Tajne życie. Kobieta w służbie CIA

2020-06-03
2020-06-03
Grzegorz Kulesza
reportaż

Ciekawa opowieść o kobiecie, która swoją inteligencją i uporem została szpiegiem aby zwalczać zło. Troszkę szkoda że mało akcji można było przeczytać.
Polecam dla osób zainteresowanych tematyką życia szpiegów

Polecam dla osób zainteresowanych tematyką życia szpiegów

Książka to literatura faktu i w tym jest bardzo dobra, a przede wszystkim autentyczna. Uczucia i rozterki Autorki nie zawsze są oczywiste, nie zawsze się z nimi zgadzamy, ale to właśnie świadczy o szczerym podejściu do czytelnika. Kto spodziewa się wartkiej akcji, nadludzkich osiągnięć i nadprzyrodzonego bohaterstwa może być troszkę zawiedziony. Natomiast dla odbiorcy świadomego poplątanych losów wielu pracowników tzw. służb jest to pozycja wartościowa. Współczujemy im przecież pogubionych na drodze kariery wspomnień z rodzinnych spotkań i obiadów, ale zazdrościmy poczucia, że można faktycznie zmieniać świat na lepsze, prawda?

Gdy ktoś proponuje ci, że zawiezie cię w piękne miejsce, obiecując przytulny domek na plaży, tuż obok czysto błękitnego oceanu, jesteś zachwycony! wręcz nie możesz się doczekać! Tylko niestety ten ktoś nie powiedział ci, że wysadzi cię z dala od tego miejsca, tuż przed chaotycznym buszem, przez który musisz sie przedzierać, po drodze karczując to, co zbędne i w pewnym momencie będziesz mieć dość, znudzi cię ta wyprawa a twoje myśli będą krążyły wokół zawrócenia z tej męczącej drogi, zapragniesz dać sobie spokój.
Tak właśnie jest z "Tajnym życiem".
Zanim do niego dotrzesz, zanim przekonasz się czym jest służba w CIA, musisz przejść długą i trudną drogę, mijając wiele opowiastek, które bynajmniej mnie wymęczyły, nie miały w sobie nic istotnego, nic wnoszącego.
No dobra, a co jak już taki zniechęcony dotrzesz do celu? Czy jest tak, jak się spodziewaleś?
Obiecanki cacanki.
Ocean okazał sie małą rzeczką, plaża niezbyt przyjemna, z pędami, o które łatwo się potknąć a "przytulny domek" to rozpadającą się chałupka przypominająca, że czasy dinozaurów istniały.
Na koniec cieszysz się, że to...już koniec!
Nic więcej o tej książce nie mam do dodania.

Mnie nie zachęca.

Mnie nie zachęca.

Nie oczekujmy, że Amaryllis Fox w swojej książce zdradzi najtajniejsze z tajemnic CIA. Książka i opisywane w niej zdarzenia przypominają raczej średniej klasy amerykański film przygodowy.
Młoda bohaterka pełna idealistycznych wizji świata zostaje zwerbowana przez CIA do służby państwowej i obrony ,,dobrych" przed tymi ,,złymi". Jest dużo akcji oraz wątek miłosny. Czyli klasyka znana z Hollywood!
Książka fajnie napisana z wartką akcją, więc z pewnością warto po nią sięgnąć.

Daję ósemkę. Osiem, znaczy. M.in. dlatego, że znalazłem serial dokumentalny, albo film, jeszcze nie wiem dokładnie, sygnowany nazwiskiem Amarylis Fox. I się, kurcze, po ludzku ucieszyłem. Znaczy, ze jak cos się potrafi, można żyć poza TYMI firmani.
Uśmiechnąłem się (wewnętrznie, ale za to szeroko). Wstałem. Zajrzałem do łazienki sprawdzając, czy nikogo tam nie ma. Nie było, wiec spojrzałem w lustro i zaśmiałem się ( tym razem zewnętrznie) do mojego vis a vis, pytając potajemnie: wierzysz w to?
Mniejsza z tym i tamtym. Książka jest w porządku. Czyta się sprawnie. Aż chciałoby się przyklasnąć i zawołać : świetna robota Fox.
P.S. : Obejrzałem serial, bo to jednak serial jest. naprawdę godny polecenia. A po za wszystkim, miałem racje z tym uśmiechem w łazience. No, wyszło na moje. Jednak nie da się żyć, jak wynika ze zwierzeń p. Fox, bez adrenaliny. I bez Firmy. Jakikolwiek akronim ją osłania.

Ciekawa, wciągająca, szczególnie interesujący POV byłej agentki CIA i niektóre metody operacyjne. Generalnie polecam, przyjemna i wartościowa lektura.

Ok!

Ok!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czuła, że musi robić w życiu coś więcej. Po liceum została wolontariuszką na granicy Birmy, gdzie pracowała z uchodźcami. Potem studiowała na Oksfordzie, gdzie zaangażowała się w działania Amnesty International. Następnie zapisała się na studia magisterskie w dziedzinie konfliktów i terroryzmu w Szkole Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown. W wieku dwudziestu dwóch lat otrzymała wstępną propozycję pracy w CIA, po latach opisała swoje wspomnienia w książce “Tajne życie. Kobieta w służbie CIA”, ukazując prawdziwe oblicze pracy agentki.
Pozycję napisaną przez Amaryllis Fox, czyta się z szybciej bijącym sercem. Autorka opisuje swoje życie od najmłodszych lat, ukazuje historię, która doprowadziła ją do pracy z terrorystami, za granicą gdzie narażała swoje życie w imię czegoś większego- wolności i pokoju. Jest to książka ukazująca wiele tajemnic CIA, ale oprócz tego opisująca emocje kobiety, która musiała być nieustraszona, chociaż tak naprawdę jest tylko człowiekiem. Od jej decyzji zależało nie tylko jej życie, ale też niewinnych ludzi. Nie raz musiała działać szybko i podejmować ryzyko.
W książce użyta została narracja pierwszoosobowa. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie, że autorka po prostu wymyśliła ciekawą i pełną napięcia fabułę, ale tak naprawdę są to prawdziwe wydarzenia ukazujące jak wiele na świecie jeszcze jest zła i biedy.
Świetna pozycja, która pokazuje nie tylko tajniki pracy w CIA, ale przede wszystkim uświadamia, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, a każdy z nas odczuwa strach. Amaryllis pozwala wejść do swej głowy, dzieli się wspomnieniami i pokazuje, że oprócz świata, który znamy, jest jeszcze ten gdzie ludzie toczą walkę w imię lepszego jutra.
Polecam przeczytać! Jest to ekscytująca pozycja, która pozwala poznać świat tajnych służb i wejść do głowy agentki, ryzykującej swoje życie, dla kraju i wolności.

Książka opowiada historię kobiety pracującej jako tajny agent w CIA. Podeszłam do tej pozycji z otwartą głową. Nie wiedziałam czy książka będzie przede wszystkim o wybuchach czy bardziej merytorycznie podjedzie do "sprawy". I bardzo dobrze, że nie wiedziałam! Podobało mi się to, jak z każdą stroną mogłam odkrywać tę historię. Zaskakująca i odsłaniająca niektóre tajemnice w CIA. Odjęłam gwiazdki za środek, bo tam wszystko trochę siadło, początek był szybki, środek siadł, a zakończenie wszystko uspokoiło i zamknęło historię w taki sposób, że my jako czytelnicy nie szukamy "Co było dalej?" bo wiemy co było dalej... Polecam <3

• Literatura faktu

Amaryllis Fox Tajne życie. Kobieta w służbie CIA Zobacz więcej