskich

Wydawnictwo: Polonia
emigracja, historia
corrum

"Kundlizm": `Pragnąc przygotować emigrację na życie wśród obcych, poddaje ją surowej krytyce. Pisze m.in. "Kundlizm". Omawia szeroko nasze wady narodowe, wskazując wśród nich bezinteresowną zawiść, oscylowanie między megalomanią a kompleksem niższości, biurokratyczne skłonności urzędników, kult niekompetencji, protekcje i kliki, przekonanie, że dorabianie się to kolekcjonowanie przywilejów, snobizmy wielkopańskie, karykaturalne pozostałości kultury szlacheckiej jak tytułomania i "calujrackizm". Zarzuca emigracji jałowe politykierstwo, krytykuje brak zdecydowanego oporu wobec upokorzeń serwowanych przez rząd angielski (jak nieprzyjmowanie żołnierzy Września do PKPiR), brak politycznej wizji przyszłości, arogancje wobec Anglików i kompleks niższości wobec nich oraz hołubienie Churchilla. Wytyka niski poziom emigracyjnej prasy (brak aktualnych materiałów, brak wiadomości z Polski). Gwałtownie odcina się od uchwały emigracyjnego Związku Pisarzy, zakazującej drukowania w kraju, za co spotkał się z potępieniem władz związku.
Uważa, że emigracja polska nie powinna zamykać się w getcie i uprawiać kultu symboli, lecz być otwarta na sprawy kraju, w którym żyje. Wypomina hipokryzje tym przedstawicielom emigracji, którzy z pogardą mówią o Anglikach i zarazem przyjmują angielskie ordery, czy z inspiracji Anglików uniemożliwiają organizację obchodów 3 Maja. Wskazuje na rozbieżności między realną polityką a głoszonymi wartościami, za którymi nie ma żadnej treści:
"Cenią symbol, kiedy naród za to płaci, i uprawiają >realną politykę

Rubikon | 2016-02-25
Na półkach: Publicystyka, Przeczytane
Przeczytana: 2016 rok

Zawarte w tej książce „Dzieje rodziny Korzeniewskich” to opowieść o ciężkiej i bolesnej tułaczce polskiej rodziny od domu, z którego została wyrwana, do łagru, przez bezkresy Azji i z powrotem do Polski. Opowieść ta składa się z relacji bohaterek przedstawionych wydarzeń, częściowo bezpośredniej, częściowo zaś streszczonej przez autora. Mimo nieco suchego i skrótowego opisu autora warto poznać tę poruszającą historię – zarówno jako świadectwo tragicznego losu Polaków zesłanych do łagru i próbujących powrócić do Ojczyzny, na łono europejskiej kultury i cywilizacji, jak i w ramach uzupełnienia „Dziewczyn z Syberii” Anny Herbich, gdzie książka Wańkowicza wspomniana jest przez jedną z zesłanych Polek.

Anna | 2016-06-29
Isabell | 2015-10-21