Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień

Okładka książki Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień Piotr Pawlukiewicz
Okładka książki Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień
Piotr Pawlukiewicz Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2024-03-27
2024-03-27

„Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień” Ks. Piotr Pawlukiewicz.

Wspaniałe wydanie w twardej okładce jest odpowiedzią na nasze codzienne życie.
Pytania i refleksje gdzie zaczyna się i gdzie kończy wolność człowieka.

Niby sprawa oczywista ale wciąż dostarcza nam wiele wątpliwości i rozterek. Ksiądz Piotr że znaną sobie otwartością i prostotą przeprowadza nas przez drogę ku własnym wewnętrznym poruszeniom.

Brak zawiłość oraz życiowe przykłady pokazują nam jednoznacznie kierunek naszego jestestwa tutaj na ziemi.

Gdzie szukać wolności ?
Jak respektować wolność innych ?
Dlatego jest to tak ważne dla nas ?

Kolejny raz dostarczono mi ogrom wiedzy i silnych argumentów. Czytanie zmienia się w poszukiwanie i odkrywanie. Słowa wprawiają w ruch nasze serce i umysł.

Esencja i wiarygodność przemawiają za treściami księdza Piotra sprawiając, że nic już nie jest takie samo jak kiedyś.

„Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień” Ks. Piotr Pawlukiewicz.

Wspaniałe wydanie w twardej okładce jest odpowiedzią na nasze codzienne życie.
Pytania i refleksje gdzie zaczyna się i gdzie kończy wolność człowieka.

Czytanie książek autorów, których twórczość miało, okazję poznać nieco wcześniej jest miłe. Sprawia to podwójną przyjemność, kiedy to polubiło się ich twórczość, a szczególnie sympatyczne są do nich powroty w chwili zadumy, refleksji i poszukiwania wszelkiego rodzaju wskazówek, gdy pojawia się niespodziewany problem i być może wskażą oni ciekawe rozwiązanie na wyjście z niego, o ile będzie taka możliwość to warto z niego skorzystać.

Takim autorem jest Ks. Piotr Pawlukiewicz, który to za każdym razem ujawnia prawdę o życiu i ona ukazuje wiele nieznanych do tej pory tajemnic, które dla każdego z nas mogą być odkryciem i niespodzianką opisaną z punktu widzenia niezwykłego człowieka, sympatycznego obserwatora życia chcącego przedstawić, jak on spostrzega świat inaczej niż my, ale może to być tym, co szukamy odpowiedzi na wiele pytań, a on za pomocą doświadczenia udzieli nam porady, jak widzimy wolność, jak ją oceniamy, czy ona w ogóle istnieje, czy jest ona wyłącznie wymysłem naszej wyobraźni.

Jest to moje szóste spotkanie z twórczością księdza Piotra Pawlukiewicza w książce pt. ''Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień'', który to w umiejętny sposób opisuje zagadnienia tematyczne, a w nich interesujące przykłady mogące do naszego życia wnieść zmiany, o ile tego będziemy mieć na to chęć.

Warto zwrócić uwagę na słowo wstępne, którego autorem jest Pan Adam Gutkowski, który to podkreśla znaczenie wolności i jakie, bywa jej ujęcie w świetle tego, jak odbierał ją ksiądz Piotr Pawlukiewicz w głoszonych przez niego kazaniach.

''Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień'' to książka, która po zapoznaniu się z jej całościową treścią sprawia, że można się uśmiechnąć, spojrzeć inaczej na słowo wolność. To od nas zależy, czy będziemy mogli je w pełni zrozumieć i podejmować właściwe decyzje kierując się należytym szacunkiem i rozsądkiem skierowanym w jej kierunku, z którym musimy się chcąc nie chcąc zmierzyć.

Każda przedstawiona historia w tej książce pozwala na to, aby wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski.

Podsumowując, warto zapoznać się z wierszem księdza Piotra Pawlukiewicza pt. ''Quo vadis'', który powstał pod wpływem spotkania z młodym człowiekiem i związaną z nim historią dotyczącą bezpośrednio jego zainteresowań.

Jak najbardziej polecam przeczytać tę książkę.

Wydawnictwu Znak dziękuję za możliwość przeczytania książki autorstwa księdza Piotra Pawlukiewicza pt. ''Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień''.

Nauki zmarłego w 2020 roku księdza Piotra Pawlukiewicza przyciągały tłumy. Kazania, które głosił w kościele św. Anny w Warszawie zmuszały do refleksji nad kondycją własnej wiary. Duchowny nie bał się mówić wprost o ludzkich słabościach, wytykał błędy i zaniechania, obnażając nasze lenistwo, konformizm i głupotę.
Dzięki Wydawnictwu Znak jego nauki są nadal żywe i docierają do nowych odbiorców dzięki systematycznej publikacji tekstów duchownego w jak zawsze w pięknej oprawie graficznej.

Każdej książce, która jest zbiorem kazań i artykułów księdza przyświeca pewna myśl przewodnia, temat wokół którego toczy się narracja. Tym razem jest to pojęcie wolności, bo
Wolność, możliwość działania zgodnie z własną wolą jest według niego największym darem jaki ludzie otrzymali od Boga. Korzystając z niej trzeba jednak pamiętać, że wybory, których dokonujemy mają swoje konsekwencje.
Papież Jan Paweł II swego czasu powiedział: "Wolność nie polega na robieniu tego, co chcemy, ale na posiadaniu prawa do robienia tego, co powinniśmy" i ta myśl przewija się w książce ks. Piotra Pawlukiewicza od pierwszego do ostatniego rozdziału.

"Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień" to nie jest książka dla wątpiących, dla tych którzy zagubili się gdzieś na drodze swojej wiary i nie wiedzą jak i czy w ogóle chcą wrócić na łono Kościoła.
To lektura dla tych, którzy tylko na chwilę się gdzieś zagapili, stracili cel z oczu i potrzebują odpowiedniej motywacji aby dalej iść ścieżką wiary, będąc mądrzejszym o nowe doświadczenia i świadomi błędów jakie popełnili (by się ich w przyszłości móc wystrzegać).
Mówiąc o różnych aspektach wolności ks. Piotr Pawlukiewicz, przytacza liczne historie ze swojej posługi kapłańskiej, okraszone często dużą dawką humoru.

Piękne i mądre teksty ks. Pawlukiewicza doczekały się równie przyciągającej wzrok. oprawy. Książka jest pięknie wydana: każdy rozdział opatrzony jest cytatem z Biblii, a oryginalne ilustracje i szata graficzna nadają jej rys nowoczesności.
Dla osób wierzących i praktykujących będzie to doskonała lektura umacniająca ich w wierze i dodająca sił do tego aby żyć zgodnie z bożymi przykazaniami.
Tym którzy dopiero szukają swojego miejsca w Kościele może wydać się wydać jednak zbyt zasadnicza. Tym polecam teksty ks. Jana Kaczkowskiego.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

Dzięki Wydawnictwu Znak jego nauki są nadal żywe i docierają...

Mam sentyment do ks. Piotra. To przy jego konferencjach dorastałam. Wiele z nich dobrze znam. Bardzo cieszę się, że pojawiają się kolejne - dotąd niepublikowane. Ta książka to zbiór nauk, których przewodnim motywem jest wolność. Myśli ks. Pawlukiewicza są bez wątpienia ponadczasowe. Warto po nie sięgnąć.

Dodatkowym atutem jest to, że ta pozycja jest bardzo ładnie wydana.

Dodatkowym atutem jest to, że ta pozycja jest bardzo ładnie wydana.

„Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień” autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza to książka, która zaprasza nas do intymnej podróży do głębi naszej duszy. Autor z niezwykłą prostotą i przystępnością wprowadza czytelnika w świat chrześcijańskiej wolności, ukazując ją nie jako brak ograniczeń, ale jako możliwość wyboru dobra.

Każda strona tej książki jest jak drogowskaz, który wskazuje kierunek w poszukiwaniu prawdziwej wolności – wolności, która nie jest ucieczką od odpowiedzialności, lecz jej pełnym przyjęciem. Teksty ks. Piotra są pełne życiowych przykładów, które sprawiają, że jego słowa rezonują z doświadczeniem każdego z nas.

Wydanie książki robi wrażenie – piękna szata graficzna, wyszczególnione cytaty i fotografie dodają wartości do treści. Każdy rozdział rozpoczyna się fragmentem Pisma Świętego, co nadaje lekturze dodatkowego wymiaru duchowego.

"Droga do wolności..." to książka, która nie tylko uczy, ale i inspiruje. To zaproszenie do refleksji nad własnym życiem i zachęta do śmiałego kroczenia drogą wiary. Dla tych, którzy szukają wsparcia, nadziei i miłości, ta książka może stać się kompasem wiodącym do pełniejszego życia.

W świecie, gdzie często brakuje autentycznych przewodników, głos ks. Piotra Pawlukiewicza jest jak balsam dla duszy. Jego słowa są proste, ale głębokie; łatwe do zrozumienia, ale wymagające przemyślenia. To książka, do której chce się wracać, by czerpać z niej siłę i inspirację na każdy dzień.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa) 🩷.

Każda strona tej książki jest jak drogowskaz,...

Bóg dał nam wolność w działaniu – myślę, że nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Możemy czynić wszystko, co tylko chcemy; ograniczać nas mogą chyba tylko kwestie finansowe, zdrowotne czy społeczne (na przykład uregulowane w normach prawnych czy ogólnie przyjętych zasadach postępowania). Chociaż człowiek – istota kreatywna obdarzona rozumem – czasami i te ograniczenia potrafi pokonać, a także – człowiek wolny niekiedy może tę wolność wykorzystywać „niewłaściwie”.

Choć to, czy właściwie, czy niewłaściwie wykorzystujemy wolność, którą otrzymaliśmy od Boga, też różnie może być interpretowane. Wszystko zależy od tego, jak rozumiemy wolność i czym ona dla nas jest. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz w książce „Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień” zaczyna właśnie od tego – od wyjaśnienia, czym jest wolność. Wyjaśnia w niej także, jak wiele Bóg dał człowiekowi, pozwalając mu robić wszystko, co chce, także to, co jest złe.

Wolność to główny temat poruszany w książce „Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień”, ale nie jedyny. Na kartach tej książki można znaleźć wiele ciekawych rad na temat tego, co robić, aby każdego dnia stawać się lepszym człowiekiem. Każdy rozdział (część książki) poprzedzony jest cytatem z Pisma Świętego i to właśnie ten cytat jest punktem wyjścia prowadzącym do dalszych, inspirujących rozważań.

Po przeczytaniu książki ks. Pawlukiewicza jeszcze bardziej można sobie uświadomić, że wolność to wielki dar od Boga, a jednocześnie – wielka odpowiedzialność; odpowiedzialność za to, jak my tę wolność wykorzystujemy: czy jako wolni ludzi wybieramy na co dzień dobro, aby pomagać innym i umacniać ich w wierze, czy zło, które rani i sprawia, że oddalamy od Boga i siebie, i innych.

Wiele jest wydawanych książek, wśród nich są także książki napisane przez księży (lub będące zbiorem ich konferencji, kazań etc.) i poruszające tematy religijne. Takie książki mogą kogoś interesować bardziej, kogoś mniej; możemy je krytykować lub trzymać się od nich na dystans… Ksiądz Piotr Pawlukiewicz, niestety już nieżyjący, to jednak jeden z nielicznych autorów, którego książki mogę szczerze polecić. Myślę, że miał on w sobie dar trafiania do ludzkich serc (i może także sumień). Opowiadał prosto, nie oceniając człowieka. Często o trudnych tematach mówił nieco żartobliwie, jednocześnie sposób jego wypowiedzi nie odbierał powagi danemu tematowi. Potrafił o pewnych sprawach opowiadać z dużym dystansem, a jednocześnie było wiadomo, że dany temat jest ważny i – choć możemy trochę się z niego pośmiać – powinniśmy taktować go poważnie.

„Weźcie kiedyś kartkę i długopis. Wypiszcie imiona i nazwiska ludzi, których kochacie. Skreślcie potem rodziców, swoje dzieci, sympatię, małżonka, dziadków, przyjaciela. Tych kochają również niewierzący. Sprawdźcie, czy na liście zostało wam jeszcze jakieś imię…”*

„Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień” to książka, o której można by pisać dużo i wiele ciekawych fragmentów można by w niej znaleźć i zacytować – tak wiele, że aż granice prawa cytatu musiałyby być przekroczone, żeby wypisać je wszystkie. Dlatego pozostaje mi tylko zachęcić Was do przeczytania tej książki, byście sami przekonali się o jej wartości. Książkę tę można przeczytać bardzo szybko (bo jest dość krótka i napisana prostym językiem),jednak jest to ten rodzaj książki, do której fragmentów po prostu warto wracać, zastanawiać się nad nimi, a nawet – rady zawarte w tych fragmentach warto stosować w praktyce, każdego dnia.

___________________
* Cytat pochodzi z książki: Ks. Piotr Pawlukiewicz, Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień, Wydawnictwo Znak, Kraków 2024, s. 121.

„Skacz w chrześcijaństwo!”

Czym jest prawdziwa wolność?
Jak do niej dotrzeć?
Czy ona w ogóle istnieje?

Nie raz i nie dwa wspominałam, że od wielu lat bardzo cenię nauki ks. Piotra. Jego opowieści o życiu, małżeństwie, kwestiach wiary bawią i jednocześnie skłaniają do refleksji.

W tej pięknie zdobionej książce znajdziecie opowieści o dążeniu do wolności, w nawiązaniu do doświadczeń z życia ks. Piotra. Kolejny drogowskaz, po który można sięgnąć w każdej sytuacji i który da nadzieję na lepsze jutro. Słowa księdza to zawsze ciepło, które rozlewa się w sercu. Ciepło, za którym kryje się sam Pan Bóg.

Jeśli czujecie się niepełni, potrzebujecie dobrego słowa i wsparcia - zajrzyjcie po wskazówki do dobrego życia.

Pięknych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

„Skacz w chrześcijaństwo!”

Czym jest prawdziwa wolność?
Jak do niej dotrzeć?
Czy ona w ogóle istnieje?

Był czas w moim życiu, że potrzebowałam znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, zrozumieć siebie, otaczający świat i jego zawiłości. Tak trafiłam na rozważania ks. Piotra Pawlukiewicza. Stały się dla mnie pewnego rodzaju lekarstwem. Od tego czasu minęło kilka lat, a ja wciąż do nich wracam i za każdym razem odkrywam na nowo. Cieszę się, że kolejne kazania, notatki, rozważania księdza Piotra ujrzały światło dzienne. "Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień" to pięknie wydana, kolejna już książka, która trafiła na moją półkę. Chłonęłam każdą stronę, a po przewróceniu ostatniej, od razu zaczęłam czytać jeszcze raz, tym razem wolniej, by oddać się refleksjom i przemyśleniom. Odnajdujemy tu odpowiedzi na wiele nurtujących pytań: czym jest prawdziwa wolność, dlaczego na świecie jest tyle zła, co robić, gdy słabnie nasza wiara, gdy brakuje sił, albo gdy przytrafiają nam się gorsze chwile. Teksty ks. Piotra to nie tylko wartościowy przekaz duchowy, ale także okazja do odkrywania siebie, zatrzymania się na chwilę, dostrzeżenia tego co naprawdę ważne.
Czytając "Drogę do wolności..." ciągle z tyłu głowy miałam głos ks. Pawlukiewicza. Obcowanie z tak mądrymi, inspirującymi słowami to sama przyjemność. Zwykłe zdania, proste słowa, historie z życia wzięte, a przy tym tak pochłaniające, że chce się słuchać i czytać jeszcze i jeszcze.
Jestem pod wrażeniem wydania najnowszej książki, która została wzbogacona w wiele fotografii, posiada piękną szatę graficzną i wyszczególnione cytaty. Każdy rozdział poprzedzony został także fragmentem Pisma Świętego. Coś pięknego!

Jedna z moich ukochanych książek Pawlukiewicza

Jedna z moich ukochanych książek Pawlukiewicza

To już moja kolejna książka z tekstami ks. Piotra Pawlukiewicza, którą miałam zaszczyt przeczytać. Chciałabym również, podziękować Wydawnictwu Znak, za możliwość zrecenzowania, tej wspaniałej książki. Niewątpliwie, dużym atutem, jest dobra jakość wydania książki oraz wspaniała okładka, która przyciąga wzrok czytelnika.

Tym razem tematem przewodnim, lektury autorstwa ks. Pawlukiewicza, jest wolność, a właściwie znaczenie wolności w życiu człowieka. Wszystko to na podstawie własnych refleksji oraz obserwacji, świata.

Ks. Pawlukiewicza, odkryłam stosunkowo niedawno. W jego kazaniach i homiliach podoba mi się ich przystępność, prostota i życiowe przykłady, które każdy może zrozumieć. Nie inaczej, było i tym razem.

Nie umiem, chyba tego wytłumaczyć, ale czytając książkę, chciałam więcej i więcej. Niepostrzeżenie, bardzo szybko dotarłam do końca i miałam ogromny niedosyt, że to już, że to już koniec. Być może głód mojej lektury, był spowodowany tym, że w tekstach ks. Piotra, przebija miłość do Jezusa. Czytając, to co nam pozostawił, nie mam wątpliwości, że żył swoją wiarą, że żył swoim kapłaństwem, że szalenie kochał Boga. W pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ks. Pawlukiewicz, darzył ogromnym szacunkiem, swoich słuchaczy, jego homilie i kazania, były takie piękne i proste, a zarazem trudne i życiowe. Przykłady z życia wzięte, którymi często się posługiwał, dawały i dają, dużo do myślenia.

Po zakończeniu książki, przyszła mi do głowy, pewna myśl. W świecie pełnego zamętu i niepokoju. Gdzie wszystko, co jest związane z wiarą i Bogiem, gdzie Bóg jest odrzucany, takich kapłanów, jakim by ks. Piotr, nam trzeba. Kapłanów prostych i zwyczajnych, zakochanych, po uszy w Jezusie Chrystusie. Którzy będą o Nim, mówić z pasją, tak że inni zapragną Go poznać lub do niego powrócić.

Niestety książka ma również, jedną wadę. Jest zdecydowanie za krótka. Po cichu liczę, na kolejne książki z tekstami ks. Piotra. Mam nadzieję, że Wydawnictwo Znak, nie zawiedzie mnie w tej sprawie.

Tym razem tematem przewodnim, lektury autorstwa ks....

• Wydawnictwo Znak
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Brak?
  • Egzemplarz recenzencki
  • Polscy autorzy

Dodaj cytat z książki Droga do wolności. Wskazówki na każdy dzień