Maria Callas i głos serca

Okładka książki Maria Callas i głos serca Michelle Marly
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Maria Callas i głos serca
Michelle Marly Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Wyjątkowe kobiety biografia, autobiografia, pamiętnik
Wyjątkowe kobiety
Die Diva: Maria Callas – die größte Sängerin ihrer Zeit und das Drama ihrer Liebe
Znak Horyzont
2022-01-03
2022-01-03
Urszula Pawlik
wspomnienia muzyka artysta

Wyróżniona opinia i

Maria Callas i głos serca

przeczytanych książek 468 napisanych opinii 413

Kolejna powieść wydana w ramah cyklu "Wyjątkowe Kobiety." To historia Marii Callas, światowej rangi śpiewaczki operowej. Pokazana została jako kobieta, która nie miała łatwego życia. Nie zaznała miłości rodzicielskiej ani małżeńskiej, chociaż z zewnątrz wyglądało to zupełnie inaczej. Przez tłumy ludzi, którzy oglądali ją na największych scenach świata, była podziwiana, ale ona pragnęła miłości tak jak każda zwykła kobieta. To głównie opowieść o jej związku z Onassisem, z którym chciała przeżyć życie i mieć dzieci, ale i to jej się nie udało. Autorka ciekawie opisuje życie prywatne i sceniczne, problemy miłosne i głosowe.

Historia Marii Callas nie była mi obca przed przystąpieniem do lektury tej książki. Znałam ją z innych książek, z filmów i z serialu telewizyjnego. Z tej konkretnej pozycji nie dowiedziałam się niczego nowego, zapewne dlatego, że skupia się ona tylko na wąskim wycinku życia diwy operowej. Ponadto autorka w posłowiu mówi, że przy konstruowaniu fabuły była wierna faktom z życia wielkiej gwiazdy, a na spekulacje pozwoliła sobie tylko we fragmentach dotyczących romansu z Arystotelesem Onassisem.
Myślę, że jest to najlepsza książka z serii "Wyjątkowe kobiety" jaką do tej pory czytałam, ale niestety znowu mamy powtarzające się w każdym tomie, moim zdaniem podkreślane nad wyraz i niepotrzebnie, przywiązanie głównej bohaterki do mężczyzny. Tak jakby nawet "wyjątkowa kobieta" nie była w stanie zapracować na swój sukces, a potem się w pełni nim cieszyć samodzielnie, bez udziału faceta, który koniecznie zawsze musi ją unieszczęśliwić i zdyskredytować jej sukces, obojętnie jak wielki by nie był.
To co mnie trochę irytowało, to tłumaczenie Urszuli Pawlik, która potrafiła w jednym zdaniu dwukrotnie użyć tego samego wyrazu na określenie opisywanych wydarzeń. Niezmiennie podkreślam, że język polski jest nadspodziewanie bogaty w synonimy, o czym zwłaszcza tłumacz powinien wiedzieć i pamiętać. Korekta w kilku miejscach też zaspała.
Szczerze mówiąc nie jest to żadna wybitna literatura, tylko zwyczajna obyczajówka do przeczytania dla relaksu i dokładnie do takich celów ją polecam.

Powieść o wyjątkowej i niezwykłej kobiecie. Marii Callas nie trzeba przedstawiać. Primadonna stulecia, primadonna assoluta i La Divina. Nieszczęśliwa miłość , dla której poświeciła karierę i życie to nowożytna grecka tragedia .
Powieść magiczna i niezwykle fascynująca.
POLECAM .

Powieść magiczna i niezwykle fascynująca.
POLECAM .

Przyjemna lektura, czasoumilacz

Przyjemna lektura, czasoumilacz

2028

Maria Callas była nizwykłą kobietą. W powieści Marly krązymy między latami 50-tymi i sześćdziesiiątymi kiedy to królowała na salonach i scenie. Wielowymiarowa postać, wspominajaca dzieciństwo i ambitną matkę, morderczą harówke podczas lekcji śpiewu, rywalizację z innymi sopranistkami czy diwami operowymi. Na gruncie prywatnym dostajemy dośc tradycyjny układ, kiedy jej impresario oswiadczył sie Marii. Stopniowo przejmował kontrolę nad jej życiem, sceniczny pseudonim zmieniał by wupuklał jej przynależnośc do niego. Ponieważ lekką ręką wiele wydawał, zmuszał Marię do grania koncertu za koncertem, zatajał wielkośc gazy, prawie ją ubezwłasnowolnił. Był idealnym produktem epoki, pasożytował na niej tak długo, jak dużó zarabiała.
Zamężna od kilku lat ze sporo starszym człowiekiem spotkała w 1957 r enigmatycznego, pełnego uroku Aristide Onassisa. Zaczęła się dekada sekretnego romansu okraszonego wykradanymi chwilami szczęscia, rejsy po morzu, gwałtownych namiętności. Obietnice, ze zostawi zónę.

Przewrotny los jednak inaczej zadecydował, bo żóna wybaczała mu wiele romansów, a w zamian dawała poczucie stabilizacji. największym ciosem dla Marii była utrata dziecka Onassisa, a w konsekwencji juz nigdy nie mogła miec dzieci. Obrazy zakochanej kobiety, radosne epizody kontrastjuą z tym, co po dekadzie się wydarza gdy Onassisowi "podstawiono" wdowę po Kennedym. Nagle ich romans rozpala wyobraznie mediów, szaleją snując domysły, wreszcie ślub tych dwojga jest jakąś totalną parodią ceremonii. Czy agencja CIA chciała się pozbyć wdowy z kraju, czy miała byc koniem trojańskim i szpiegować mężowskie przedsięwzięcia?
Marly z mistrzostwem przedstawia wszystkie stany emocjonalne i rozterki bohaterki, jej furię, gniew, zraniona dumę, zawiedzione nadzieje. Psychologiczny portret diwy świetnie dopracowany, a akcja wciąga.

Podoba mi się pomysł na napisanie tej powieści. Choć, w wyniku retrospekcji, czytelnik poznaje Callas na różnych etapach jej życia, fabuła skupia się głównie na związku z Onassisem i tym co zmieniło w jej życiu jego poznanie.
Na dobrą sprawę, historia zaczyna się w roku 1968, 11 lat po poznaniu Onassisa. Kryzys, który wtedy nastąpił okazał się końcem tego związku. Maria opuszcza Arista, podejmując tym samym decyzję walki o odzyskanie głosu i powrót na szczyt sławy.
Wspomnienia do których wraca Callas snując swoją opowieść, pozwalają czytelnikowi poznać początki jej związku z Arystotelesem, sam związek i niezmiernie trudny okres po rozstaniu. Nie obeszło się bez nawiązań do dzieciństwa i podejmowanych prób powrotów na scenę. Jakby nie patrzeć to też historia o charyzmatycznym armatorze, którego bogactwo przyprawia o zawrót głowy a spełnianie zachcianek potrafi zaskoczyć.
Można trochę popławić się w bezgranicznym bogactwie Onassisa, pobyć w doborowym towarzystwie, poczuć klimat kolorowych lat 60. Taylor, Burton, Churchill, Kennedy, Monroe, wszyscy oni na kartach książki mają swoje pięć minut.
To moja trzecia książka autorstwa Marly i kolejny raz mam przyjemność. Jest płynnie, ciekawie, klimatycznie. Autorka skupia uwagę na przeżyciach bohaterów, na warsztat bierze ich emocje, namiętności, ich profesje grają rolę drugoplanową. Jest i żywiołowo i wyjątkowo spokojnie, bo autorka lubi w opisy. Bardzo dobrze się to czyta, i choć to jedynie powieść biograficzna, nie sposób nie uwierzyć, że właśnie tak ta miłość, ten związek mógł wyglądać.
Ps. Autorka ma rękę do tytułów, są one zawsze wyjątkowo trafne, adekwatne do treści powieści.

"Maria Callas i głos serca" Michelle Marly to kolejna powieść z serii "Wyjątkowe kobiety", którą miałam przyjemność przeczytać. 🎶Poznajemy Marie Meneghini Callas na różnych etapach jej życia. Kiedy ma romans z Arystotelesem Onassisem, najbogatszym człowiekiem świata, widzimy jak poddaje się uczuciu i porównuję je do swoich arii. Między tymi uniesieniami maluje się smutny obraz tego, jak była traktowana przez matkę, a później męża. Wspomnienia dzieciństwa, w których jest krępą i niezdarną dziewczynką, bardzo przejmujący. Zraniona, ze złamanym sercem, nadużywającą środków nasennych to historia kobiety pokazana bez filtra, momentami porywająca a zarazem smutna.
🎶Jest tu wszystko, co powinno być w książce: pełnokrwiści bohaterowie, emocje, miłość i tragedia. Epoka, w której żyła grecka śpiewaczka operowa przedstawiona wręcz namacalnie. Odważny obraz „Primadonny stulecia", której serce rwało się do miłości, nie tylko do muzyki.
🎶Polecam Wam powieść o śpiewaczce cieszącej się międzynarodową sławą, która przegrała swoje życie.

Uwielbiam serię Wyjątkowe Kobiety wydawnictwa @znakhoryzont.

„Maria Callas i głos serca” jest to książka autorstwa Michelle Marly, opowiada historię najwybitniejszej śpiewaczki operowej XX wieku.
Bardzo podobało mi się to, że Maria Callas była pokazana w książkę również jako normalna osoba, a nie tylko wielka diwa. Czytając ta książę, wielokrotnie było mi po prostu żal tej kobiety, przez całe życie musiała kogoś zadowalać, nie zawsze mogła robić to ja co miała ochotę, mimo sławy oraz milionów na koncie.
Bardzo ciekawie przestawiony był wątek wielkiej miłości Marii, lecz tego Wam nie zdradzę, ale jeżeli chcesz się dowiedzieć co łączyło wielka diwę z Jackie Kennedy, to zapraszam Ciebie do lektury.

Uwielbiam serię Wyjątkowe Kobiety wydawnictwa @znakhoryzont.

Skąd czerpiemy siłę? Jak wiele musimy doświadczyć, aby odważnie stawić czoła przeciwnościom losu? W końcu: jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za miłość i szczęście?
Wydawnictwo Znak Horyzont oddało w ręce czytelników kolejną zbeletryzowaną powieść z serii Wyjątkowe kobiety, tym razem przybliżając postać Marii Callas – primadonny, kobiety o niespotykanym harcie ducha i powołaniu, którym była sztuka i miłość. Najsławniejsza śpiewaczka operowa swoich czasów skrywa głęboko w sercu bolesne tajemnice. Całą energię podporządkowuje karierze, nie zostawiając w nim przestrzeni na prawdziwe kobiece życie. Pięknie suknie i uwielbienie, stają się niejako przykrywką, pod którą chowane są zwyczajne pragnienia. Maria traktowana jest niestety jak przedmiot do zarabiania pieniędzy i nawet w momencie problemów zdrowotnych, nie ma chwili wytchnienia...
"Maria Callas i głos serca" to także opowieść pełna pasji, emocji i uczuć, pozwalających przetrwać najtrudniejsze chwile. W książce nie brakuje wzruszających oraz bolesnych momentów w życiu głównej bohaterki, pomimo przeciwności losu pokazując niezwykły hart ducha i siłę płynącą z jej kruchej i delikatnej budowy. Cieszę się, że mogłam wyruszyć w podroż do Wenecji z lat 50. i 60., by poznać kobietę, której głos znał cały świat, lecz nie zdawał sobie sprawy jakie osobiste dramaty przeżywała wielka diwa.

Najsłynniejsza sopranistka stulecia? Bez wątpienia. Tylko w życiu wszystko ma swoją cenę. Jak wysoką zapłaciła Maria Callas?

Uśmiech primadonny i szykowne suknie skrywają niczym pancerz kobietę tęskniącą za wolnością i miłością, pragnącą choć raz zrzucić maskę perfekcyjnej śpiewaczki i stać się po prostu Marią.

Fabularyzowana biografia autorstwa Michelle Marly skupia się przede wszystkim na dwóch krótkich okresach z życia Callas, gdy poznaje i zakochuje się w greckim milionerze Arystotelesie Onasisie i gdy ten porzuca ją dla Jackie Kennedy. Poznajemy jednak również wiele szczegółów z jej trudnego dzieciństwa i późniejszego małżeństwa z dużo starszym od niej Maneghinim. Traktowana przez długie lata niczym automat do śpiewania i zarabiania pieniędzy, zarówno przez matkę, jak i męża daje się oczarować niezwykłej mieszance charyzmy, szarmanckości, mądrości i poczucia humoru Arista. Czy boskiej śpiewaczce wypada podążać za marzeniami?

Autorka otwiera przed nami świat pełen blichtru, niezmierzonego bogactwa i sławy, ale też zakłamania, wyrachowania i zdrady. Pokazuje jak trudno jest radzić sobie gdy wydaje się, że świat się rozpada, głos odmawia posłuszeństwa na scenie, gdy osobiste tragedie są pożywką dla głodnej sensacji prasy. Maria Callas mimo dręczących ją rozterek i ogromnych cierpień, jakie spotykają ją w życiu zostaje jednak ukazana jako kobieta zdeterminowana, by walczyć o swoją karierę, siebie samą i prawdziwą miłość.

Warto poznać historię tej fascynującej kobiety nawet jeśli nie jesteście miłośnikami opery i posłuchać jej słynnego „wysokiego C”. Cieszę się, że Wydawnictwo Znak zdecydowało się na kontynuowanie tej serii i już wyczekuję kolejnych dwóch książek o wyjątkowych kobietach.

Fabularyzowana biografia autorstwa Michelle Marly skupia się...

• Recenzenckie
  • Biografie, Reportaże, Literatura faktu i podróżnicza