Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu

Marginesy
2020-07-08
2020-07-08
Urszula Pawlik
historia kobiet historia ubioru moda

La bohème et haute couture

Zmieniłabym kategorie tej książki z "biografia, autobiografia, pamiętnik" na "Powieści, romansidła". Mimo że jakoś przetrwałam audiobook, to miałam wgląd też w wersje papierową i jakoś nie znalazłam bibliografii, na której ta powieść się opiera, a autorka pisze ze przeczytała wiele publikacji nim zabrała się do pisania :|

Trochę za dużo romansu, za mało innych faktów. Posłowie dobrze porządkuje historie

Fabularyzowana biografia najsłynniejszej chyba ikony mody Coco Channel. Co ciekawe tym razem książka nie opowiada o Channel projektantce mody, ale o Channel twórczyni ponadczasowych perfum. Bardzo spodobał mi się ten zabieg opisu tylko wycinka z życia Coco, dzięki czemu książka nie była męcząca. Ale przyczynił się do tego również fakt, że nie jest to typowa biografia. Sama autorka nadmienia w posłowie i podziękowaniach, że opisana historia jest zainspirowana życiem Channel i nie wszystkie opisane w książce wydarzenia rzeczywiście miały miejsce. Choć Channel jest nadal bardzo dobrze znaną i kojarzoną kobietą, wiele faktów z jej życia pozostaje dla nas tajemnicą. Być może właśnie dlatego powstaje tak wiele różnych biografii, bo każdy autor próbuje na swój sposób odkryć prawdę. Niestety całej prawdy już nie poznamy. To co Coco chciała nam zostawić, zostawiła. A reszty możemy się już tylko domyślać i ewentualnie snuć przypuszczenia i pisać takie historie jak "Miłość zaklęta w zapachu".

Zmarnowany potencjał. Pretensjonalne romansidło.

Zmarnowany potencjał. Pretensjonalne romansidło.

,, Aby być niezastąpionym, zawsze trzeba być odmiennym.

Czy przypadkowe spotkanie z mężczyzną, wygnanym arystokratą, ofiarującym chusteczkę o niesamowitym zapachu, może stać się początkiem fali wydarzeń, które wstrząsną światem mody?

,, Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu", to książka która bardzo długo czekała na moment, w którym zdecydowałabym się po nią sięgnąć. Twórczość Michelle Marly poznałam już, czytając jakiś czas temu fabularyzowaną biografię Edith Piaf i już po paru stronach opowieści o losach Chanel, stwierdziłam że ta powieść będzie znacznie lepsza od swojej poprzedniczki. Ale później mój entuzjazm na jakiś czas przygasł i czytałam ją bardzo, bardzo, bardzo długo...
Finalnie powieść wywarła na mnie naprawdę dobre wrażenie, ale trzeba mieć na uwadze, że fabuła , pomijając momenty akcji i ciekawostki z XX- wiecznego świata, płynie bardzo, bardzo niespiesznie.

Mamy tutaj opisane losy mademoiselle Coco, jej przeszłość, rozterki, smutki, marzenia, kolejnych kochanków, przyjaciół, wrogów oraz kolekcji,ale głównie proces powstawiania słynnych perfum Chanel No. 5.

Mimo, że od wprowadzenia przez nią słynnej małej czarnej, minęło już niemal sto lat, Coco Chanel po dziś dzień uznawana jest za ikonę kobiecego stylu, rewolucjonistę świata mody, kobietę walczącą o swoje marzenia oraz skandalistkę, łamiącą męskie serca...

,, Aby być niezastąpionym, zawsze trzeba być odmiennym.

Jeżeli spodziewacie się po tej książce suchych faktów, to nie tędy droga. Jest to bowiem fabularyzowana powieść zainspirowana życiorysem Chanel, która kręci się wokół perypetii miłosnych Coco i genezy powstania najsłynniejszych perfum sygnowanych jej nazwiskiem - Chanel No 5.

Przyznam szczerze, że kiedy sięgałam po ten tytuł to myślałam, że trafię właśnie na taką typową biografię, więc pierwsze wrażenie było w stylu 'ale o co chodzi?'. Jednak po kilku rozdziałach zaczęłam tańczyć do muzyki autorki i cała oddałam się tej historii. Chłonęłam ją z dużą ekscytacją, zaciekawiona perypetiami miłosnymi projektantki. A jak możemy się dowiedzieć z ostatnich stron książki, autorka starała się jak najdokładniej oddać rzeczywiste fakty z życia ikony stylu.

Zatem jeżeli ktoś chciałby zapoznać się z sylwetką projektantki, poznać jej dorobek życiowy i najsłynniejsze kreacje, to radziłabym sięgnąć po inne tytuły, a tę książkę potraktować jako dodatek do już nabytej wiedzy. Ja już kilka książek o Chanel mam za sobą, zatem tytuł ten był idealnym uzupełnieniem wcześniejszych pozycji.

Mój bookstagram: my.books.shelf

Ciekawie opisana historia powstania słynnych perfum. Czytając książkę aż żal mi było, że nie żyłam w tamtych czasach.

Zmęczyła mnie ta książka. Była po prostu nudna i prawdę mówiąc musiałam się niemal zmuszać żeby ją skończyć.
Zawsze spotkałam się z opisami, które przedstawiały Coco Chanel jako nowoczesną, niezależną kobietę z pasją i silnym temperamentem. I pytanie - gdzie się podziała ta niezwykła kobieta? Na stronach tej powieści niestety nie dostrzegam żadnej z tych cech. Zamiast tego widzę jedynie bezbarwną postać, pozbawioną charakteru, która w dodatku podporządkowuje się potulnie kolejnym mężczyznom pojawiającym się w jej życiu. To ma być ta nowoczesna i postępowa projektantka? Na podstawie obrazu Coco, jaki ukazany został w tej książce, raczej ciężko polubić tę bohaterkę.
Zastanawia mnie także, dlaczego tak mało czasu poświęcono tu tworzeniu tych słynnych perfum Chanel N°5. Książka jest reklamowana dosłownie jako "powieść o powstaniu najsłynniejszych na świecie perfum". Szkoda, że ten wątek spada gdzieś na drugi, albo i trzeci plan, a zamiast tego kręcimy się w kółko wokół burzliwych romansów i podróży głównej bohaterki.
Jeśli ktoś chce przybliżyć sobie historię słynnej Coco Chanel, to ta książka nie będzie najlepszym wyborem. Lepiej w takim wypadku sięgnąć po jakąś biografię z prawdziwego zdarzenia, których z pewnością powstało niemało.

Czytając o śmierci Boya i rozpaczy Coco, oraz o jej romansie i rozstaniu z Dymitrem, czułam z nią więź.

Czytałam już kilka biografii Coco Chanel. Coco była niezwykłą osobą i też nigdy nie będzie można do końca zweryfikować wszystkich faktów na jej temat.
Na początku miałam mieszane uczucia na temat tej książki, jej po prostu nie da się zaliczyć do jakiegoś konkretnego gatunku. Nie jest to biografia, jest to część opowieści, inna perspektywa na czas, gdy Coco tworzyła swoje najsłynniejsze perfumy. Bardzo dużo światła rzuca posłowie. Cała książka pokazuje inne też spojrzenie na tamtą epokę, inne niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Polecam dla wszystkich fanów Coco, i nie tylko.