Gułag w oczach Zachodu
- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2009-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2009-01-01
- Liczba stron:
- 344
- Czas czytania
- 5 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788376481081
- Tagi:
- gułag
„Gułag w oczach Zachodu” to historia zachodnich reakcji wobec Gułagu oraz – bardziej ogólnie – wobec sowieckich zbrodni od czasów rewolucji bolszewickiej do dnia dzisiejszego.
Słowo „Gułag“ coraz częściej traktuje się dziś na Zachodzie jako jedno z haseł reprezentujących ciemną stronę XX wieku – takich jak „Holocaust“, „Auschwitz“, „Hiroszima“. Jednak przez długi okres istnienia Związku Sowieckiego, zachodnie reakcje wobec Gułagu, tak jak wobec bolszewickiego terroru, zbrodni i prześladowań, były sprzeczne. Z jednej strony na Zachodzie potępiano nieraz Gułag i zbrodnie stalinowskie, z drugiej jednak – nie czyniono tego nigdy w sposób powszechny i konsekwentny.
Oprócz intrygujących i nieraz mało znanych faktów, książka prezentuje zmienne i dynamiczne czynniki, które kształtowały zachodnie myślenie i mówienie o Gułagu, takie jak: działania sowieckiego aparatu przemocy, sowiecką propagandę, niedostępność bezpośredniej wiedzy oraz konieczność opierania się na relacjach świadków, ideologiczne wierzenia, polityczne rachuby i osobiste interesy zachodnich elit opiniotwórczych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 82
- 31
- 19
- 3
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
[...]
W 1946 roku Wiktor Krawczenko uciekinier z radzieckich Łagrów opisał swoje doświadczenia w książce Wybrałem wolność. Mimo, że Zachód budził się z zauroczenia komunizmem, wciąż wyjątkowo oporni na rzeczywistość byli Francuzi. Partia Komunistyczna we Francji działała wyjątkowo aktywnie, wśród jej członków i sympatyków były osoby ze świecznika. Książka Krawczenki wzbudziła wściekłość francuskich komunistów i w odpowiedzi na nią francuski tygodnik „Les Lettres francaises” opublikował materiał Jak sfabrykowano Krawczenkę. W tekście podpisanym Sim Thomas oskarżano, że książka Krawczenki jest manipulacją, zaś sam autor sfabrykowaną postacią. Proces zakończył się kompromitacją tygodnika, zwłaszcza gdy okazało się, że Sim Thomas nie istnieje, zaś źródła zaprzeczające doniesieniom Krawczenki są inspirowane przez NKWD.
Oskarżyć kogoś o to co samemu się robi. Dziś fake news. Od lat sprawdzona metoda.
To tylko jedna z licznych historii przytaczanych przez Dariusza Tołczyka w książce Gułag w oczach Zachodu. Pokazuje jak wyśmienicie działał radziecki aparat propagandowy od lat dwudziestych, aż niemal do lat pięćdziesiątych, gdy zaczęła się Zimna Wojna.
[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/gulag-oczach-zachodu/
[...]
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW 1946 roku Wiktor Krawczenko uciekinier z radzieckich Łagrów opisał swoje doświadczenia w książce Wybrałem wolność. Mimo, że Zachód budził się z zauroczenia komunizmem, wciąż wyjątkowo oporni na rzeczywistość byli Francuzi. Partia Komunistyczna we Francji działała wyjątkowo aktywnie, wśród jej członków i sympatyków były osoby ze świecznika. Książka Krawczenki...
czy świat jest ślepy i głuchy? czy tylko widzi interes w ofiarach obcych nic nie znaczących ludzi? tak jest z każdą wojną. ale jak jest z ustrojem państwa sąsiadującego?
nigdy nie przepadałam za literaturą faktu, ponieważ (jak dla mnie)jest ciężka w odbiorze, ale o niektórych zdarzeniach z przeszłości trzeba wiedzieć, a wręcz to nasz obowiązek pamiętać o nich i przekazywać to dalej.
książka wciągająca, lecz dość ciężka, jeśli chodzi o temat. z całą pewnością godna polecenia i uwagi.
czy świat jest ślepy i głuchy? czy tylko widzi interes w ofiarach obcych nic nie znaczących ludzi? tak jest z każdą wojną. ale jak jest z ustrojem państwa sąsiadującego?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tonigdy nie przepadałam za literaturą faktu, ponieważ (jak dla mnie)jest ciężka w odbiorze, ale o niektórych zdarzeniach z przeszłości trzeba wiedzieć, a wręcz to nasz obowiązek pamiętać o nich i przekazywać...
Pozycja wyjątkowa wśród bogatej literatury dot. GUŁAGU. Wyjątkowa, bo nie opisuje przerażających losów więźniów, a skupia się na opisie polityki i reakcji świata zachodniego na system represji rozwinięty przez Stalina. Temat był mi wcześniej pobieżnie znany, a mimo wszystko niektóre fakty przedstawione przez Autora mnie szokowały.
Pozycja daje do myślenia. Pokazuje dość kontrowersyjne, ale jak najbardziej prawdziwe oblicze "zachodnie demokracji".
Pozycja wyjątkowa wśród bogatej literatury dot. GUŁAGU. Wyjątkowa, bo nie opisuje przerażających losów więźniów, a skupia się na opisie polityki i reakcji świata zachodniego na system represji rozwinięty przez Stalina. Temat był mi wcześniej pobieżnie znany, a mimo wszystko niektóre fakty przedstawione przez Autora mnie szokowały.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPozycja daje do myślenia. Pokazuje dość...
Książka znakomita choć odradzam ją osobom cierpiącym na nadciśnienie. Czytałem już o sowieckiej propagandzie na Zachodzie (np. Montaż Volkoff'a),ale tu jest ona widoczna w całym przekroju na przestrzeni 70 lat. Spłycając, to książka o pożytecznych idiotach, ich wpływie na postrzeganie ZSRR na świecie, cyniźmie zachodnich mocarstw dla których prawda służyła doraźnej polityce. Sartre argumentując czemu nie powinno się mówić o zbrodniach radzieckiego systemu w czasie gdy świadectwa byłych więźniów były coraz częstsze twierdził, że "nie powinniśmy odbierać nadziei robotnikom z Billancourt". Te i wiele innych podobnych "perełek intelektualnych" wywołały u mnie kilkakrotnie nagły wzrost ciśnienia tętniczego.
Książka znakomita choć odradzam ją osobom cierpiącym na nadciśnienie. Czytałem już o sowieckiej propagandzie na Zachodzie (np. Montaż Volkoff'a),ale tu jest ona widoczna w całym przekroju na przestrzeni 70 lat. Spłycając, to książka o pożytecznych idiotach, ich wpływie na postrzeganie ZSRR na świecie, cyniźmie zachodnich mocarstw dla których prawda służyła doraźnej...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJeśli chcesz dowiedzieć, jak działała machina propagandy ZSRR od początku powstania Gułag-ów, czyli systemów obozów pracy przymusowej to musisz przeczytać tą pozycję.
Przytłaczające zebrane dowody na ignorancję państw zachodnich, chociażby na potępienie moralne, sankcje finansowe tudzież embarga. Nic, zero null. Może jeden, dwa to zbyt mało. Niestety chęć zysku, czy niedenerwowania "Wujka Joe" podczas II wojny światowej, tak dla nas upokarzającej i niesprawiedliwej wygrało. Ludzie ginęli, za miskę zupy, bo ktoś na niego doniósł, że robi rewolucję, czytając Trzech Muszkieterów albo za to, że dokonał w nieprawidłowy sposób uboju na świni.
Autor na 344 stronach przytacza cytaty żyjących ów czas "autorytetów moralnych" którzy płodnie "wylewali" swoje przemyślenia, często pod wpływem odegranych "teatrzyków" w czasie wycieczek po obozach. Opisy, wypowiedzi m.in. samego Gorkiego czy wiceprezydenta USA Wallace są nieocenionym dowodem, jak tak cała propaganda działała i jak człowiek nie chcę zauważyć ludzkiej krzywdy. Same wydarzenia niekiedy wywołujące u czytelnika uśmiech, lecz tylko na chwilę, ponieważ po sekundzie mózg człowieka nie jest wstanie wyobrazić sobie tak potworne rzeczy, których doświadczali więźniowie osławionych obozów pracy.
Mógłbym tutaj przytoczyć masę historii pojawiających się w książce, ale byłoby to zbyt proste.I mógłbym pominąć fakty. Naprawdę warto przeczytać tą książkę i wyciągnąć wnioski dla siebie, ile człowiek musiał przejść przez jednostkę i przez bierność i krótkowzroczność mas świata zachodniego wznoszące na peany, gloryfikując ten przeklęty system.
Jeśli chcesz dowiedzieć, jak działała machina propagandy ZSRR od początku powstania Gułag-ów, czyli systemów obozów pracy przymusowej to musisz przeczytać tą pozycję.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzytłaczające zebrane dowody na ignorancję państw zachodnich, chociażby na potępienie moralne, sankcje finansowe tudzież embarga. Nic, zero null. Może jeden, dwa to zbyt mało. Niestety chęć zysku, czy...
Książka z całą pewnością warta przeczytania. Świetnie opisuje stosunek przede wszystkim Ameryki względem nieludzkich praktyk stosowanych przez Związek Radziecki.
Podobało mi się jak Dariusz Tołczyk zbiera fakty historyczne potrafiąc tak je przedstawić by stworzyły spójną całość, nie sposób się znudzić jego dziełem jeśli tylko choć trochę jest się zainteresowanym tamtym okresem historii.
Książka z całą pewnością warta przeczytania. Świetnie opisuje stosunek przede wszystkim Ameryki względem nieludzkich praktyk stosowanych przez Związek Radziecki.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPodobało mi się jak Dariusz Tołczyk zbiera fakty historyczne potrafiąc tak je przedstawić by stworzyły spójną całość, nie sposób się znudzić jego dziełem jeśli tylko choć trochę jest się zainteresowanym tamtym...
Książka rewelacyjna! Okazuje się, że "zachód" wcale nie jest taki święty za jaki uchodzi :P
Książka rewelacyjna! Okazuje się, że "zachód" wcale nie jest taki święty za jaki uchodzi :P
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCo tu dużo pisać - książka mądra, ważna i - choć to się w pierwszej chwili może wydać dziwne - aktualna. A tak bardzo byliśmy zawsze zapatrzeni w ten "doskonały Zachód"...
Co tu dużo pisać - książka mądra, ważna i - choć to się w pierwszej chwili może wydać dziwne - aktualna. A tak bardzo byliśmy zawsze zapatrzeni w ten "doskonały Zachód"...
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to