gułag,
literatura faktu
Marcin

„Gułag w oczach Zachodu” to historia zachodnich reakcji wobec Gułagu oraz – bardziej ogólnie – wobec sowieckich zbrodni od czasów rewolucji bolszewickiej do dnia dzisiejszego. Słowo „Gułag“ coraz częściej traktuje się dziś na Zachodzie jako jedno z haseł reprezentujących ciemną stronę XX wieku – takich jak „Holocaust“, „Auschwitz“, „Hiroszima“. Jednak przez długi okres istnienia Związku...

Słowo „Gułag“ coraz częściej traktuje się dziś na Zachodzie jako jedno z haseł reprezentujących ciemną stronę XX wieku – takich jak „Holocaust“, „Auschwitz“, „Hiroszima“. Jednak przez długi okres istnienia Związku Sowieckiego, zachodnie reakcje wobec Gułagu, tak jak wobec bolszewickiego terroru, zbrodni i prześladowań, były sprzeczne. Z jednej strony na Zachodzie potępiano nieraz Gułag i zbrodnie stalinowskie, z drugiej jednak – nie czyniono tego nigdy w sposób powszechny i konsekwentny.

Oprócz intrygujących i nieraz mało znanych faktów, książka prezentuje zmienne i dynamiczne czynniki, które kształtowały zachodnie myślenie i mówienie o Gułagu, takie jak: działania sowieckiego aparatu przemocy, sowiecką propagandę, niedostępność bezpośredniej wiedzy oraz konieczność opierania się na relacjach świadków, ideologiczne wierzenia, polityczne rachuby i osobiste interesy zachodnich elit opiniotwórczych.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Gulag_w_oczach_Zachodu-p-30085-1700-.html

Rafal_rn | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 marca 2014

Jeśli chcesz dowiedzieć, jak działała machina propagandy ZSRR od początku powstania Gułag-ów, czyli systemów obozów pracy przymusowej to musisz przeczytać tą pozycję.

Przytłaczające zebrane dowody na ignorancję państw zachodnich, chociażby na potępienie moralne, sankcje finansowe tudzież embarga. Nic, zero null. Może jeden, dwa to zbyt mało. Niestety chęć zysku, czy niedenerwowania "Wujka Joe" podczas II wojny światowej, tak dla nas upokarzającej i niesprawiedliwej wygrało. Ludzie ginęli, za miskę zupy, bo ktoś na niego doniósł, że robi rewolucję, czytając Trzech Muszkieterów albo za to, że dokonał w nieprawidłowy sposób uboju na świni.

Autor na 344 stronach przytacza cytaty żyjących ów czas "autorytetów moralnych" którzy płodnie "wylewali" swoje przemyślenia, często pod wpływem odegranych "teatrzyków" w czasie wycieczek po obozach. Opisy, wypowiedzi m.in. samego Gorkiego czy wiceprezydenta USA Wallace są nieocenionym dowodem, jak tak cała propaganda działała i jak...

Mariusz | 2014-04-02
Na półkach: Komunizm, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Książka znakomita choć odradzam ją osobom cierpiącym na nadciśnienie. Czytałem już o sowieckiej propagandzie na Zachodzie (np. Montaż Volkoff'a), ale tu jest ona widoczna w całym przekroju na przestrzeni 70 lat. Spłycając, to książka o pożytecznych idiotach, ich wpływie na postrzeganie ZSRR na świecie, cyniźmie zachodnich mocarstw dla których prawda służyła doraźnej polityce. Sartre argumentując czemu nie powinno się mówić o zbrodniach radzieckiego systemu w czasie gdy świadectwa byłych więźniów były coraz częstsze twierdził, że "nie powinniśmy odbierać nadziei robotnikom z Billancourt". Te i wiele innych podobnych "perełek intelektualnych" wywołały u mnie kilkakrotnie nagły wzrost ciśnienia tętniczego.

GZal | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

[...]
W 1946 roku Wiktor Krawczenko uciekinier z radzieckich Łagrów opisał swoje doświadczenia w książce Wybrałem wolność. Mimo, że Zachód budził się z zauroczenia komunizmem, wciąż wyjątkowo oporni na rzeczywistość byli Francuzi. Partia Komunistyczna we Francji działała wyjątkowo aktywnie, wśród jej członków i sympatyków były osoby ze świecznika. Książka Krawczenki wzbudziła wściekłość francuskich komunistów i w odpowiedzi na nią francuski tygodnik „Les Lettres francaises” opublikował materiał Jak sfabrykowano Krawczenkę. W tekście podpisanym Sim Thomas oskarżano, że książka Krawczenki jest manipulacją, zaś sam autor sfabrykowaną postacią. Proces zakończył się kompromitacją tygodnika, zwłaszcza gdy okazało się, że Sim Thomas nie istnieje, zaś źródła zaprzeczające doniesieniom Krawczenki są inspirowane przez NKWD.

Oskarżyć kogoś o to co samemu się robi. Dziś fake news. Od lat sprawdzona metoda.

To tylko jedna z licznych historii przytaczanych przez Dariusza Tołczyka w książce...

Katarzyna Kocurzyca | 2012-11-12
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Książka z całą pewnością warta przeczytania. Świetnie opisuje stosunek przede wszystkim Ameryki względem nieludzkich praktyk stosowanych przez Związek Radziecki.

Podobało mi się jak Dariusz Tołczyk zbiera fakty historyczne potrafiąc tak je przedstawić by stworzyły spójną całość, nie sposób się znudzić jego dziełem jeśli tylko choć trochę jest się zainteresowanym tamtym okresem historii.

bafomet | 2014-08-19

Pozycja wyjątkowa wśród bogatej literatury dot. GUŁAGU. Wyjątkowa, bo nie opisuje przerażających losów więźniów, a skupia się na opisie polityki i reakcji świata zachodniego na system represji rozwinięty przez Stalina. Temat był mi wcześniej pobieżnie znany, a mimo wszystko niektóre fakty przedstawione przez Autora mnie szokowały.
Pozycja daje do myślenia. Pokazuje dość kontrowersyjne, ale jak najbardziej prawdziwe oblicze "zachodnie demokracji".

czerwona | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

czy świat jest ślepy i głuchy? czy tylko widzi interes w ofiarach obcych nic nie znaczących ludzi? tak jest z każdą wojną. ale jak jest z ustrojem państwa sąsiadującego?

nigdy nie przepadałam za literaturą faktu, ponieważ (jak dla mnie)jest ciężka w odbiorze, ale o niektórych zdarzeniach z przeszłości trzeba wiedzieć, a wręcz to nasz obowiązek pamiętać o nich i przekazywać to dalej.

książka wciągająca, lecz dość ciężka, jeśli chodzi o temat. z całą pewnością godna polecenia i uwagi.

sabol72 | 2013-05-04
Przeczytana: 04 maja 2013

Książka rewelacyjna! Okazuje się, że "zachód" wcale nie jest taki święty za jaki uchodzi :P

Aztek_Anonim | 2017-01-20
zek | 2014-10-20