Siła różnic w zespole

Okładka książki Siła różnic w zespole Anna Sarnacka-Smith
Okładka książki Siła różnic w zespole
Anna Sarnacka-Smith Wydawnictwo: MT Biznes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
MT Biznes
2019-01-01
2019-01-01

Okładka książki Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia Cass R. Sunstein, Richard H. Thaler
Impuls. Jak po... Cass R. Sunstein, R...
Okładka książki Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Stoicyzm na ka... Stephen Hanselman, ...
Okładka książki Twórcza Odwaga David Kelley, Tom Kelley
Twórcza Odwaga David Kelley, Tom K...

Zaczęłam czytać z entuzjazmem. Pierwsze 80 stron było dobre - reszta niestety stosunkowo słaba. Dużo przemyśleń autorki, niestety nie zawsze poparte badaniami (innymi niż jej własne). Mało konkretnych wskazówek.

[SPOILER]
Praca w zespole wymaga złożonego działania i przemyśleń. Nie pamiętam, abyśmy byli uczeni w szkole, w jaki sposób rozpoznawać emocje innych osób. W szkole raczej nastawia się uczniów na indywidualizm i rywalizację, aniżeli na współpracę, może poza paroma wyjątkami.

Pamiętam historię Pana Romana Kluski, który opowiadał, że będąc szefem w Optimusie znalazł się na szkoleniu, na którym nie bardzo chciał się znaleźć, gdyż dotyczyło właśnie kompetencji miękkich, które nie za bardzo Go w tamtym czasie interesowały. W trakcie szkolenia Pan Kluska wykonał zadanie najlepiej spośród zebranych. Następnie zostały Mu przydzielone osoby z najgorszymi wynikami. Okazało się, że nie tylko Jego zespół zwyciężył, ale że uzyskał rewelacyjny wynik, znacząco prześcigając pozostałe zespoły, złożone z osób ze średnimi wynikami. Pan Kluska powiedział, że była to najważniejsza informacja, jaką uzyskał w całym swoim życiu na temat pracy zespołowej. Potwierdziły się słowa "diabła korsykańskiego":
"Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana".

Książka w sposób obrazowy i ciekawy pokazuje, że siła zespołu leży w jego właściwym zarządzaniu. Najtrudniejsze zadanie spoczywa oczywiście na liderze, który musi umiejętnie podchodzić do tematu, chcieć poznać i zrozumieć potrzeby swojego zespołu. Przecież inaczej rozmawia się o nowej liczbie obowiązków z ambitnych, 30-letnim singlem, niż z samotną matką trójki dzieci... Inteligencja emocjonalna, wzbudzanie zaufania, które rodzi lojalność, dbanie o pracowników - to tylko kilka z pozycji, które są niezbędne do budowania silnego zespołu.

Każdemu życzę takiego szefa, który posiądzie w praktyce wiedzę na temat odpowiedniego traktowania swoich podwładnych, a także takiego zespołu, który będzie wewnętrznie się doceniał i wspierał.

Kompetencje miękkie są bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Ich brak może spowodować wiele trudności, nie tylko od strony lidera w przedsiębiorstwie, ale również w przypadku niższych pozycji zawodowych. Dzięki takim książkom można więcej dowiedzieć się na temat ludzkiej psychiki, a wiedza taka przydaje się nie tylko w pracy, ale w każdej relacji, którą się podejmuje....

Wiele mądrych rad dla liderów - do wykorzystania zarówno w pracy jak i w domu;)

Wiele mądrych rad dla liderów - do wykorzystania zarówno w pracy jak i w domu;)

"W zespole każdy jest równy, tylko pełni różne funkcje, stąd jeśli jesteś na innej niż szefowska pozycji, weź tak samo odpowiedzialność za to, nad czym pracujesz, i sprawdzaj z przełożonym to, jak dobrze rozumiesz oczekiwania, a nie zakładaj z góry, że wszystko jest czy ma być dla ciebie jasne." Książka pozwoliła mi w innym świetle spojrzeć na kwestie budowania silnego zespołu - pozwala spojrzeć na różnice w zespole z punktu widzenia przewagi a nie słabości.
Niezwykle kształcąca, wzbogacająca lekturze - polecam nie tylko menedżerom.

Świetna książka dla każdego, kto interesuje się HR . Bardzo dobrze się czyta, przekazuje ogromnie potrzebną wiedzę. Polecam

Interesujące, poparte badaniami podejście do różnic, ale także tego, co nas łączy w zespołach. Do tego wiele praktycznych wskazówek i historii potwierdzających skuteczność prezentowanych tez.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Świetnie napisana i bardzo potrzebna książka, która może pomóc w budowaniu zespołu. Porozumienie z ludźmi, z którymi pracujemy, jest ważne, ale niedoceniane. Trudno nam zaakceptować, że nie wszyscy myślimy tak samo.
Nieco wymęczył mnie aspekt feministyczny, chociaż założenie jego było obiektywne i nienachalne.
Polecam wszystkim, którzy pracują w zespołach.

Polecam wszystkim, którzy pracują w zespołach.

• Nieprzeczytane
  • HRowe
  • Legimi rozwój
  • Legimi audio
  • Mam

Dodaj cytat z książki Siła różnic w zespole