Okładka książki Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia Cass R. Sunstein, Richard H. Thaler
Cass R. SunsteinRichard H. Thaler Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nudge
Zysk i S-ka
2012-02-21
2004-02-24
2008-04-08
Justyna Grzegorczyk
Poradniki zdrowie architektura wyboru

"IMPULS wydanie finalne" Richarda H. Thaler'a (Nobel 2017) i Cass'a R. Sunstein'a, to książka, którą czyta się bardzo dobrze i z dużym zainteresowaniem. Od pierwszych stron doceniłam prostotę języka i mnogość przykładów, które ułatwiają zrozumienie prezentowanych treści. Wcześniej miałam do czynienia z paroma książkami, które w jakimś stopniu opisywały podobne zagadnienia, np. CHWIEJNYM KROKIEM L. Mlodinow'a, ale ta pozycja jest bez porównania łatwiejsza i bardziej przystępna.
Podoba mi się racjonalne podejście autorów, ich silna argumentacja i jasne wyłożenie faktów. Już na początku pięknie tłumaczą kwestię wolnego wyboru i naszego prawa do niego oraz, że nie zawsze pozostawienie człowieka z wieloma opcjami i pozwolenie mu podjąć samodzielnie decyzję jest dobre. Idealnie uzasadnili to na przykładzie szachów (ale o tym już musicie poczytać sami).
Sporo tematów już kiedyś obiło mi się o oczy, więc szybciej je przyswoiłam i była to czasem dla mnie powtórka, lecz ogromnie udana powtórka. Jednak wiele więcej w tej książce znalazła rzeczy, o których nigdy nie czytałam i podejście autorów, ich świetna argumentacja, były dla mnie interesującą nowością.
IMPULS, to opowieść o nas, o tym, jak podejmujemy decyzje, co wpływa na ów decyzje i ile tak naprawdę zależy od nas. To przejrzyste ukazanie genezy błędów, od których nikt nie jest wolny. Autorzy, w tym noblista z dziedziny ekonomii (2017) Richard H. Thaler, w zrozumiały sposób tłumaczą nam jak ważne są dobre IMPULSY i jak groźne jest życie bez nich. Oczywiście każdy kij ma dwa końce, ale studium problemu jest w tej pozycji godne uwagi.
Książka ta jest bardzo ciekawa i polecam ją każdemu, kto choć trochę interesuje się tą tematyką. Przyjemnie i z dużą satysfakcją odkrywa się każdy rozdział i podrozdział, a podane w nich informacje są łatwo przyswajalne i pozostają w głowie. Zdecydowanie IMPULS polecam.

impulsy w naszym życiu
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Książkę czytało mi się ciężko, mogłaby ona być zdecydowanie krótsza. W paru momentach miałem wrażenie, że niektóre sformułowania zostały przetłumaczone dosłownie wyraz po wyrazie, bez zachowania pierwotnego znaczenia wypowiedzi. Autor porusza wiele ciekawych zagadnień, ale jednocześnie przykłady i proponowane rozwiązania są silnie ugruntowane w amerykańskiej rzeczywistości. Nie można tego oczywiście rozpatrywać w kategorii wady lub zalety książki – autor miał po prostu konkretny cel i adresował książkę do konkretnej grupy. Niemniej jednak stwarza to dodatkową trudność w jej odbiorze czytelnikowi z Polski, jako że niektóre omawiane problemy i ich rozwiązania nie mają bezpośredniego odniesienia do polskich realiów.

Dla mnie nie jest to książka przełomowa w dziedzinie jaka mnie interesuje. Thaler wybitny ekonomista behawioralny połączył siły ze znakomitym prawnikiem Sunsteinem by zmierzyć się z problemem podejmowania przez ludzi trudnych decyzji. To poszukiwanie trzeciej drogi pomiędzy paternalizmem a leseferyzmem. W ich świecie możliwe jest skłanianie ludzi do podejmowania lepszych decyzji poprzez delikatne oddziaływanie. Wiele ciekawych pomysłów, ale książce brakuje lekkości i swady, która sprawiłaby aby ta lektura przecież nie dla profesjonalistów mogła mieć lepszy odbiór. Nie może mierzyć się z błyskotliwą książką "Pułapki myślenia" Kahnemana.

Nic specjalnie odkrywczego, ale zawsze warto przeczytać, bo w końcu to Thaler ;)

Nasze życie to niekończące się pasmo decyzji - to strasznie męczące. Niestety nikt z nas nie ucieknie od tego obowiązku, zarówno w sprawach dużych jak i małych, ponieważ od tego zależy jakość naszego życia.
Zwolennicy libertariańskiego paternalizmu, autorzy tej książki, postanowili pochylić się nad szarym człowiekiem i pomóc mu podejmować decyzje stwarzając ku temu odpowiednie mechanizmy, które mają za zadanie ułatwić poruszanie się w gąszczu możliwości poprzez zawężanie wyboru i tytułowe "szturchnięcie".
Bardzo ciekawa pozycja, która wiele mówi nam o nas samych jako ludziach, o mechanizmach, które nami rządzą, czy nam się to podoba czy nie.
Zasłużony Nobel dla Thalera za teorię szturchnięcia - koło ratunkowe rzucone wszystkim frajerom świata - skorzystają tylko ci, którzy mają rozum ;)

Kiedy zamykam oczy i wyobrażam sobie nowoczesny, szczęśliwy świat - idea LIBERTARIAŃSKIEGO PATERNALIZMU pasuje tam jak ulał:)
Kluczowa w tej książce jest oczywiście część 1, napisana na podstawie dwóch artykułów: "Osądy w warunkach niepewnosci: heurestyki i błędy poznawcze", oraz "Wybory, wartości i ramy interpretacyjne" autorstwa Daniela Kahnemana i Amosa Tverskyego, które zostały wymienione w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu Nagrody Nobla Danielowi Kahnemanowi w 2002 roku. Oczywiście Thaler miał swój wkład w części tych odkryć.
Znajdziemy tutaj wyjaśnienia takich pojeć jak: dwa systemy, zakotwiczenie, dostepnosć, reprezentatywność, optymizm i zbytnia pewnośc siebie, teoria perspektywy, framing.
Główną treścią podaną przez autorów - esencją książki jest architektura wyboru, na która skłądają się: bodźce, mapowanie, opcje domyślne, dostarczenie sprzężenia zwrotnego, oczekiwanie błędu, struktura skomplikowanych wyborów. Warto nadmienić, że ksiązka została wydana zanim Daniel Kahneman napisał "Pułapki myślenia", co istotnie wpłynęło na jej celowośc i przydatność dla czytelnika, który nie jest naukowcem. Podsumowując: rewelacyjna-wybitna.

Widać dużą chęć autora wytłumaczenia laikom, na czym polega libertariański paternalizm, jednak niektóre rozdziały mocno zniechęcają swoim ekonomicznym i nieciekawym opisem. Książka mogłaby by być spokojnie krótsza i bardziej zwarta. Na pewno można wynieść z niej ciekawe informacje.

Czyste lanie wody

Czyste lanie wody

Ciekawostki ekonomii behawioralnej warto znac, ale moralne przemyslenia i specyficzne przyklady amerykanskie nie pomagaja w odbiorze

Lektura obowiązkowa dla rządzących, ale pouczająca też dla zwykłych zjadaczy chleba

• Ekonomia
  • Psychologia