Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika Świętego

Tłumaczenie: Eligia Bąkowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historyczna
Agnieszka

Życie codzienne we Francji w epoce średniowiecza

Vaherem | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Pozycja strasznie nierówna. Sam Autor przyznaje na końcu, że nie zdołał poruszyć każdego tematu i nie jest w pełni zadowolony.

Skąd więc osiem gwiazdek?
W tematach w których autor zgromadził dość źródeł strony wręcz pękają od informacji. To trzecia książka o życiu codziennym we Francji jaką czytam i ta jest najlepsza.

Ale i tak wszytko przebija cudowny opis średniowiecznego Paryża, którym rozpoczyna się książka. Prawdziwa perełka, pasująca bardziej do literatury pięknej niż naukowej. Francuskiej stolicy jakoś nigdy nie darzyłem sentymentem, ale po którejś już książce o życiu codziennym we Francji i lekturze niemal całego cyklu "Królowie Przeklęci" M. Druona, zaczynam zauważać, że przywiązuje się do tego miasta - choć jest to przywiązanie raczej do tego średniowiecznego Paryża, a nie tej dzisiejszej Mekce nowożeńców...

Dzieckokwiatu | 2012-08-15
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Niezwykle ciekawa książka o wczesnym średniowieczu. W co wierzono, jacy byli ludzie i co sądzili o innych. Co można się z niej dowiedzieć? Że zdanie o lekarzach, prawnikach i rządzie przez te wszystkie wieki nie zmieniło się wcale. Świat mimo samochodów i autostrad pozostał w swoich dawnych ramach.

Parę zdjęć środka książki:

czytelnik | 2016-08-18