Księża na księżyc! Tylko co dalej?

Okładka książki Księża na księżyc! Tylko co dalej? Piotr Pawlukiewicz
Okładka książki Księża na księżyc! Tylko co dalej?
Piotr Pawlukiewicz Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2020-05-25
2020-05-25
literatura polska księża kościół

Wykład na temat kapłaństwa

Uczciwie i potoczyście napisana, ale niekoniecznie porywająca.

Uczciwie i potoczyście napisana, ale niekoniecznie porywająca.

Naprawdę dobra.

Naprawdę dobra.

Po całej masie artykułów i haseł antyklerykalnych warto poznać "zawód pana księdza" od strony człowieka, który zna temat do podszewki. Wady i zalety posługi kapłańskiej ks. Pawlukiewicz opisał z rozpoznawalną w tekście lekkością, swadą i doświadczeniem.

Ksiazka skłania do przemyśleń

Ksiazka skłania do przemyśleń

Bardzo dobra. Mądre rozważania nt. kościoła, księży, świeckich, o problemach kościoła, o tym, jak ludzie widzą osobę księdza... Polecam. Warto!

Książkę śp. Ks. Piotra Pawlukiewicza "Księża na Księżyc- tylko co dalej? czytałam już w ubiegłym roku, ale ciągle do niej wracam. Podobnie jak wraca debata o stanie polskiego duchowieństwa.
Kto choć trochę zna ks. Pawlukiewicza ten wie, że nie bał się tematów trudnych i w niezwykle obrazowy sposób potrafił przedstawić każdą, nawet najbardziej skomplikowaną kwestię wiary. Taka jest właśnie ta książka- obrazowa, bezpośrednia, nazywająca rzeczy po imieniu, ale też trudna, bo wypływają z niej wnioski, których nie zawsze chcemy dostrzegać.
Ks. Pawlukiewicz pisze, że "ktoś kiedyś dal bardzo trafne porównanie dotyczące rozumienia Kosciola. Jest z nim tak jak z witrażami w świątyni. Kiedy patrzy się na nie od wewnątrz, mienią się całą gamą barw. Kiedy jednak patrzy się na nie z ulicy, pozostają tylko czarnymi plamami w oknach swiatyni"

Jak ja patrzę? Z poziomu ulicy?

Wanda Półtawska zapytana o sprawy księży w kontekście informacji, które miała przekazać Janowi Pawłowi II, powiedziała tylko jedno zdanie: "Nie sądźcie"
Od tego jest wymiar sprawiedliwości i Bóg.

"Takich będziemy mieć kapłanów, jakich sobie wymodlimy"

"Istnieje więc świat bez Boga, bez codziennego Chrystusa, ale czy ten świat wart jest tego, by w nim żyć?" Czytając coś takiego, ręce opadają. Serio ktoś jeszcze myśli, że nie warto żyć bo nie zna się akurat tego Boga? Dlaczego ktoś twierdzi, że takie życie jest "gorsze"?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W książce autor przedstawia życie od tzw. kuchni księży w Polsce, które w brew obiegowym opiniom nie jest łatwe. Myślę że wiele cennych uwag każdy wierny powinien wziąć do siebie, a dzięki temu będziemy mieli lepszych kapłanów (zamiast tylko narzekać jacy to księża są źli).

Fajna, lekka i zabawna, mimo to sporo uświadamia na przykładach z życia kapłanów, czyli pożyteczna. Szybko sie czyta.
I tak, tak, yes, lepiej żyć z Bogiem, niż bez :)

I tak, tak, yes, lepiej żyć z Bogiem, niż bez :)

• Religia
  • Religia