Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?

Okładka książki Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą? Kazimierz Wóycicki (publicysta)
Okładka książki Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?
Kazimierz Wóycicki (publicysta) Wydawnictwo: Pracownia Wydawnicza A. Zabrowarny publicystyka literacka, eseje
210 str. 3 godz. 30 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Pracownia Wydawnicza A. Zabrowarny
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
210
Czas czytania
3 godz. 30 min.
Język:
polski
Tagi:
UPA Bandera Ukraina stosunki polsko-ukraińskie
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
172
15

Na półkach: ,

W obliczu trwającej wojny polecam każdemu tą świetną i nieszablonową pozycję. Wóycicki skupia się głównie na obecnych relacjach polsko-ukraińskich. Historia OUN i UPA jest opisana dość skromnie, jednakże zostają obalone istotne mity na temat tych organizacji. Wiedza historyczna przeciętnego Polaka jest znikoma, więc dla niektórych może być zaskoczeniem, że Bandera w 1943 r. był więziony przez Niemców w Sachsenhausen, albo że u Doncowa można dojrzeć inspiracje Dmowskim i Balickim. Polacy lubią interpretować dzieje przez pryzmat wybiórczych wydarzeń, nie znając łańcucha przyczynowo-skutkowego ani tła historycznego. Powyższe fakty są dość podstawową wiedzą, lecz najwyraźniej nie dla narodowych troglodytów, czerpiących „informacje” z facebooka i szemranych stron. Autor stara się patrzeć oczami Ukraińców na historię i obecną politykę. Wyjaśnia motywy ukraińskich nacjonalistów, jednak należy wyraźnie podkreślić, że w żadnym stopniu nie usprawiedliwia zbrodni wołyńskiej. Dla równowagi, znajdziemy fragmenty o brutalnej polityce II RP wobec Ukraińców oraz o specyficznych relacjach polski pan - rusiński chłop. Wszystko razem zostaje połączone w jedną układankę. Najwięcej jednak uwagi Wóycicki poświęca obecnym sąsiedzkim kontaktom. Wskazuje na niejednoznaczność kultu UPA. Wiele rzeczy, które wydają nam się skrajnie antypolskie, mogą mieć naprawdę inny wymiar. Należy wziąć pod uwagę, że Ukraina zawsze w pierwszej kolejności była narażona na imperializm rosyjski, co ma wpływ na jej politykę historyczną i panteon antykomunistycznych bohaterów. Dla nas również kremlowskie rozpasanie stanowi zagrożenie, więc jedziemy na tym samym wózku. Oprócz polityków, to przede wszystkim historycy powinni nas pogodzić. Autor jest przekonany o konieczności podejmowania zabiegów pojednawczych.

W obliczu trwającej wojny polecam każdemu tą świetną i nieszablonową pozycję. Wóycicki skupia się głównie na obecnych relacjach polsko-ukraińskich. Historia OUN i UPA jest opisana dość skromnie, jednakże zostają obalone istotne mity na temat tych organizacji. Wiedza historyczna przeciętnego Polaka jest znikoma, więc dla niektórych może być zaskoczeniem, że Bandera w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
12

Na półkach:

Znakomita. Każdy, kto chciałby zrozumieć Wołyń powinien ją przeczytać. Nie daje on co prawda definitywnych odpowiedzi, ale stanowi znakomity punkt wyjścia do własnych poszukiwań. Tytuł jest poniekad mylacy, jako że UPA nie jest tutaj głównym tematem, podobnie jak I sam Wołyń. To znakomita wykładnia wielopoziomowych stosunków polsko-ukraińskich na przestrzeni wieków, ze wszystkimi analogiami historycznymi I społecznymi obu narodów.

Znakomita. Każdy, kto chciałby zrozumieć Wołyń powinien ją przeczytać. Nie daje on co prawda definitywnych odpowiedzi, ale stanowi znakomity punkt wyjścia do własnych poszukiwań. Tytuł jest poniekad mylacy, jako że UPA nie jest tutaj głównym tematem, podobnie jak I sam Wołyń. To znakomita wykładnia wielopoziomowych stosunków polsko-ukraińskich na przestrzeni wieków, ze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
17

Na półkach:

Dobrze opisane zawiłości stosunkow polsko-ukrainskich, polsko-rosyjskich, rosyjsko-ukrainskich. Dobra lektura pokazująca skąd wziął się obraz ukraińskiego nacjonalisty, bez jakiegoś usprawiedliwinia popełnionych przez nich zbrodni, ale przedstawiona w szerszym kontekście.
Zgadzam się z innymi opiniami, dla mnie, czyli laika hobbisty za dużo rozpraszających przypisów i trochę ciężko się czytało. Dla pełnego zrozumienia na pewno trzeba mieć szeroką więdzę historyczną.

Dobrze opisane zawiłości stosunkow polsko-ukrainskich, polsko-rosyjskich, rosyjsko-ukrainskich. Dobra lektura pokazująca skąd wziął się obraz ukraińskiego nacjonalisty, bez jakiegoś usprawiedliwinia popełnionych przez nich zbrodni, ale przedstawiona w szerszym kontekście.
Zgadzam się z innymi opiniami, dla mnie, czyli laika hobbisty za dużo rozpraszających przypisów i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
153
66

Na półkach:

Ciekawa, pokazująca problem z obu perspektyw. Niewiele o samych wydarzeniach, dużo o tym co do nich prowadziło i jak były potem oceniane.

Niestety książkę czyta się tak sobie. Bardzo dużo przypisów, które niepotrzebnie rozpraszają uwagę. Wychodzę raczej z założenia, że jeśli coś jest niezbędne powinno trafić do głównej treści a jeśli nie, to dobrze, żeby czytelnik miał wybór aby kontynuować bez ciągłego odnoszenia się na dół strony. Aby skorzystać z tej pozycji dobrze by było cośtam już wiedzieć... Momentami też trochę odpływałam, co raczej nie jest zaletą.

Ciekawa, pokazująca problem z obu perspektyw. Niewiele o samych wydarzeniach, dużo o tym co do nich prowadziło i jak były potem oceniane.

Niestety książkę czyta się tak sobie. Bardzo dużo przypisów, które niepotrzebnie rozpraszają uwagę. Wychodzę raczej z założenia, że jeśli coś jest niezbędne powinno trafić do głównej treści a jeśli nie, to dobrze, żeby czytelnik miał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
1

Na półkach:

Tytuł jest mylący. Spodziewałam się, że będzie to próba usprawiedliwienia wydarzeń z '43 w kontekście polsko-ukraińskich stosunków w tamtym czasie. Okazało się, że było to raczej przedstawienie tych wydarzeń z perspektywy Polski i Ukrainy w szerszym kontekście historycznym, co jest zdecydowanym plusem. Bardzo rozszerza perspektywę i sposób myślenia, a tego właśnie szukam w książkach.

Musze powiedzieć, że czułam miejscami znaczne braki w mojej wiedzy, dlatego żałuję, że autor nie opisał niektórych wydarzeń dokładniej. Powiedziałabym, że trzeba już nieco znać historię, żeby dobrze wszystko zrozumieć.

Nie podobały mi się za to dosyć częste odwołania do religii i 'wartości chrześcijańskich', ale jestem pewna, że dla innych osób to jedynie zaleta.

Czułam też lekkie antyrosyjskie podejście, kiedy pewne sporne elementy historii ukraińsko-rosyjskiej opisywały wersję tej drugiej jako pewną propagandę. Być może jest to prawda, ale książka, która ma wyjaśniać przekłamania historyczne powinna być bardziej obiektywna i najwyżej sugerować propagandę, a nie traktować to jako niezaprzeczalny fakt.

Bardzo chciałabym, żeby każda osoba w Polsce to przeczytała, zwłaszcza negatywnie nastawiona do naszych wschodnich przyjaciół, żeby to szersze rozumienie wzajemnej historii stało się powszechne.

Tytuł jest mylący. Spodziewałam się, że będzie to próba usprawiedliwienia wydarzeń z '43 w kontekście polsko-ukraińskich stosunków w tamtym czasie. Okazało się, że było to raczej przedstawienie tych wydarzeń z perspektywy Polski i Ukrainy w szerszym kontekście historycznym, co jest zdecydowanym plusem. Bardzo rozszerza perspektywę i sposób myślenia, a tego właśnie szukam w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
212

Na półkach:

Ksiazka jest wybitna z wielu wzgledow. Umiejetnosc przeanalizowania problemu po obach granicy, doglebna znajomosc historii i kultury obu narodow (i nie tylko ten najnowszej),umiejetnosc spojrzenia na te sprawy "z boku", porownujac je z konfliktami polsko-niemieckim czy francusko-niemiecki, ale przede wszystkim inteligentne, wrazliwe podejscie do sprawy, umiejetnosc wsluchania sie w glosy osob zaangazowanych w sprawe po obu stronach granicy - te wszystkie elementy wyozniaja ta publikacje od innych. Jest to w pewnym sensie podsumowanie wszystkiego co do tej pory sie wydarzylo, ale rowniez propozycja na przyszlosc. Ksiazka apeluje o nowy, otwarty, szczery klimat w rozmowach, po obu stronach granicy. Autor przypomina ze elementem w tych rozmowach powinna byc nie tylko przeszlosc ale rowniez terazniejszosc. Ksiazka zaskoczyla mnie, nie spodziewalem sie tak wysokiej erudycji i humanizmu. Publikacje na tak wysokim poziomie sa bardzo rzadkie w dzisiejszym swiecie.

Ksiazka jest wybitna z wielu wzgledow. Umiejetnosc przeanalizowania problemu po obach granicy, doglebna znajomosc historii i kultury obu narodow (i nie tylko ten najnowszej),umiejetnosc spojrzenia na te sprawy "z boku", porownujac je z konfliktami polsko-niemieckim czy francusko-niemiecki, ale przede wszystkim inteligentne, wrazliwe podejscie do sprawy, umiejetnosc...

więcej Pokaż mimo to

avatar
239
225

Na półkach: , , ,

Bardzo dobra próba wytłumaczenia zawiłości polsko-ukraińskiego konfliktu i porozumienia. Kazimierz Wóycicki, jako osoba badająca temat stosunków naszych dwóch narodów stara się przekazać polskiemu czytelnikowi ukraiński punkt widzenia, tak pomijany we współczesnej narracji. Oczywiście, nie ma tu jakiegokolwiek "usprawiedliwiania" wydarzeń Wołynia '43, ale dostajemy pełen obraz przyczyn i skutków tego co działo wtedy z Polakami, ale też Ukraińcami. Autor demaskuje polityczny aspekt rozbudzonego dziś konfliktu, jego 70-letnią historię i rolę w skłócaniu dwóch społczeństw. Jest to przyjemna i pouczająca książka, podzielona na kilkanaście felietonów zahaczających o poszczególne aspekty historii ukraińsko-polskiej. Polecam ludziom niezaangażowanym w ten temat, ale pragnącym w szybki sposób zwiększyć swoją wiedzę i świadomość tematu.

Bardzo dobra próba wytłumaczenia zawiłości polsko-ukraińskiego konfliktu i porozumienia. Kazimierz Wóycicki, jako osoba badająca temat stosunków naszych dwóch narodów stara się przekazać polskiemu czytelnikowi ukraiński punkt widzenia, tak pomijany we współczesnej narracji. Oczywiście, nie ma tu jakiegokolwiek "usprawiedliwiania" wydarzeń Wołynia '43, ale dostajemy pełen...

więcej Pokaż mimo to

avatar
360
89

Na półkach:

Tytuł jest nieco mylący. Jest to raczej zbiór esejów w temacie najnowszych relacji polsko-ukraińskich. Warto ale trzeba mieć co najmniej średnie pojęcie o wspólnej historii tych narodów.

Tytuł jest nieco mylący. Jest to raczej zbiór esejów w temacie najnowszych relacji polsko-ukraińskich. Warto ale trzeba mieć co najmniej średnie pojęcie o wspólnej historii tych narodów.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    5
  • Historia
    4
  • Wypożyczyć
    1
  • E-book
    1
  • Ulubione
    1
  • Wschód
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?


Podobne książki

Przeczytaj także