Karuzela na Placu Krasińskich

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Misja niemieckiego parlamentariusza mjr. Wernera Kiewitza, który 16 września 1939 r. w przeddzień sowieckiej agresji na Polskę, zaproponował obrońcom Warszawy złożenie broni, naloty sowieckie na Warszawę w latach 1941?1943, dzieje znaku Polski Walczącej, reakcje okupowanej Europy na oznakowanie Żydów Gwiazdą Dawida, kontrowersje wokół uwiecznionej w słynnym wierszu Czesława Miłosza Campo di Fiori karuzeli na Placu Krasińskich, sąsiadującej z płonącym, ogarniętym powstaniem gettem, to niektóre wątki opublikowanych w tym tomie studiów i szkiców z lat wojny i okupacji. Ułożone w tematycznych blokach, odzwierciedlają zakres poszukiwań badawczych Autora, ogniskujących się wokół zagadnień związanych z Polskim Państwem Podziemnym, trudnego tematu kolaboracji Polaków z obu okupantami, stosunków polsko-żydowskich, losów dwu okupowanych stolic: Warszawy i Paryża. Zebrane w książce teksty ? wiele z nich odkrywa nieznane dotąd karty wojennej historii ? drukowane były w trudno dostępnych periodykach specjalistycznych, a także w ?Tygodniku Powszechnym?, ?Polityce? i w dodatku do ?Rzeczpospolitej? ? ?Plus?Minus?, znalazły się tu również artykuły i referaty po raz pierwszy publikowane w polskiej wersji językowej.

Gaveral_Rocannon | 2016-03-19
Edgware | 2015-12-15