Powiernik. Bogowie i stwory. Opowiadania

Okładka książki Powiernik. Bogowie i stwory. Opowiadania Franciszek Piątkowski
Okładka książki Powiernik. Bogowie i stwory. Opowiadania
Franciszek Piątkowski Wydawnictwo: wydano nakładem autora Cykl: Marek Lichocki (tom 1.5) fantasy, science fiction
Marek Lichocki (tom 1.5)
wydano nakładem autora
2020-05-10
2020-05-10
fantasy horror wierzenia słowiańskie stwory adwokat Bogowie

Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Tryzna. Antologia słowiańska Piotr Barej, Silke Brandt, Jarosław Dobrowolski, Krzysztof Dzieniszewski, Paweł Famus, Camille Gale, Artur Grzelak, Małgorzata Lewandowska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Franciszek Piątkowski, E. Raj, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Magdalena Zawadzka-Sołtysek
Tryzna. Antolo... Piotr Barej, Silke ...

Zbiór dwunastu opowiadań z Uniwersum Powiernika, w których poznamy Stwory będące czystym złem, kierujące się tylko zemstą oraz powstałe w przypadkowy sposób.

Najbardziej podobały mi się następujące opowiadania:
- „Strzygoń” – przedstawia historię strzygonia Bezmira;
- „Licho” – historia o demonie, który negatywnie wpływał na ludzkie postępowanie;
- „Potwory” – idealnie przedstawiający obraz kim są prawdziwe potwory;
- „Wampir” – historia Radka, który przez przypadek staje się wegewąpirzem :D. Bardzo zabawne opowiadanie;
- „Północnica” – historia tragicznie zmarłej kobiety, która w swych działaniach kieruje się chęcią zemsty.

Mimo, iż nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, to zapewne każdy znajdzie w zbiorze coś dla siebie.
Dużym plusem jest ich rozmaitość oraz wartościowość.
Serdecznie polecam.

Najbardziej podobały mi się następujące opowiadania:
- „Strzygoń” – przedstawia historię strzygonia Bezmira;
- „Potwory” – idealnie...

Kolejna część przygód adwokata Marka. Tym razem książka podzielona jest na kilka opowiadań. Każde z nich dotyczy innego demona nawiedzającego nasz kraj. Dla mnie bardzo dużym plusem było umiejscowienie akcji na terenach bardzo bliskim mojej miejscowości urodzenia takich jak Horyniec Zdrój czy Werchrata. Historie są bardzo różnorodne. Od bardzo lekkich i humorystycznych po te bardziej z dreszczykiem, krwawe i brutalne. Bardzo podobają mi się ilustracje w książce, które pozwalają zwizualizować sobie wydarzenia i bardziej wczuć się w fabułę. Książkę czyta się lekko i z zainteresowaniem. Nie podobały mi się natomiast przeskoki czasowe, gdzie dowiadujemy się wydarzeń, które nie wynikały z wcześniejszej części. Nie lubię też przedstawiania bohaterów męskich jako takich na których kobiety lecą jak muchy do lepu. A ten szczególnie zaraz po narodzinach pierwszego dziecka nie potrafi się obronić i nie widzi nic złego w całowaniu się ze swoją byłą. Wychodzi na to, że płeć piękna jest najgorszą z demonów. Po kolejną część sięgnę z przyjemnością. A wy sprawdźcie sami.

Na prawdę bardzo przeciętna książka.
Po pierwszym tomie, miałem jakieś nadzieje - bo powiedzmy sobie szczerze - fantasy z mitologią słowiańską w tle ma potencjał co najmniej na miarę "Akt Harrego Dresdena". NIestety, autorowi rodzimemu daleko do kunsztu Jima Butchera.
Prostacki i wulgarny język - jak najbardziej. Generyczne historie - też ich nie zabrakło. Płaski i bezbarwny momentami główny bohater - oczywiście.
Jedyne co wydaje się w tej prozie wyraźnie zaznaczać to niechęć autora do chrześcijaństwa, a już katolicyzmu w szczególność (zresztą też zaznaczona w mało inteligentny, oparty na krzywdzących stereotypach sposób).
Słowem zmarnowana szansa i poniekąd - zmarnowany czas.

Na prawdę bardzo przeciętna książka.

Licho nie śpi!

Długo zastanawiałam się co napisać o spin-offie Powiernika, żeby nie się nie powtarzać w achach i ochach nad pomysłem Piątkowskiego. I w końcu, tak jak to bywa najlepiej: przyszło niespodziewanie samo. Pewnego wieczoru moja starsza młoda poprosiła mnie, żebym opowiedziała jej bajkę przed snem. Taką, której nie zna reszta dzieci z przedszkola. Zaczęłam więc, od tego, że: „…LICHO nie śpi. Nie śpi więc też Marek LICHOcki, agent do zadań słowiańsko-para-specjalnych”. A potem już popłynęłyśmy. Przeniosłyśmy się do świata, w którym adwokat, obdarzony umiejętnością widzenia słowiańskich bożków i demonów, ściga niewidzialnych dla ludzi złoczyńców, którzy psocą na potęgę i nakłaniają innych do jeszcze większych psot, albo próbują wyrównać rachunki z tymi, którzy kiedyś zrobili im coś niemiłego. Ulubieńcem córy, stał się oczywiście domowik, który teraz już zawsze dzielnie pomaga znajdować zagubione zabawki, dba o koty, gdy nie ma nas w domu, podkrada słodycze i…pierdzi.

Jak widać, złagodzone (i to nawet bardzo) wersje niektórych opowiadań Piątkowskiego ze zbioru „Powiernik. Bogowie i stwory”, doskonale sprawdzają się jako opowiastki przed snem dla kogoś spragnionego czegoś nowego, innego, fajnie splatającego się z dobrze znaną codziennością – bo z jednej strony fantastyczne, a z drugiej na wyciągnięcie ręki, chociaż zupełnie nieuchwytne. Z ich pomocą można też przemycić to i owo na temat mitologii słowiańskiej, a poszerzanie horyzontów u najmłodszych, to dla mnie zawsze wartość dodana.

Teksty o których mowa i na podstawie których snułam swoją opowieść, stanowią dopełnienie Uniwersum Powiernika i ciekawy przerywnik pomiędzy kolejnymi powieściami o przygodach Marka Lichockiego. Oczywiście, absolutnie nie są przeznaczone dla dzieci. Opisane tutaj słowiańskie stwory potrafią być bowiem bardzo brutalne i okrutne, wręcz ślepo okrutne, zresztą jak i pojawiający się w kolejnych opowiadaniach ludzie. Pośród nich trafiają się, na szczęście, także całkiem sympatyczne kreatury (jak np. wspomniany domowik, wąpierz wegetarianin lub strzygoń Bezmir),które dzielnie pomagają naszemu rodzimemu marvelopodobnemu superbohaterowi, wyłapywać, tych bardziej i na wskroś złych, parszywców i zgniłków.

Jeśli nadal zastanawiacie się, czy to lektura dla was, to spróbujcie wyobrazić sobie połączenie seriali „Supernatural” i „Grimm” przerzuconych na polski grunt. „Powiernik. Bogowie i stwory”, ma dokładnie taki wydźwięk: opowiadania stanowią intrygujący kolaż słowiańskiego klimatu, baśniowej magii, grozy i kryminału. Służą także, przede wszystkim, niezobowiązującej rozrywce.

Sporym atutem jest także zróżnicowanie opowiadań – jedne niosą z sobą głęboki smutek, mrok i lęk, inne pobudzają do refleksji, jeszcze inne, te bardziej żartobliwe, wprawiają nas w dobry humor - sprawnie budowane napięcie, wieloperspektywiczność, wielogłos, wartka akcja i zaskakujące rozwiązania fabularne.

Licho nie śpi!

Zbiór opowiadań był moim pierwszym kontaktem z tym autorem. Niestety, raczej nie sięgnę po kolejne jego dzieła. Zaznaczę, że udało mi się przeczytać jedynie dwa pierwszy opowiadania, przy czym do drugiego dotarłem z dużym wysiłkiem woli. Zastosowany język i schemat historii położył ciekawy w założeniach pomysł na wykorzystanie słowiańskich stworów w współczesnym świecie.

Lubię opowiadania. Te historie były całkiem przyjemne. Nie jest to ambitna literatura, więc idealna na weekendowy relaks.

Recenzja na kanale youtube
TLDR: bardzo lubię styl pisania Franciszka, opowiadania są zróżnicowane - od zabawnych, do całkiem mrocznych i makabrycznych. Ciekawy zbiór uzupełniający do powieści Powiernik.

Recenzja na kanale youtube

Pokaż mimo tovideo - opinia

Ciąg dalszy historii o Marku, ale tym razem mamy podzielone opowiadania, w których to Powiernik i Widzący w jednym, poznaje nowe stwory i radzi sobie z nimi w dość specyficzny sposób. Z niektórymi stworami wchodzi nawet w konszachty tak jak z wampirem Radziem, który jest wegetarianinem czy Strzygiem Bezmirem, który mieszka na cmentarzu. Na fejsie znalazłam fanpage z Uniwersum Powiernika, zaczęłam szukać informacji na ten temat. Wciągłam się w temat i stałam się wielką fanką serii. Uważam, że właśnie tak powinna wyglądać literatura słowiańska. Bardzo polecam.

"Powiernik. Bogowie i stwory" to fascynujący zbiór opowiadań, które przenoszą czytelnika do Uniwersum Powiernika, gdzie rzeczywistość naszego świata splata się z mitologią słowiańską. Autor zgrabnie łączy elementy magii, legend, humoru i nutki grozy, tworząc niezwykłą mozaikę opowieści.

Książka otwiera drzwi do świata bogów i demonów, ukazując czytelnikowi złożoność i barwność tej fantastycznej krainy. Opowiadania wchodzą w interakcję z naszym codziennym życiem, przypominając nam, że obok naszych sprawnych realiów istnieje światy pełen magicznych istot i tajemniczych zdarzeń.

Warto zaznaczyć, że każde z opowiadań ma swój unikalny charakter. Autor potrafi zaskakiwać czytelnika różnorodnością tematów, jednocześnie utrzymując spójność wewnętrzną całego zbioru. Magia, która przesiąka te historie, sprawia, że czytelnik wkracza w świat niezwykły, pełen tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Nie brakuje w książce elementów humorystycznych, co sprawia, że opowieści stają się nie tylko pełne magii, ale również przyjemnie lekkie. Autor zręcznie posługuje się dobrym humorem, który łagodzi momenty grozy i dodaje lekkości opowieściom.

Jednocześnie "Powiernik. Bogowie i stwory" nie unika momentów napięcia, co nadaje książce dodatkowego smaku. To śmiałe posunięcie, które sprawia, że opowieści stają się bardziej złożone i pełne odcieni.

Czytając tę książkę, nie tylko odkrywamy świat słowiańskich bogów i demonów, ale również zagłębiamy się w ludzką psychologię, napotykając bohaterów, którzy mierzą się nie tylko z nadprzyrodzonymi siłami, ale także z własnymi słabościami i pragnieniami.

Podsumowując, "Powiernik. Bogowie i stwory" to znakomity zbiór opowiadań, który zapewnia czytelnikowi niezapomnianą podróż po niezwykłym Uniwersum Powiernika. Autor doskonale balansuje między magią, humorem, grozą i ludzkimi emocjami, tworząc opowieści, które wciągają od pierwszej do ostatniej strony. Dla miłośników fantastyki, mitologii słowiańskiej i barwnych opowieści to lektura, która z pewnością przypadnie do gustu.

"Powiernik. Bogowie i Stwory" to fenomenalny zbiór dwunastu opowiadań autorstwa Franciszka M. Piątkowskiego, który rozbudzi w Was apetyt na więcej twórczości autora czy tej związanej z mitologią słowiańską.

Opowiadania są świetnym uzupełnieniem do powieści i pozwalają lepiej poznać ten świat. Zabawne i ciekawe, a co więcej wciągające. Mają jednakże ogromną wadę... Są za krótkie!

Wydanie książki jest świetne i co ważniejsze zawiera ilustracje. Jeśli wolicie książki w formie audiobooka to tego również polecam! Nagranie jest tak rewelacyjne, że przesłuchałam audiobooka trzy razy! Bardzo lubię wracać do tych opowiadań w trudnych chwilach i przypomnieć sobie jak główny bohater stawia naprzeciw wyzwaniem i nabrać nadziei, że też sobie poradzę, w końcu ja nie walczę z aż z takimi przeciwnikami. Ale lubię też wracać ze względu na humor jaki tu znajdziemy. Mamy tu też przydatny słowniczek na końcu jakby ktoś chciał sobie lepiej utrwalić postacie i stwory.

Oczywiście ogromnie Wam polecam te opowiadania, wszystkie lubię jednakowo mocno, a wysoki poziom jest utrzymany przez cały zbiór.

Franciszek Piątkowski Powiernik. Bogowie i stwory. Opowiadania Zobacz więcej
Franciszek Piątkowski Powiernik. Bogowie i stwory. Opowiadania Zobacz więcej