Nie widzieć zła. Gułag i inżynierowie dusz

Okładka książki Nie widzieć zła. Gułag i inżynierowie dusz Dariusz Tołczyk
Okładka książki Nie widzieć zła. Gułag i inżynierowie dusz
Dariusz Tołczyk Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy reportaż
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
See No Evil: Literary Cover-Ups and Discoveries of the Soviet Camp Experience
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2020-09-09
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-09
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366272125
Tłumacz:
Grzegorz Kulesza
Tagi:
GUŁag ZSRR stalinizm terror sowiecki represje łagry
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 9 (09/2013) Sławomir Cenckiewicz, Norman Finkelstein, Marek Gałęzowski, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Wiktor Suworow, Dariusz Tołczyk, Bronisław Wildstein, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,1
Historia Do Rz... Sławomir Cenckiewic...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa gra w Chińczyka Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby, Tomasz Sajewicz
Ocena 7,7
Nowa gra w Chi... Bogdan Góralczyk, M...
Okładka książki Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska
Ocena 6,9
Jak złodziej p... Grażyna Latos, Elżb...
Okładka książki Koniec Polski? Ile zostało nam czasu? Tomasz Budzyński, Michał Krupa, Wojciech Sumliński
Ocena 7,8
Koniec Polski?... Tomasz Budzyński, M...
Okładka książki Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać Jonny Daniels, Bartosz Węglarczyk
Ocena 6,3
Wszystko, co c... Jonny Daniels, Bart...
Okładka książki Imperium McKinseya. Ukryte wpływy najpotężniejszej firmy konsultingowej świata Walt Bogdanich, Michael Forsythe
Ocena 8,0
Imperium McKin... Walt Bogdanich, Mic...
Okładka książki Być jak Caravaggio. Życie i oszustwa genialnego fałszerza dzieł sztuki Giampiero Ambrosi, Tony Tetro
Ocena 7,4
Być jak Carava... Giampiero Ambrosi, ...

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
931
543

Na półkach:

"Nie widzieć zła" jest to wstrząsająca książka naukowa poświęcona literaturze obozowej w Związku Radzieckim oraz rozpowszechnianej tam cały czas komunistycznej propagandzie. Tam represje i zamykanie ludzi w obozach były przedstawiane jako konieczność i forma resocjalizacji, dzięki której skazani uczyli się jak być przykładnymi obywatelami realizującymi w praktyce zasady nowego ustroju. Zaczęli wierzyć, że zło jakie czyni wobec nich władza radziecka, okazuje się wobec nich zbawienne i niejako zaczęli usprawiedliwiać jej zbrodnicze działania.

Prof. Dariusz Tołczyk ukazuje tutaj czytelnikom szokujący obraz propagandy prowadzonej na bardzo szeroką skalę za pomocą literatury. Zgodnie z wytycznymi partii bolszewickiej literaci na różne sposoby pokazywali rzekome dobrodziejstwa ustroju komunistycznego i nie wahali się przedstawiać zachowań takich jak przemoc czy morderstwo wobec wrogów systemu za akceptowane, a wręcz pożądane przez władzę. Wielu osadzonych w łagrach ludzi (w tym niektórzy referenci) bez słowa sprzeciwu akceptowało prześladowania i mimo cierpień wierzyli w potęgę Związku Radzieckiego oraz rzekome dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą komunizm. Nie sprzeciwiali się masowemu ludobójstwu oraz prześladowaniu ludzi uznawanych za "wrogów klasowych". Wierzyli bowiem, że zbrodnie popełniane przez Sowietów służą dobru kraju i ustrojowi.

Książka ta zmusza do przemyśleń nad tym, jakie straszliwe skutki niesie za sobą propaganda i wiara w słowa ludzi, którzy w imię chorych idei dopuszczają się zbrodni oraz zadają cierpienia innym ludziom. Jest to też książka o tym, jak władza potrafi zniewolić ludzi i nie pozwalać im na samodzielne myślenie. Warto przeczytać.

"Nie widzieć zła" jest to wstrząsająca książka naukowa poświęcona literaturze obozowej w Związku Radzieckim oraz rozpowszechnianej tam cały czas komunistycznej propagandzie. Tam represje i zamykanie ludzi w obozach były przedstawiane jako konieczność i forma resocjalizacji, dzięki której skazani uczyli się jak być przykładnymi obywatelami realizującymi w praktyce zasady...

więcej Pokaż mimo to

avatar
63
63

Na półkach:

Książka dla ludzi o mocnych nerwach. Poświęcona jest badaniu, jak to stwierdza sam Tołczyk, rzeczywistości koszmarnej (a wiadomo, że najstraszniejsze horrory to te, którym niedaleko od naszego własnego świata),w której "każdy mógł otrzymać etykietę kogokolwiek innego na podstawie wyłącznie słownej, a później ponieść konsekwencje tych słownych operacji" (s. 44). Wkładem autora do bogatej literatury opisującej totalitaryzm jest zwrócenie uwagi na zasadniczą funkcję, jaką pełni w systemie totalitarnym ideologia. Polega ona na wkroczeniu pomiędzy jednostkę i rzeczywistość, tak że żyjący pod butem tyranii nie ufa własnemu doświadczeniu, lecz woli zawierzyć oficjalnej wykładni obowiązującej ideologii. Kolejna po "Domu władzy" rewelacyjna pozycja PIW-u badająca radziecki komunizm. Każdy ceniący wolność powinien się z obiema tymi książkami zapoznać.

Książka dla ludzi o mocnych nerwach. Poświęcona jest badaniu, jak to stwierdza sam Tołczyk, rzeczywistości koszmarnej (a wiadomo, że najstraszniejsze horrory to te, którym niedaleko od naszego własnego świata),w której "każdy mógł otrzymać etykietę kogokolwiek innego na podstawie wyłącznie słownej, a później ponieść konsekwencje tych słownych operacji" (s. 44). Wkładem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
53
29

Na półkach: ,

Książki niestety nie skończyłem, zbyt monotonna, 2 razy prawie usnąłem przy niej. Jeśli ktoś szuka czegoś o historii związku radzieckiego, miejscach, datach, ludziach to niech szuka czegoś innego.

Zdecydowanie nie dla mnie

Książki niestety nie skończyłem, zbyt monotonna, 2 razy prawie usnąłem przy niej. Jeśli ktoś szuka czegoś o historii związku radzieckiego, miejscach, datach, ludziach to niech szuka czegoś innego.

Zdecydowanie nie dla mnie

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    85
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    8
  • Literatura faktu
    2
  • 2021
    2
  • Papier
    1
  • Historia
    1
  • DOSTĘPNE W BIBLIOTECE
    1
  • 🎥Reportaże/Fakty
    1
  • Lista priorytetowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie widzieć zła. Gułag i inżynierowie dusz


Podobne książki

Przeczytaj także