Tajemnica śmierci Starzyńskiego

Tomasz Szarota Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2020-09-16
2020-09-16

Trochę się zawiodłem, bo autora bardzo cenię za "Okupowanej Warszawy dzień powszedni". Książka jest próbą odpowiedzi na to, kiedy zginął Stefan Starzyński, do tego głównego wątku nie mam uwag, uważam że dlatego warto przeczytać tę książkę. Autor jeszcze raz wraca do daty i okoliczności śmierci, budując na podstawie różnych przesłanek dość przekonującą wersję wydarzeń. Za to wypada książkę pochwalić. Z drugiej jednak strony w publikacji jest trochę zbyt dużo samego autora, który z dużym upodobaniem wspomina o samym sobie. Dużo jest też subiektywnych opinii, z których najważniejszą jest - Stefan Starzyński, to kryształowa postać bez skazy. Szarota pisze, że książka "Sanator" Grzegorza Piątka to paszkwil na Starzyńskiego, tylko zapomina napisać co go uprawnia do takiej oceny. Może zbyt mało nabożny stosunek do Starzyńskiego? Trochę dziwne, że Piątek, architekt, ma więcej historycznego wyważenia, niż historyk Szarota! Podsumowując: to pozycja obowiązkowa, którą jednak momentami trudno czytać bez lekkiego zażenowania.

Autor p.prof. Tomasz Szarota (autor doskonałego dzieła "Okupowanej Warszawy dzień powszedni") zajął się jedną z polskich zagadek II wojny światowej - tajemnicą śmierci Stefana Starzyńskiego. Niby tyle już powiedziano o tym, były dwa śledztwa prokuratorskie, wiele programów telewizyjnych. Autor zebrał w jednym miejscu chyba całość dostępnych informacji i dokonał ich wnikliwej analizy. Skłania się ku jednej opcji (nie powiem, której) przedstawiając pośrednie dowody. Książka w "starym stylu" z troską o słowa i ich znaczenie (choć nie boi się dokonywać osądów prac innych piszących o S.Starzyńskim - patrz opinia o G.Piątek "Sanator ..."),nie ukrywam, że może być dla niektórych czytelników trudna w odbiorze.

• Wojna i okolice
  • - A Przeczytać