Czyja jest Bośnia? Krótka historia kraju trzech narodów

Okładka książki Czyja jest Bośnia? Krótka historia kraju trzech narodów Andrzej Krawczyk
Okładka książki Czyja jest Bośnia? Krótka historia kraju trzech narodów
Andrzej Krawczyk Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2021-06-03
2021-06-03
Bośnia i Hercegowina historia Bośni i Hercegowiny Bośniacy Serbowie Chorwaci Bałkany Słowianie południowi

Dobra książka dla zainteresowanych Bośnią. Jedyny minus to fakt że historia do XX wieku jest potraktowana mocno skrótowo. Potrafię to zrozumieć ale trochę szkoda.
Poza tym to na pewno dobra pozycja, choć chwilami czyta się ją niełatwo że względu na sporą ilość dat, nazwisk itd.
Polecam

Polecam

Jugosławia. Tito. Bośnia. Chorwacja. Serbia. Republika Serbska. Ustasze. Karadżić. Srebrenica.
Niby wiesz, ale to nigdy się nie klei.
Koniec z tym! Mamy konkretną, umiejscowioną geograficznie i czasowo historię Jugosławii za ostatnie 120 lat z rysem do średniowiecza. Styl podręcznika, fakty, daty, miejsca i ludzie. Gorąco polecam dla lepszego rozumienia świata.

Niby wiesz, ale to nigdy się nie klei.

Niezwykle ciekawa książka o Bośni i Hercegowinie, wielopłaszczyznowa i - co istotne przy książkach typu "historia państwa" - bardzo dobrze się ją czyta. Autor, aby ukazać dzieje Bośni i Hercegowiny, trafnie, znacznie rozszerza przedstawiany i prezentowany horyzont i kontekst miejsca i przestrzeni - mamy zatem m.in. bardzo dokładnie wyjaśniony cały wątek powstania, funkcjonowania i rozpadu Jugosławii. Dlatego książkę polecić można nie tylko osobom celującym w tytułowy kraj, ale również tym zainteresowanym ogólnie całymi Bałkanami, a w szczególności Jugosławią. Polecam, tym bardziej, że książkę napisał Autor, który naprawdę zna się na temacie.

Obowiązkowa lektura dla każdego kto przyglądajac się mapie chce dowiedzieć się więcej o tamtym regionie aniżeli ile paliwa spali w drodze do Chorwacji na wakacje. Przekrój informacyjny bardzo szeroki pozwalajacy zapoznać się z aspektem gospodarczym i politycznym oraz militarnym. Niestety bieżąca sytacja w tym regionie pokazuję kontynuację opisanych problemów. Refleksja wręcz budząca złość dlaczego taki ogólny światowy czy narodowy humanizm nie odznacza się takim impetem rozwoju jak np postęp technologiczny. Tym bardziej jak się przyżeć bliżej to głównymi hamulcowymi są zazwyczaj pojedyncze jednostki.
To jednak utopijne marzenia, póki co.

Znaczną część kwietnia spędziłam w towarzystwie książki "Czyja jest Bośnia? Krótka historia kraju trzech narodów", autorstwa Andrzeja Krawczyka. Autor przez pięć lat pełnił funkcję Ambasadora RP w Bośni, bazując więc na zdobytej wiedzy oraz doświadczeniu zebrał w książce historyczne oraz polityczne fakty tworząc niezwykle interesującą lekturę.
W mojej ocenie książka jest wymagająca, zwłaszcza dla osoby, która w temacie bałkańskiej historii i kultury jest najprościej mówiąc laikiem. Jednak trzeba przyznać, że przy odpowiednim skupieniu i zaangażowaniu bardzo dobrze się ją czyta, gdyż autor charakteryzuje dzieje Bośni i Hercegowiny w całkiem zrozumiały i przystępny sposób.
Pierwsza część książki jest swego rodzaju wprowadzeniem, nakreślającym zależności historyczne, a także sytuację polityczną oraz kulturową kraju już od czasów średniowiecza. Najciekawsza jednak z mojej perspektywy jest część obejmująca lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, gdyż jest to bardzo mi bliski okres, czas mojego dzieciństwa. W tej części książki autor opisuje toczącą się wówczas w Bośni wojnę, zwracając przy tym szczególną uwagę na ludobójstwo dokonane w Srebrenicy, a także rozpad Jugosławii czy też nieco późniejsze procesy wojennych zbrodniarzy.
Historyczne fakty są niestety okrutne i jednoznaczne, dająca nieskończenie wiele możliwości rozwoju różnorodność kulturowa i religijna (Boszniacy – muzułmanie, Serbowie - prawosławni, Chorwaci – katolicy) okazała się być barierą prowadzącą jedynie do wrogości, pogardy oraz agresji. Książka ta zdecydowanie pomogła mi usystematyzować zupełnie niepoukładaną, często szczątkową wręcz wiedzę na temat skomplikowanego kraju jakim jest Bośnia i Hercegowina. Zdecydowanie lekturę polecam, zwłaszcza, że w ostatnich latach Półwysep Bałkański nierzadko staje się naszym wakacyjnym celem podróży.

W mojej ocenie książka jest...

Pierwszych kilka rozdziałów jest typowo wprowadzających. Autor omawia dzieje Bośni od średniowiecza poprzez panowanie tureckie, austriackie, okres międzywojenny, drugą wojnę światową oraz komunistyczną Jugosławię. Bośnia jest tu często przedstawiana w szerszym kontekście, bardziej na tle historii regionu i jej roli jaka jej przypadła szczególnie w XX wieku. Moim zdaniem dużo lepiej wypadają rozdziały o latach 90-tych poprzedniego stulecia, gdzie autor opisuje wojnę w Bośni - oblężenie Sarajewa, Srebrenicę, procesy zbrodniarzy wojennych itp. Krawczyk wchodzi tutaj w bardziej reportażowy styl, zresztą jako ambasador miał pewnie okazję rozmawiać z wieloma osobami, co czasami się przebija na stronach książki. Te wydarzenia są przedstawione niezwykle rzeczowo, konkretnie, wskazano wiele problemów chociażby natury prawnych dotyczących Trybunału w Hadze, nazwania przestępstw, ale też samego przebiegu wspomnianych zdarzeń. Autor przemyca też sporo smaczków i wątków polskich jak udział GROM-u w wyłapywaniu zbrodniarzy czy chociażby
problem odbywania wyroków w polskich więzieniach przez osoby zamieszane w zbrodnie wojenne.

Dla zainteresowanych tematem będzie to bardzo wartościowa lektura. Autor w przystępny sposób opowiada historię Bośni i Hercegowiny, a przede wszystkim obecnych tam Boszniaków, Serbów i Chorwatów. Zdecydowanie polecam.

Bardzo dobra pozycja od autora, który ewidentnie ma dar lekkiego pióra. Czyta się ze zrozumieniem, autor nie przytłacza wiedzą w takim rozumieniu, że każdy najmniejszy opisany element historii został możliwie dobrze wytłumaczony.

Książka naprawdę godna polecenia! To kawał świetnej roboty!

Książka naprawdę godna polecenia! To kawał świetnej roboty!

Świetna pozycja przedstawiająca w możliwie najbardziej przystępny sposób charakterystykę niezwykle skomplikowanego państwa jakim jest Bośnia i Hercegowina. Lektura pozwala poznać historię tego kraju od pierwszych wieków nowej ery, ale koncentruje się oczywiście najbardziej na okresie od XIX wieku do czasów współczesnych.

Książkę czyta się bardzo dobrze, mimo tego, że porusza trudną materię.
Autor (doświadczony dyplomata) zachowuje moim zdaniem odpowiedni obiektywizm, którego niestety brakuje na Bałkanach.

Polecam książkę każdemu zainteresowanemu tym regionem, a zwłaszcza tym osobom, które planują odwiedzić Bośnię i Hercegowinę!

Książkę czyta się bardzo dobrze, mimo tego, że...

Może nie najłatwiejsza w czytaniu (zwłaszcza przy omawianiu konfliktu z 1992 r.),jednak jak najbardziej godna polecenia lektura o kraju leżącym na zderzeniu trzech kultur.

• Bałkany
  • Do kupienia
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Czyja jest Bośnia? Krótka historia kraju trzech narodów