Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość

Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość
Justyna BednarekMarta Kurczewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Dusia i Psinek-Świnek (tom 5) opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Dusia i Psinek-Świnek (tom 5)
Nasza Księgarnia
2020-05-20
2020-05-20
32 min.

Okładka książki Tygrys Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska
Tygrys Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Wtorek ze słoniem Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...
Okładka książki O fretce, która dała się porwać wiatrowi Marta Guśniowska, Marta Kurczewska
O fretce, któr... Marta Guśniowska, M...
Okładka książki Dusia i Psinek-Świnek. Zwierzątko do kochania Justyna Bednarek, Marta Kurczewska
Dusia i Psinek... Justyna Bednarek, M...

Okładka książki Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć Sabine Bohlmann, Kerstin Schoene
Historia małej... Sabine Bohlmann, Ke...
Okładka książki Kuku i Supertata Monika Kamińska, Andrzej Tylkowski
Kuku i Supertata Monika Kamińska, An...
Okładka książki Gerda. Opowieść o morzu i odwadze Peter Kavecký, Adrian Macho
Gerda. Opowieś... Peter Kavecký, Adri...
Okładka książki Pan Patyk Julia Donaldson, Axel Scheffler
Pan Patyk Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul McCartney
Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul...
Okładka książki Co rośnie w sadzie Oksana Buła, Kateryna Michalicyna
Co rośnie w sa... Oksana Buła, Katery...

Uwielbiam!

Uwielbiam!

Rodzina Dusi staje przed nie lada wyzwaniem. Od kiedy mama zmieniła pracę nie ma jak odbierać córeczki. Jak sama mówi - pracuje na końcu świata i nie zdążyłaby wrócić przed zamknięciem przedszkola. No a tata wyjeżdża w delegację. Co tu zrobić? Może Dusię odbierać będzie Psinek-Świnek? Pomysł wydaje się znakomity, ale dziewczynka ma wrażenie, że mama nie jest nim zachwycona. Na szczęście z ratunkiem przychodzą dziadkowie Dusi. Gdy przyjeżdżają dziewczynka szybko się przekonuje, że babcia z dziadkiem muszą się bardzo mocno kochać! Dziadek ćwiczy codziennie, by móc nosić babcię na rękach, starsza pani natomiast z miłości upiekłaby nawet sernik (choć zupełnie jej to nie wychodzi). Tylko pozazdrościć!

Następnego dnia okazuje się, że do przedszkolnej grupy Dusi dołączył nowy kolega. Klaudiusz przyniósł ze sobą pudło zabawek, nosił modne okulary i podarował dziewczynce piękną, różową lalkę. Czy to już ta wielka miłość, o której mówili dziadkowie? Szkoda tylko, że Tomek (przyjaciel Dusi) sprawiał wrażenie nieco obrażonego. Czy to przez to, że poczęstowała Klaudiusza swoim plackiem ziemniaczanym? Wszystko zapowiadało się pięknie, Klaudiusz zadeklarował się nawet, że się z Dusią ożeni, gdy będzie dorosły. Nieoczekiwanie w zabawie dziewczynka straciła jeden ze swoich warkoczy. Tak to już jest, gdy przed zabawą nie ustali się, że we fryzjera bawimy się tylko na niby! Czy wielka miłość przetrwa tę próbę? Sprawdźcie sami!

„Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość” to bardzo ciekawa i pouczająca historia. Mali czytelnicy nauczą się rozróżniać przejściowe zauroczenie od prawdziwej przyjaźni. Zobaczą też, że wielka i prawdziwa miłość przetrwa wszystko (nawet brak jednego warkoczyka). Justyna Bednarek jak zwykle stworzyła bardzo zabawne opowiadanie, które pokazuje świat oczami kilkulatka. Dodam jeszcze, że postać Psinka-Świnka mnie po prostu urzekła, choć przytulanka wbrew tytułowi nie jest tu wcale głównym bohaterem.

Opowieści towarzyszą staranne i bardzo kolorowe ilustracje Marty Kurczewskiej. Postaci, stworzonych przez ilustratorkę nie da się nie lubić! Każdy bohater budzi dużą sympatię (no, może z wyjątkiem Klaudiusza – choć nie można mu odmówić pewnego uroku). Patrząc na kolory można odnieść wrażenie, że jest to książka skierowana do dziewczynek. Uwierzcie mi jednak, że historia zaciekawi także chłopców. Jakby nie było mamy tu też męskich bohaterów, których rola w opowiadaniu jest ogromna! Jest bohaterski dziadek, przyjacielski Tomek, no i oczywiście Klaudiusz!

„Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość” to opowiadanie, po które śmiało można sięgnąć z dziećmi już od 3. roku życia. Prosty język, duże obrazki i ciekawa fabuła zainteresują zarówno młodszych, jak i tych ciut starszych czytelników. Polecamy!

Czytelnicze Podwórko

To kolejne moje spotkanie z Dusią i Psinkiem- Świnkiem. Bohaterowie tym razem mają pewne problemy z powodu „wielkiej miłości”. Niespodziewanie rodzice dziewczynki muszą wyjechać i przyszedł czas, by opieki nad nią podjęli się jej dziadkowie. Jaka to sympatyczna, kolorowa para! Babcia piecze swojemu mężowi mimo braku w tym kierunku talentu serniki, a dziadek nosi ją na rękach. Dziewczynka obserwuje nie tylko takie gesty ale przede wszystkim widzi ogromny szacunek jakim się darzą. Na dodatek do przedszkola przychodzi nowy kolega Klaudiusz. Dusię fascynują jego ciemne okulary i to, że jego tata rozwozi zabawki do sklepów. Wielkie ich pudło, które przyniósł również do przedszkola, kusi kolorami i różnorodnością przedmiotów. Mało tego, ofiarowuje on Dusi piękną lalkę w różowej sukience. To przez to dziewczynka nie ma dziś czasu dla swojego przyjaciela Tomka, który sceptycznie odnosi się do nowego kolegi. Wyraźnie nie podoba mu się zainteresowanie jakim on obdarza Dusię. Czyżby po prostu był zazdrosny ?
Kto tak naprawdę jest przyjacielem? Czy ważne jest to co dana osoba może nam zaoferować materialnego czy to, jakim ktoś jest ? Dusia stanie przed trudnym wyborem. Czy zauważy swój błąd?
Autorka świetne przemyca w tekście wartości, które tak naprawdę w przyjaźni są najważniejsze. Bezinteresowność, zainteresowanie, tolerancyjność to jej jakże ważne elementy. Czy można o nich zapomnieć?
Jak zwykle w tej serii, ilustracje Marty Kurczewskiej fantastycznie współgrają z treścią. Wiem, że często u odbiorców wzbudzają pewne kontrowersje, uważam jednak, że to dowód na to, że wywołują pewne emocje a przecież o to chodzi. Ja zdecydowanie jestem fanką twórczości pani Marty i z niecierpliwością czekam na następne opowieści o Dusi i jej rodzinie. Polecam !

Dusia i Psinek-Świnek to seria, która od pierwszej strony skradła nasze serca. Do tej pory przeczytałam ją niezliczoną ilość razy i nadal z przyjemnością po nią sięgam. W czym tkwi niezwykłość przygód Dusi? Chyba w tym, że mówiąc o problemach i emocjach dzieci, autorka nie zapomina o poczuciu humoru i o tym, że nic nie jest idealne, każdy popełnia błędy i każdy może mieć gorszy dzień. Rodzicom zdarza się stracić nerwy, ładna koleżanka z przedszkola okazuje się mieć niemałe problemy emocjonalne, a dziwak Tomek, z nieodłącznym czerwonym czajnikiem staje się najlepszym przyjacielem dziewczynki. Podoba mi się również połączenie realizmu z elementami fantastycznymi, w których pierwsze skrzypce gra tytułowy Psinek-Świnek – prosiaczek, który szczeka. Przy lekturze zawsze mam uśmiech na ustach i nie przeszkadza mi, że tekst znam, niemal na pamięć. Naprawdę!

„Wielka miłość” mówi o emocjach, zauroczeniu i prawdziwej miłości, która powinna być trwalsza niż atrakcyjne prezenty. Ważne jest, aby ludzie dobrze się ze sobą czuli i bawili i to właśnie warto uświadomić swoim pociechom!

Dusia to jest nasza NAJ NAJ seria książeczek. Żadna inna nie ma takiego komba jak Dusia i Psinek Świnek. O jakie kombo chodzi?
_____
Ano o kombinację zabawy i radości dla dziecka i wartości edukacyjno-poznawczych dla rodzica. I serio, w każdej z książeczek w seriach do tej pory "coś mi nie pasowało". A to rodzice dawali kary, a to były teksty w stylu "wstydź się" albo sugestie że jak ktoś jest ładny to jest fajny i tak dalej (mówiłam już że mam duże wymagania co do książek dla dzieci? 😂).
______
A Dusia to jest złoto! Książka normalna, bardzo zabawna i piękna (te ilustracje!). Historie szalone i edukujące przy okazji. Zdecydowanie pani Justyna Bednarek umie w pisanie dla dzieci. Zresztą nie pierwszy raz się o tym przekonałam (wszystkie tomy skarpetek czy Babcocha już wcześniej to pokazały). No kochamy Duśkę, jej rodziców (nieidealni, ale kochani!),kolegów z przedszkola (pełen przekrój) i nieoczywiste zabawki i ich własne życie (Czerwony Czajnik, Psinek Świnek czy Bardzo Mała Księżniczka).
______
Jak to z cyklami dla dzieci bywa, każdy tom porusza inny problem. Była już adaptacja w przedszkolu, strach, porządek i zły dzień. Tym razem czas na miłość. "Wielka miłość" to po pierwsze spojrzenie na uczucie, na przykładzie dziadka i babci Dusi (marzy mi się taka starość, nie powiem). A po drugie - spojrzenie na ideały i to, czy fajne zabawki i ładne włosy/twarz/ubrania robią z nas ładnych ludzi. I nie ma tutaj wielkich słów, definicji czy formułek. Cała sprawa wyjaśniona jest przy okazji historii o obcinaniu włosów, podnoszeniu babci i o tym, co mają sobie do powiedzenia barbie i ken.

_____

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Ogromne niedopatrzenie z mojej strony. Nigdy wcześniej zupełnie nie zainteresowałam się serią dla dzieci Dusia i Psinek-Świnek. Na szczęście podczas przeglądania majowych zapowiedzi zaintrygowało mnie nazwisko autorki – Justyny Bednarek, autorki opowiadań o skarpetkach, które czytamy od początku tego roku. Poczułam, że to może być hit i tak też się okazało. Mamy szczęście, że teraz pozostały do nadrobienia cztery poprzednie tomy.

Dusia to dziewczynka, która mieszka razem z mamą, tatą oraz pluszowym prosiaczkiem Psinkiem-Świnkiem. Gdy jej mama zmienia pracę okazuje się, że nie ma kto odbierać jej z przedszkola, a więc przyjeżdżają do nich dziadkowie, którzy ciągle udowadniają sobie jak bardzo się kochają. W przedszkolu pojawia się nowy kolega, który zwraca uwagę wszystkich dzieci i nawet daje Dusi piękną różową lalkę, która namiesza wśród mieszkańców pewnego czerwonego czajniczka. Czy Dusia przekona się czym jest tytułowa wielka miłość?

Przepiękna i lekka historyjka o miłości. Jak się dowiedziałam po przeczytaniu jej razem z dzieckiem, książki z serii Dusia i Psinek-Świnek to opowieści opierające się na podobnej budowie. To opowieści szkatułkowe, gdzie w środku możemy odnaleźć kolejną pobudzającą wyobraźnię historię. Oprócz Dusi i jej miłosnych perypetii w przedszkolu oraz historii miłości jej dziadków, śledzimy wydarzenia toczące się w czajniczku i czytamy o bohaterach takich jak Pan Pomarańcza, Bardzo mała księżniczka czy Wróbelek Bubelek. Jak się okazuje pluszowy prosiaczek Dusi – Psinek-Świnek ma wiele tajemnic. Bardzo ciekawy pomysł, a przy tym prosty, mój prawie czterolatek wszystko rozumie i zadaje mnóstwo pytań dotyczących toczących się wydarzeń oraz emocji, które odczuwają bohaterowie. Do gustu przypadł mu zwłaszcza starający się o względy różowej, plastikowej lalki Pan Pomarańcza, który nie zauważa, że prawdziwie bliska mu osoba znajduje się zawsze obok.

Najnowsza książka z serii to bardzo mądra opowieść o miłości wytłumaczona w prosty dla dzieci sposób, ale jednocześnie do przemyślenia dla dorosłych. Pokazuje przede wszystkim, że nie kocha się drugiej osoby za jej wygląd zewnętrzny, a za to co ma w środku. Ważne też by tę miłość celebrować przez całe życie, nie szczędzić sobie nigdy czułości oraz sprawiać sobie drobne przyjemności. Autorka bardzo sprytnie przemyca ważne dla dzieci problemy, tłumaczy odczuwane emocje, a przy tym pisze lekko i ciekawie. To ważne, ponieważ książka nie jest wcale taka krótka, to 32 strony czytania urozmaicone ilustracjami Marty Kurczewskiej. Przeczytaliśmy ją już kilka razy, w dzień na raz, wieczorem w zależności od stopnia zmęczenia po całym dniu podzieliliśmy ją na części. Myślę, że dzieci w wieku 4-6 lat są już w stanie skupić się podczas czytania takiej książki, zwłaszcza jeśli jest tak ciekawa i nietypowa jak ta.

Czy polecam? Oczywiście, myślę, że Dusia wyląduje na naszej półce jako jedna z ulubionych serii, obok Pucia, opowieści o Skarpetkach czy historii o Figlu i Psikusie.

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com

Miłość ma różne oblicza. Obdarzamy nią dzieci, rodziców, bliskich i tę jedyną, najważniejszą dla nas osobę. Każda miłość jest nieco inna, wyjątkowa i piękna. Ważne, aby była odwzajemniana. Bez tego jest jednostronnym uwielbieniem, które nie może trwać długo, ponieważ na takiej relacji nie da się zbudować niczego trwałego. I właśnie o tym jest najnowsza książka pt. „Dusia i Psinek-Świnek. Wielka miłość”.
Znalezienie przez mamę nowej pracy nie jest złe, kiedy dorośli potrafią dzielić obowiązki. Problem zaczyna się, kiedy jedno z rodziców musi wyjechać do innego kraju w delegację. Nawet tydzień nieobecności potrafi skomplikować życie rodziny. Ale od czego ma się pomocnych dziadków? Ci spieszą, aby pomóc. Do Dusi przyjeżdżają rodzice taty, który w tym czasie będzie poza Polską. Widać, że są stęsknieni za wnuczką, lubią jej towarzystwo i potrafią zorganizować wiele ciekawych zabaw, a do tego pomogą w opiece nad dziewczynką.
Dusia z zainteresowaniem obserwuje relacje babci i dziadka. Widzi ich bliskość, zaangażowanie, słucha opowieści jak się poznali, jak pielęgnowali swoją miłość, która nie potrzebowała specjalnych świąt, aby okazać bliskiej osobie swoje uczucie, bo o to dbali na co dzień.
W czasie dnia Dusia spędza czas w przedszkolu. Tam poznaje nowego kolegę, który bardzo szybko zaskarbia sobie sympatię dzieci, a wszystko przez to, że obdarowuje je zabawkami. Dusia jest wśród tych wyróżnionych uwagą Klaudiusza przedszkolaków. W czasie zabawy dochodzi jednak do dziwnej sytuacji koleżanka zbyt dosłownie rozumie prośbę Dusi i ją oszpeca. Okazuje się, że razem ze zmianą wyglądu traci ona zainteresowanie nowego kolegi, który jednak woli ładne dziewczynki. Co innego Tomek. Ten zawsze jest obok Dusi. Nawet, kiedy lekko się zmienia. Mała bohaterka dochodzi do wniosku, że prawdziwe uczucie wymaga stałości i dbałości, bo przecież każdy z nas się zmienia. Jeśli okazujemy sympatię tylko z powodu określonych cech zewnętrznych to bardzo szybko możemy się rozczarować.
„Wielka miłość” Justyny Bednarek to opowieść o tym, że miłość jest pomimo wszelkim zmianom. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą przemiany zewnętrzne. Trzeba doceniać osoby, które są przy nas zawsze, dla których nasz wygląd nie jest istotny, ponieważ kochają nas za to, jakimi jesteśmy i dbają o budowanie relacji, pielęgnowanie uczucia.
Dusia to mała bohaterka, która ze względu na wiek musi ciągle podporządkowywać się dorosłym. Jej świat jest zależny od świata ich wartości, obowiązków, zobowiązań oraz relacji. Pisarka w każdym tomie pokazuje nam jak bardzo ważne jest posiadanie pozytywnych wzorców, które możemy przekazać naszym pociechom. Świat dorosłych zderza się tu z dziecięcymi wyobrażeniami. W prosty sposób autorka wyjaśnia małym czytelnikom pewne rzeczy. Raz jest to konieczność zachowania odpowiedniej kolejności robienia określonych rzeczy, innym razem czym jest wielka miłość. Oswaja też ze strachem, przedszkolem.
„Dusia i Psinek-Świnek” Justyny Bednarek to interesujące i pouczające książki dla przedszkolaków. Nie ma tu nadmiernego moralizatorstwa tylko pokazanie doświadczeń bohaterki, której nie wszystko się podoba, która czasami coś chce, a później się boi, która ulega złudzeniom, a później odkrywa, że pozory mogą mylić. Przygody małej bohaterki, jej sen, przedszkolne realia bardzo dobrze pomagają wyjaśnić to, co czasami wywołuje sprzeczne emocje prowadzące do buntu naszych pociech.
Książkę wzbogacono prostymi, estetycznymi o pięknych kolorach ilustracjami Marty Kurczewskiej. Prosta kreska, uproszczone sylwetki dzieci stylizowanych na niemowlęta (głowa dużo większa niż normalnie, ciałka okrąglutkie) i zabawne ilustracje dorosłych. Wszystko to ubrane w barwy przyciągające dziecięcy wzrok, dzięki czemu młodzi czytelnicy chętnie sięgają po lekturę. Bardzo dobrze zszyte barwne strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest trwała.
Uważam, że cała seria to świetne lektury terapeutyczne pozwalające dzieciom oswoić się ze światem, poznać inne spojrzenie, rozwinąć umiejętności społeczne oraz budowanie codziennych nawyków. Zdecydowanie polecam.

„Dusia i Psinek Świnek” to seria książeczek dedykowana przedszkolakom. Idealna, by wprowadzić ich w życie raźnego przedszkolaka, jak np. w części dotyczącej pierwszego dnia w przedszkolu. A dla troszkę starszych czytelników, również będzie dobra, by rozluźnić i posłuchać ciekawej historii.
Dodatkowo mogą utożsamiać się z dziewczynką i razem z nią rozwiązywać kłopotliwe sytuacje.

Dusia, to rezolutna dziewczynka, która poznaje świat razem z mamą, tatą i pluszowym prosiaczkiem, który miał być pieskiem, ale nie wyszło. Tytułowy Psinek – Świnek, też ma swoje tajemnice i podczas drzemki dziewczynki wskakuje do czerwonego czajniczka i ma tam swoje przygody. Razem z Dusią poznaje świat, pomaga jej pokonywać wszelkie trudniści, jakie napotkają na swojej drodze.

Książeczka podzielona jest na dwie części, jedna opowiada historię tytułową, czyli w tym przypadku, wielką miłość. I cudowne rozważania kilkulatków czy to prawdziwa miłość, aż taka, żeby brać ślub czy jednak nie?

Dusia ulega zauroczeniu nowym kolegą z klasy, który wręcza jej najpiękniejszą lalkę i deklaruje, że kiedyś się z nią ożeni. Ale na straży stoi przyjaciel dziewczynki, Tomek, który ma wątpliwości co do szczerych chęci Klaudiusza. Ale jak przystało na najlepszego przyjaciela, cierpliwie czeka, aż Dusia zrozumie, że tylko ich przyjaźń jest najszczersza.

Druga część, to historia Psinka – Świnka, który próbuję rozwiązać miłosne problemy najpiękniejszej Różowej lalki i Pana Pomarańczy. Taki podział , jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Bardzo podoba nam się, jak autorka pokazuje różnorodne relacje i emocje między dziećmi. Piękną przyjaźń, dobrą zabawę, ale i powierzchowną znajomość czy próbę zdobycia przyjaciół prezentami.

Super książka dla dzieci. Polecam

Super książka dla dzieci. Polecam

Jakie to było ładne. Jakie to było krzepiące. Jakie to było inspirujące. Świetna opowiastka!!!

• Dla dzieci
  • Biblioteka