rozwińzwiń

Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego. Tom 2

Okładka książki Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego. Tom 2 Edward Gibbon
Okładka książki Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego. Tom 2
Edward Gibbon Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
473 str. 7 godz. 53 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
The Decline and Fall of the Roman Empire
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
473
Czas czytania
7 godz. 53 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zofia Kierszys
Tagi:
starożytność Cesarstwo Rzymskie
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom II Max Cary, Howard Hayes Scullard
Ocena 7,4
Dzieje Rzymu. ... Max Cary, Howard Ha...
Okładka książki Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom I Max Cary, Howard Hayes Scullard
Ocena 7,5
Dzieje Rzymu. ... Max Cary, Howard Ha...
Okładka książki Morze Śródziemne. Region i jego dzieje Maurice Aymard, Fernand Braudel, Filippo Coarelli
Ocena 6,8
Morze Śródziem... Maurice Aymard, Fer...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1146
989

Na półkach:

Drugi tom poświęcony jest głównie rozwojowi chrześcijaństwa. Trochę zbyt dużo nużących dywagacji.

Drugi tom poświęcony jest głównie rozwojowi chrześcijaństwa. Trochę zbyt dużo nużących dywagacji.

Pokaż mimo to

avatar
358
358

Na półkach:

Miałem przyjemność jakiś czas temu odwiedzić Włochy (a konkretnie Rzym, Watykan, Wenecję i Padwę) oraz Judeę (prowincję rzymską, z którą patronowały kiedyś miasta znajdujące się w Izraelu) - pewnie dlatego to według mnie najlepsze miejsca na całym świecie pełnych zabytków z dopieszczonymi na wisience tortowej zabytkami i absolutnego pietyzmu. Szkoda, że już teraz w XXI wieku tak nie dbają o szczegóły, jak to miało miejsce kiedyś. Dotyczy się to każdej dziedziny. Obym mógł odkrywać a to za pomocą książek, a to udając się po raz kolejny do tych miejsc, a to za sprawą filmów podróżniczych Martyny Wojciechowskiej czy Wojciecha Cejrowskiego, których osobiście bardzo szanuję i cenię. Bo w końcu, jak nie oni to kto nas wprowadzą w dany kraj, kulturę czy religię.

Miałem przyjemność jakiś czas temu odwiedzić Włochy (a konkretnie Rzym, Watykan, Wenecję i Padwę) oraz Judeę (prowincję rzymską, z którą patronowały kiedyś miasta znajdujące się w Izraelu) - pewnie dlatego to według mnie najlepsze miejsca na całym świecie pełnych zabytków z dopieszczonymi na wisience tortowej zabytkami i absolutnego pietyzmu. Szkoda, że już teraz w XXI...

więcej Pokaż mimo to

avatar
815
804

Na półkach: , , , ,

Drugi tom opus magnum Gibbona to już nieco inna bajka. Pierwsze dwa dosyć obszerne rozdziały tego dzieła koncentrują się na powstaniu i rozwoju gmin chrześcijańskich w granicach imperium oraz na wpływie chrześcijan na losy tego państwa. Autor jest nieodrodnym dzieckiem swoich czasów – nie dziwi więc jego graniczący z rasizmem europocentryzm oraz przekonanie o wyższości chrześcijaństwa nad innymi wiarami. Jeśli jednak odsiać te elementy, ignorując jednocześnie tezy dzisiaj już zweryfikowane przez naukę, pozostaje nadal bardzo dobra narracja.

Gibbon nie ukrywa swojej niechęci do Konstantyna Wielkiego oraz większości członków jego rodziny. To ci auguści i cezarowie są w jego oczach odpowiedzialni za podminowanie obronności Imperium Romanum na skutek ciągłych walk wewnętrznych. Jedynie w stosunku do Juliana Apostaty sympatia autora jest wyraźnie odczuwalna i powoduje, że biografia tego władcy zajmuje większość rozdziałów tego tomu. Autor koncentruje się na raptem trzech dekadach historii imperium.

Głównym problemem tego tomu jest przekonanie Gibbona, że arianizm i inne odłamy chrześcijaństwa oraz ciągła walka o wpływy między nimi miały decydujący wpływ na upadek imperium. Wiemy dzisiaj, że było inaczej. Dlatego analizowanie walk o władzę pomiędzy różnymi biskupami i dokładne opisywanie założeń programowych jakichś donatystów, ebionitów czy docetów ma tutaj urok szczególnie mrocznych żywotów świętych, przeplecionych pocztem cesarzy rzymskich. Niektórym się spodoba – mnie raczej znudziło.

Drugi tom opus magnum Gibbona to już nieco inna bajka. Pierwsze dwa dosyć obszerne rozdziały tego dzieła koncentrują się na powstaniu i rozwoju gmin chrześcijańskich w granicach imperium oraz na wpływie chrześcijan na losy tego państwa. Autor jest nieodrodnym dzieckiem swoich czasów – nie dziwi więc jego graniczący z rasizmem europocentryzm oraz przekonanie o wyższości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    79
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    15
  • Historia
    5
  • Historyczne
    2
  • Starożytność
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Brak Legimi A
    1
  • Nowe serie kontynuacja
    1
  • Nie
    1

Cytaty

Więcej
Edward Gibbon Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego. Tom 2 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne