Nowa Huta. Wyjście z raju

Okładka książki Nowa Huta. Wyjście z raju Leszek Konarski
Okładka książki Nowa Huta. Wyjście z raju
Leszek Konarski Wydawnictwo: Fundacja Oratio Recta Seria: Historia bez IPN historia
historia
Historia bez IPN
Fundacja Oratio Recta
2020-01-01
2020-01-01
Nowa Huta PRL Przegląd Konarski

Okładka książki Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu „Rogate Serce” Leszek Konarski, Lechosław Lameński, Iwona Mohl
Stanisław Szuk... Leszek Konarski, Le...

Bardzo subiektywna, bardzo ciekawa, trochę kontrowersyjna opowieść o Nowej Hucie. Autor jest dziennikarzem, przez kilkadziesiąt lat pracował w krakowskich czasopismach. Kontrowersyjna dlatego, że autor stosuje wyraźną taryfę ulgową w stosunku do czasów PRL-u. Prawie nie wspomina o patologiach występujących podczas budowania miasta i kombinatu, które tak dramatycznie przedstawił Adam Ważyk w „Poemacie dla dorosłych”. O samym poemacie zresztą też nie (jest tylko wzmianka w kalendarium). Pewne rzeczy Leszek Konarski podkreśla jednak bardzo mocno i ma w tym rację, na przykład fakt, że Nową Hutę, miasto i sam kombinat, projektowali głównie przedwojenni inżynierowie, znakomici fachowcy, np. Tadeusz Ptaszycki (nota bene także dyrektor odbudowy Wrocławia po wojnie). Żaden z nich nie był w PZPR. Sporo w książce plotek, sporo też gorzkich słów o transformacji ustrojowej. Z jednej strony, w hucie istniał typowy socjalistyczny przerost zatrudnienia, z drugiej jednak na początku lat 90-tych na hucie pasożytowały dziesiątki spółek-pośredników, nie panowano nad bezsensownym wyciekiem pieniędzy. Masowe zwolnienia w latach 90-tych skutkowały pogorszeniem sytuacji społecznej, Nowa Huta stała się niebezpiecznym miejscem, w którym szalały młodzieżowe gangi. Mieszkańcy Nowej Huty odrzucili socjalizm równie entuzjastycznie, jak pozostali Polacy. Strajki w kombinacie należały do największych w latach 80-tych. Powodem pierwszych starć z komunistyczną władzą była obrona krzyża i pragnienie zbudowania kościoła. Jak wiec było z tą Nową Hutą? Co tworzyli jej budowniczowie? Miasto socjalistyczne czy miasto dla siebie i swoich dzieci? Kiedy byłam w Nowej Hucie jakiś czas temu, nie widziałam socjalizmu. Owszem, wiele w niej wątpliwej urody budynków, ale zdecydowanie więcej jest plusów, takich jak szerokie chodniki, niezbyt wysoka zabudowa, mnóstwo zieleni i miła, luzacka, spokojna atmosfera. Być może Nowa Huta, obecnie największa dzielnica Krakowa, burzliwe czasy ma za sobą. Na zakończenie słowa autora może najlepiej oddające fenomen Nowej Huty: „Magią tego miejsca są prości ludzie, pochodzący z bardzo biednych rodzin, którzy uwierzyli w możliwość zbudowania idealnego miasta i temu celowi poświęcili całe swoje życie.”

Bardzo ciekawy opis społeczności Nowej Huty, rozwoju kombinatu oraz historii ludzi, którzy tam pracowali.

Więcej o kombinacie, niż o samej Nowej Hucie jako osiedlu, społeczności, miejsca samego w sobie. Ja osobiście jestem zawiedziona, szczególnie, że sięgnęłam po książkę zaraz po Kobietach Nowej Huty.

Po wizycie w Nowej Hucie chciałam ją trochę lepiej zrozumieć i poznać. Udało się, dzięki tej bardzo ciekawej książce przedstawiającej historię Nowej Huty opowiedzianą oczami i wspomnieniami osób z nią związanych.
Autor przeprowadza czytelnika przez ducha i klimat kombinatu czy miasta/osiedla. Stara się przekazać i pomóc poczuć nastroje panujące wśród społeczności.

Niestety dla mnie spore rozczarowanie. Publikacja opisywana jest jako "...reporterska opowieść o 70 latach Nowej Huty..." tymczasem trafniej opisuje ją fragment jednego z ostatnich rozdziałów: "... Dzisiaj muszę przyznać, że w swojej pracy dziennikarskiej mniej chodziłem po Nowej Hucie, a więcej po kombinacie...". Jest to publikacja która w 90% traktuje o kombinacie stricte a nie o Nowej Hucie. Pół biedy gdyby wprowadzający w błąd opis rekompensowała ciekawa treść ale mimo zapewne pewnej wartości historycznej czy reporterskiej opowieść o kombinacie zaserwowana tutaj jest w moim subiektywnym mniemaniu na dłuższą metę nudna. Co my tu mamy? Narzekania pracowników na warunki pracy, narzekania przełożonych na bumelanctwo podwładnych itp. I tak przez lwią część publikacji. Nowej Huty jako dzielnicy czy tworzących ją ludzi nie będących hutnikami tu niestety niewiele. Na dobrą sprawę mogłaby to być opowieść o każdym dużym zakładzie w Polsce w tamtych czasach. Szkoda że nie ma tu więcej takich rzeczy jak choćby rozdział "Przybysz z Nowego Jorku" o pierwszym amerykańskim koszykarzu w barwach Hutnika który zderzył się z rzeczywistością ówczesnej Polski. Więcej takich odpowieści wykraczających poza bramy kombinatu z pewnością urozmaiciły by książkę. Szkoda.

Nie wiem jakie licho podkusiło mnie, żeby znów zamówić książkę z tego wydawnictwa. Ale cóż, stało się:D Myślałam, że będzie gorsza.

Leszek Konarski to lewicowy publicysta związany z tygodnikiem ''Przegląd", wspomina o pierwszych koncepcjach dotyczących powstania nowego miasta. Naturalnie nie unika sformułowań jakby żywcem wyjętych z propagandowych gazetek: ''Nowa Huta-socjalistyczne miasto wiecznej szczęśliwości".

Kiedyś znany był taki wierszyk:
''Za Stalina- dyscyplina
Za Bieruta- Nowa Huta
Za Gomułki- suche bułki
Za Gierka- trochę serka
Za Kani-ani, ani
Bo nastały takie czasy,
że brak mięsa i kiełbasy''

Dziennikarz utyskuje, że mieszkańcy odrzucili ofertę władzy, aby ''żyło im się lepiej": likwidowane restauracje, zamykane tzw. czerwone kąciki, gdzie można było poczytać prasę. Zgroza, kto to widział, żeby zrezygnować z możliwości czytania ''Trybuny Ludu'':D W dodatku mają czelność słuchać ''Wolnej Europy".

Ostały się ino bary mleczne z tanią ofertą garmażeryjną.

Przez jakiś czas mieszkałam w tej dzielnicy Krakowa ( są ładniejsze zakątki),na Wzgórzach Krzesławickich ( które jednak mają swój niepowtarzalny urok) w kameralnej dzielnicy domków jednorodzinnych.

Mimo sporych mankamentów, publikacja jest w niektórych fragmentach interesująca:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/08/za-bieruta-nowa-huta.html

• 1. Ebook'i
  • 🎥 Biograficzne, historyczne, na faktach, reportaż