Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo

Okładka książki Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo Piotr Bejrowski
Okładka książki Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo
Piotr Bejrowski Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org historia
historia
PROMOHISTORIA - Histmag.org
2020-07-14
2020-07-14
historia Azja historia Azji wojna w Wietnamie historia Japonii wojna w Korei Czerwoni Khmerzy Sri Lanka rewolucja w Birmie

Okładka książki Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć. Część 2 Piotr Bejrowski, Natalia Białożył, Joanna Fangrat, Błażej Guzy, Karol Kantorski, Tomasz Leszkowicz, Agata Łysakowska-Trzoss, Justyna Skalska, Anna Szczykutowicz
Z historią na ... Piotr Bejrowski, Na...

Dałem radę przeczytać tylko pierwszy rozdział autorstwa pani Natalii Stawarz. Ilość bzdur, mitów, stereotypów była tak przytłaczająca, że nie mam zamiaru brnąć w to dalej. Romantyczna fiksacja autorki nt. bushido ewidentnie nie rozumiejąc tego pojęcia jest przerażająca. Zwłaszcza biorąc uwagę, że to doktorantka studiów historycznych. Ogólny poziom ignorancji wobec kultury japońskiej i faktografii jest przytłaczający. Może dalej jest lepiej ale nie mam zamiaru się przekonać.

Nie jest to miła pozycja do czytania, no ale kto powiedział że ma być miło. Szczupłość książki może być dla niektórych problemem, ja przyjąłem to jako zaletę, bo wystarczało mi opisów zbrodni na 2-3 strony, więcej to się robi naprawdę słabo.

Zestaw krótkich esejów / wprowadzeń do głównych konfliktów w Azji, które odbyły się po IIWŚ - Japonia, Korea, Wietnam, Kambodża, Sri Lanka i Birma. Rzeczowo o przyczynach, przebieg, opis zbrodni, reakcje świata (lub brak) i przeważnie brak jakichkolwiek reperkusji wobec sprawców. Świetne wprowadzenie do każdego z konfliktów, dla zainteresowanych podkład do dalszych lektur....

Japonia, Korea, Wietnam, Kambodża, Sri Lanka, Birma -
Książka zdecydowanie może służyć jako dobre kompendium wiedzy na temat Azji. Wysoką ocenę daje za mapy i kalendarium.

Japonia, Korea, Wietnam, Kambodża, Sri Lanka, Birma -

Sprawnie napisane opracowanie dotyczące najkrwawszych konfliktów na Dalekim Wschodzie: Japonia, Korea, Wietnam, Kambodża, Sri Lanka, Birma. Warto sięgnąć i przeczytać w całości lub fragmentami. Lektura porządkuje obraz wojen i zbrodni w tej części świata, od japońskiego kanibalizmu do wojny domowej w Sri Lance i wypędzenia ludności Rohinga z Birmy.

Jakie były źródła japońskiego okrucieństwa podczas II wojny światowej i trudnych relacji koreańsko-japońskich po jej zakończeniu? W jakim stopniu kolonialna polityka Wielkiej Brytanii przyczyniła się do eskalacji konfliktów na Dalekim Wschodzie? Dlaczego w niewielkiej Sri Lance wybuchła krwawa wojna domowa? W jaki sposób Stany Zjednoczone przyczyniły się do wzmocnienia pozycji Czerwonych Khmerów w Kambodży? W jakich okolicznościach po władzę sięgnęli Kim Ir Sen, Ho Chi Minh, Pol Pot i Aung San Suu Kyi? Dlaczego buddyzm stanowi „idealne wprost podglebie dla wszelkiej maści dyktatorów i uzurpatorów, łobuzów i terrorystów”?

Jakie były źródła...

• Ebooki