Basik Grysik i wrony

Okładka książki Basik Grysik i wrony Justyna Bednarek, Elżbieta Wasiuczyńska
Okładka książki Basik Grysik i wrony
Justyna BednarekElżbieta Wasiuczyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie
2020-05-20
2020-05-20

Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Misie, miśki niedźwiadki Katarzyna Bajerowicz, Magdalena Kozieł-Nowak, Ewa Poklewska-Koziełło, Małgorzata Potocka, Jola Richter-Magnuszewska, Elżbieta Wasiuczyńska, Agnieszka Żelewska
Misie, miśki n... Katarzyna Bajerowic...
Okładka książki Figiel i Psikus. Między nami chochlikami Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak
Figiel i Psiku... Elżbieta Wasiuczyńs...
Okładka książki Figiel i Psikus. Burzliwe życie chochlików Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak
Figiel i Psiku... Elżbieta Wasiuczyńs...

Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...
Okładka książki Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć Sabine Bohlmann, Kerstin Schoene
Historia małej... Sabine Bohlmann, Ke...
Okładka książki Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton Bergman
Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton ...
Okładka książki Wilcza nora Marie Muravski, Anna Starobiniec
Wilcza nora Marie Muravski, Ann...
Okładka książki Ivar i zagubiony diplodok Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar i zagubio... Lisa Bjärbo, Emma G...

Metaforyczna opowieść o cyklu życia - zawiera przekaz, że nic nie dzieje się bez powodu, a nasz świat jest bezpiecznym miejscem, w którym ludzkie losy splatają się w piękne i nieprzypadkowe wzory. Daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa - cenne, zwłaszcza w naszej rzeczywistości.
Na konfrontację z wiarygodnością takiego przesłania przyjdzie czas w wieku nastoletnim.

Jest taka linia, bardzo cienka, która łączy ciebie i mnie z naszym miejscem na świecie. Pilnuje, byśmy się nie zgubili, byśmy w odpowiednim momencie trafili na właściwych ludzi. Przywiązana do naszych nóg, wraz z nitkami innych ludzi, plecie wzorzyste, niewidzialne dywany
Brzmi baśniowo?
Tak, bo opowieść o "Basiku Grysiku i wronach", to baśniowa, poetycka historia pełen metafor i odniesień.

Pewnej styczniowej nocy na świat przychodzi mała dziewczynka. Pępowina, którą jest połączona z mamą, zostaje odcięta, jednak z dziewczynką na zawsze pozostanie inna nitka. Taka, która jest widoczna tylko dla wybranych. To Linka Sprężysta Osobista, która towarzyszy Basikowi całe życie.
Podobnie jak wrony - dzielą z dziewczynką wszystkie chwile i etapy jej życia. Towarzyszą jej, kiedy ta kaleczy się w czoło spadającym talerzykiem, kiedy gubi ulubioną żółtą kaczkę i gdy jej Linka Sprężysta Osobista splata się z nitką pewnego młodzieńca…

Justynę Bednarek znam z dobrego i wysokiej klasy humoru. W wydaniu baśniowym jeszcze jej nie czytałam. Cieszę się, że sięgnęliśmy po tę pozycję, bo ta metaforyczna książka może punktem wyjścia do rozmów na temat życia. Staje się bodźcem do rozważań, czy zawsze wszystko jest dziełem przypadku i o tym, że nic nie dzieje się bez przyczyny. To opowieść, w której magia przenika warstwę codzienności i nadaje jej metafizyczny wymiar. Nitka obrazuje koleje ludzkiego losu i plecie nasze życie.

Prosta i refleksyjna opowieść pełna ciepła dla "wszystkich tych, którzy (trochę niemądrze) wierzą w coś takiego jak PRZYPADEK".

Brzmi baśniowo?

Z twórczością Pani Justyny Bednarek nie miałam okazji do tej pory się zapoznać.

Abym mogła, zaczerpnąć wiedzy o autorce rozpoczęłam czytanie książki z gatunku literatury dziecięcej, która jest mi bardzo bliska, gdyż lubię odkrywać nowe horyzonty związane z pomysłowością, czy mnie opisywana opowieść i czy można wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski.

W książce pt. ''Basik Grysik i wrony'' autorstwa Pań Justyny Bednarek, Elżbieta Wasiuczyńskiej opisuje, jak wygląda świat małej dziewczynki imieniem Basia Grysik, której od samego początku jej narodzin przyglądają się wrony i dostrzegają tego, czego ona nie widzi. Jedynie to, co obecnie jej towarzyszy na co dzień to obecność ukochanych rodziców i babci.

Należy podkreślić to, że Basia lubi przebywać we własnym indywidualnym świecie. Obiega nieco troszkę w zainteresowaniach od swoich rówieśników, gdy jest starsza, ale za to potrafi okazać uczucia w tym troskę, gdy na drodze jest, potrzeba dokonania nagłej pomocy rannej wronie to nie waha się poświęcić jej czas.

Na drodze spotyka nieoczekiwanie kogoś, kto również jak ona ma podobne smaki kulinarne, a nawet lubi przebywać w jej towarzystwie, bo mogą wspólnie poznawać strony nastoletniego życia, rozmawiać ze sobą, a najważniejsze ufają sobie, a to w dzisiejszym świecie jest bardzo cenne.

Czy ten tajemniczy ktoś skradnie jej serce, czy odkryje przed nią swój sekret, a czy udział w tym mają wrony, aczkolwiek niewidzialna siła czegoś niedostrzegalnego przez nas samych?

Należy zwrócić uwagę w tej książce przeznaczonej wyłącznie dla dzieci na niezwykle zobrazowany język, w którym występują teksty dialogowe, które pozwalają na poznawanie występujących w niej głównych bohaterów oraz tych drugoplanowych. Dużą rolę odgrywają bardzo starannie i wyraziście wykonane ilustracje przez Panią Elżbietę Wasiuczyńską.

Książkę tę czyta się szybko. Zamieszczony w niej tekst zamieszczony został z użyciem czytelnej czcionki, a to ułatwi dzieciom jej czytanie. Wydana została w pięknej twardej oprawie nawiązującej do trafnie nadanego tytułu.

Wydawnictwu Literackiemu dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki pt. ''Basik Grysik i wrony'' autorstwa Pań Justyny Bednarek, Elżbieta Wasiuczyńskiej.

Polecam przeczytać tę książkę.

Z twórczością Pani Justyny Bednarek nie miałam okazji do tej pory się zapoznać.

W książce pt. ''Basik...

Niecały rok temu premierę miała urocza książeczka dla dzieci „Basik Grysik i wrony” autorstwa Justyny Bednarek, autorki „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, zilustrowana przez Elę Wasiuczyńską.

Pewnej mroźnej, styczniowej nocy przychodzi na świat Basik Grysik Kapelusik. Przy jej narodzinach obecne są wrony, które siedzą na drutach przy szpitalnym oknie i cmokają, jaki ten Basik jest piękny i tłuściutki. Wrony towarzyszą Basikowi na każdym etapie jej życia. Kiedy talerz z naleśnikami skaleczy ją w czoło i zostawia na resztę życia małą, różową kreseczkę nad lewą brwią. Wrony obserwują ją również wtedy, kiedy gubi w przedszkolu żółtą kaczuszkę i kiedy ktoś tę kaczkę jako mały chłopiec znajduje, a potem staje się dużym chłopcem Amadeuszem i razem z Basikiem zajmuje się wroną, która wypadła z gniazda. Wrony nie odstępują Basika na krok nawet wtedy, kiedy na świecie pojawia się jeszcze ktoś – Małe Prosię z Muchą w Nosie. Basik tego nie wie, ale oprócz wron jest przy niej zawsze Linka Osobista Sprężysta. Ale co to takiego?

"Po jednej stronie wszystkiego znajduje się ona, malutka, po drugiej – cały wielki i zupełnie nowy świat".

Chociaż to książeczka o Basiku Grysiku, tak naprawdę jest o Lince Osobistej Sprężystej, która przywiązana jest do kostki każdego człowieka i niewidzialna dba o to, aby się nie zgubił, nie oddalił od swojego miejsca na świecie. Przyczepiona do nas nitka zaczyna dość szybko plątać się z nitkami innych ludzi, tworząc wzorzyste chodniki. Uwielbiam książki kierowane do bardzo młodych czytelników, z których lekcje mogą wyciągnąć również dorośli. To bardzo piękna, mądra i wartościowa opowieść nie tylko dla najmłodszych. Pełna metafor, poruszająca, pouczająca i przepięknie zilustrowana. Linka Osobista Sprężysta to metafora ludzkiego losu, a książeczka, która o niej opowiada jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat przeznaczenia i roli przypadku w naszym życiu. W bardzo subtelny sposób uzmysławia młodemu pokoleniu, że na świat trzeba patrzeć szerzej, uważniej. Że w tym świecie kryje się niesamowite piękno, które przy odrobinie chęci z łatwością można dostrzec.

Autorka przekonuje w swojej książce, że wszystko, czego doświadczamy, ludzie, których spotykamy na swojej drodze, wszystko to się łączy i tworzy całość. Nic nie dzieje się w życiu przypadkiem. Wszystko, co nas spotyka, ma jakiś sens, chociaż nie zawsze potrafimy dociec, jaki. Ktoś lub coś stawia różnych ludzi na naszej drodze, czasem są to właściwe osoby, czasem nie. Czasem wiążemy się z kimś na długie lata, innym razem nasze poplątane linki szybko ulegają zerwaniu. Autorka w poetycki i trafiający do wyobraźni sposób opisuje koleje ludzkiego losu i to, co na tym świecie nas wszystkich wiąże. Opowieść o Basiku, chociaż bardzo krótka, pełna jest wielu ważnych treści. Niesie też przesłanie, które zachęca czytelnika do refleksji. Obawiam się jednak, że tego przekazu bez pomocy dorosłych nie będą w stanie zrozumieć małe dzieci. Bo chociaż książka jest delikatna, ciepła, wzruszająca, jest metaforyczna i nie jest łatwa. Trzeba mieć trochę lat, aby dostrzec kryjącą się w tej prostej historii głębię. Myślę, że nieco starsze dzieci będą w stanie samodzielnie odczytać przekaz płynący z tej pięknej opowieści, do młodszych na pewno trafią cudne ilustracje autorstwa Eli Wasiuczyńskiej i dosłownie odczytana historia Basika, która, chociaż podana w bardzo skróconej formie, jest równie interesująca, co ujmująca.

"Mało kto o tym wie, że pępowina nie jest jedyną linką, którą jesteśmy do kogoś przywiązani. Z głębi ziemi, a może ze środka nieba – tego do końca nie wiadomo – wychodzą niewidzialne sprężyste linki wiążące każdego z osobna".

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji czytać (i oglądać) książki „Basik Grysik i wrony”, gorąco Was do jej lektury zachęcam. To przepięknie napisana historia o życiu, losie, przypadku i przeznaczeniu, która zostaje w czytelniku na długi czas. Serdecznie polecam!

„Basik Grysik i wrony” Justyny Bednarek to poetycka opowieść pełna metafor. W przepiękny sposób uzmysławia małym czytelnikiem, że warto patrzeć na świat trochę bardziej wnikliwie niż się nam początkowo wydaje, że trzeba. Subtelna, ciepła, delikatna, wzruszająca i opatrzona wręcz baśniowymi ilustracjami Eli Wasiuczyńskiej. Jest idealnym punktem wyjścia do rozmowy na temat przeznaczenia. Bo jeśli jeszcze tego nie wiece, to dowiecie się z tej książeczki, że każdy z nas ma sprężystą czerwoną nitkę przyczepioną do kostki, która w pewnym momencie zaczyna oplatać i łączyć się z innymi nitkami, tworząc piękne wzorzyste kompozycje. Okazuje się bowiem, że wszystko czego doświadczamy i wszystkich, których spotykamy w życiu łączy się, oplata i tworzy niepowtarzalną całość. „Basik Grysik i wrony” to cudowna opowieść o małej dziewczynce, która przychodzi na świat pewnej styczniowej nocy. Po przecięciu pępowiny Basik Grysik Kapelusik staje się całkowicie osobnym Basikiem Grysikiem. Jednak wrony, które obserwowały całą sytuacje wiedzą, że pępowina nie jest jedyną linką łączącą ją z najbliższymi... Do jej nóżki przyczepiona jest jeszcze czerwona nitka, która będzie z nią już zawsze. To Linka Osobista Sprężynka, która sprawi, że nigdy nie oddali się od swojego miejsca na świecie, nie zgubi i dotrze tam, gdzie ma się zjawić. Będzie się za nią snuła, kiedy dziewczynka zgubi ukochaną kaczuszkę, gdy znajdzie rannego ptaszka, kiedy będzie się mierzyła z talerzem naleśników i kiedy spotka miłość swojego życia... „Czy Basik wie o tym, że wszędzie, gdzie idzie, ciągnie się za nią Linka Osobista Sprężysta? Ależ skąd! Wrony ciągle skaczą na jej lince jak na gumie, ale ona myśli, że po prostu sobie podskakują na chodniku." Czyż to nie jest bajecznie poetyckie? Już dawno nie czytałam tak urokliwej opowieść o przeznaczeniu, losie, przypadku... Polecam ją całym sercem!

"Basik Grysik i wrony", to pięknie ilustrowana opowieść dla dzieci i dorosłych, która opowiada historię opisującą życie.

Mały czytelnik dowiaduje się o tym, jak dziewczynka pojawia się na świecie.

Basik Grysik, przychodzi na świat w mroźną noc, a wszystkiemu przyglądają się wrony.

Podczas czytania dowiadujemy się, że każdy z nas ma przywiązaną do nogi sprężystą linkę, tak byśmy nie oddalili się od naszego miejsca na ziemi.

Basik Grysik dorasta.

Zaprzyjaźnia się z wronami.

Przez całe życie towarzyszy jej linka sprężynka.

Pewnego dnia jej linka się napręża, tak mocno, że ktoś się o nią potyka.
Ten ktoś to Amadeusz.

Przypadek czy przeznaczenie?

Linka Osobista Sprężysta, to metafora ludzkiego losu, tego, co się dzieje w życiu.
Piękne ilustracje pobudzą Waszą wyobraźnię.

Polecamy

Mały czytelnik dowiaduje się o tym, jak dziewczynka pojawia się na świecie.

Metaforyczna opowieść o ludzkiej egzystencji począwszy od narodzin a skończywszy na śmierci. Autorki, mam na myśli także ilustratorkę w subtelny i delikatny sposób, używając Linki Osobistej Sprężynki pokazały jak wygląda ludzki los. Basik Grysik rodzi się w pewną mroźną styczniową noc. Początkowo chroniła ją pepowina, a po narodzinach dostała linkę, która łączy ją z jej miejscem na ziemi. Żeby się nie zgubiła. Chroni ją i prowadzi, jest busolą i drogowskazem. Czasem linka się napręża, a czasem poluźnia.

Przypadek czy przeznaczenie? w co wierzycie? Piękne są ilustracje, świetne przesłanie, które zmusza do refleksji, jednak było tam kilka wyrażeń, które mnie osobiście troszkę "uwieraly"?. .Przeznaczona dla starszych dzieci, myślę, że 10 plus. Opowieść jest bardzo fajna i klimatyczna, ale na poziomie tekstu nie taka łatwa i metaforyczna. Do mniejszych dzieci przemówią rozmyte, nieuchwytne, ciut impresjonistyczne ilustracje 😊.

"Basik Grysik i wrony", to historia opisująca życie. Mały czytelnik dowiaduje się o tym, jak dziewczynka pojawia się na świecie. Następnie śledzimy jej poczynania jako malutkiego człowieka, aż do okresu założenia własnej rodziny.

Autorka w prosty sposób przedstawia dzieciom, że każdy z nas ma swoją własną linkę. Rodzimy się połączeni pępowiną, a następnie jesteśmy nadal połączeni z otoczeniem pewną tajemniczą linią. Kreślimy swoje przywiązanie do otoczenia, rzeczy czy ludzi.

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2020/09/basik-grysik-i-wrony-justyna-bednarek.html

Na niektóre tematy bardzo trudno rozmawiać nam, dorosłym. Jak więc opowiedzieć dziecku o tym, co nas uwiera, przysparza kłopotów i sprawia, że czujemy dyskomfort? Idealnie w tej roli sprawdzają się książki. Zabierają dziecko do swojego baśniowego świata, jednocześnie objaśniają mechanizmy, które w tym realnym. I robią to wszystko niemal mimochodem, niezauważalnie, w atrakcyjnej formie, tak, że mały czytelnik przyjmuje to wszystko z otwartym sercem.

Basik Grysik – mała dziewczynka, przychodzi na świat w pewną mroźną noc. Jej narodziny obserwują wrony, które widzą to, czego człowiek nie jest w stanie dostrzec – Linkę Osobistą Sprężystą. To pewnego rodzaju sznureczek, który ciągnie się za każdym człowiekiem przez całe życie, przeplata się, plącze i styka z innymi. Im starsza jest dziewczynka, im więcej ma relacji z innymi, tym bardziej jej Linka się napręża i przeplata. Jej los tka się niczym wielobarwny dywan.
Justyna Bednarek w duecie z ilustratorką Elą Wasiuczyńską stworzyła wręcz metaforyczną opowieść o życiu. To, na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać zbyt dorosłe i nudne. Autorki jednak dokonały czegoś niemożliwego – za pomocą dziecięcego języka i sposobu obrazowania kilkulatka opowiedziały o czymś, o czym nie jeden filozof pisał wielkie traktaty. Ich Linka Osobista Sprężysta, to przepiękna metafora ludzkiego losu, tego, że w życiu, tak naprawdę nie istnieje przypadek. Dzieci czytając tę książkę z pewnością dadzą się porwać fabule, zatracą się w pięknych, miękkich ilustracjach, a my dorośli, mammy okazję odkryć za każdym razem głębię tej historii – prostej, ale jak najbardziej pełnej treści.

"Basik Grysik i wrony" to pięknie ilustrowana opowieść dla dzieci i dorosłych.
Basik Grysik Kapelusik to dziewczynka, która przychodzi na świat w mroźną noc, a wszystkiemu przyglądają się wrony. Początkowo dziewczynkę chroni pępowina, ale później musi żyć samodzielnie. Jednak okazuje się, że każdy z nas ma przywiązaną do nogi sprężystą linkę, żebyśmy nie oddalili się od naszego miejsca na ziemi.
Basik Grysik dorasta, zaprzyjaźnia się z wronami, chodzi do szkoły i cały czas towarzyszy jej Linka Osobista Sprężynka. Pewnego dnia kiedy Basik spaceruje, z gniazda wypada wrona. Dziewczynka zabiera ją do lekarza. I w tedy jej linka się napręża, tak mocno, że ktoś się o nią potyka. Ten ktoś to Amadeusz. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z chłopcem, a z czasem biorą ślub i na świat przychodzi mały chłopiec.
Piękna, wzruszająca i bardzo pouczająca opowieść. Koniecznie zapoznajcie się z historią Basika. Piękne, kolorowe ilustracje pobudzą naszą wyobraźnię.
Polecam.

"Basik Grysik i wrony" to pięknie ilustrowana opowieść dla dzieci i dorosłych.

• Dla dzieci
  • Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Literackie