Piaskowa Góra

Okładka książki Piaskowa Góra
Joanna Bator Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Piaskowa Góra (tom 1) literatura piękna
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Piaskowa Góra (tom 1)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2009-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-02-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-553-4
Tagi:
literatura polska Jadzia Maślak Wałbrzych
Inne
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
600 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
520
73

Na półkach: ,

Coraz bardziej mnie zadziwia polska literatura najnowsza. I moja własna nieuwaga, bo o samej autorce wiele dobrych słów miałem okazję wcześniej słyszeć. Dopiero uczelniany propozycjo-przymus skłonił mnie to sięgnięcia po Piaskową Górę Joanny Bator.
Po kilkudziesięciu stronach, z trudem odwracałem wzrok ku innym sprawom. Ta powieść (nie pierwsza, a trzecia, jaką napisała Bator - jeśli mnie pamięć nie myli) jest obezwładniająca, absolutnie rewelacyjna i przykra.
Nie sądziłem, że wizje PRL-u, które snuli nade mną rodzice, sąsiedzi i rodzina, pozornie zabawne i nieco pieszczotliwe, można tak dobrze, tak realnie, tak namacalnie ująć w ramach słowa pisanego. Czułem się tak, jakbym był tam, na tym miejscu, w tych wsiach, blokowiskach, sklepach i zakładach. Nie przychodzi mi nic innego do głowy, niż to, że autorka wplata między karty własne przeżycia. Ja nie mam prawa pamiętać tamtych czasów (urodziłem się bowiem zimą 1989), ale obraz wykreowany, lub może nawet odwzorowany w Piaskowej Górze jest niezwykły. Precyzyjny zarówno w kwestii fizyczności opisywanej rzeczywistości, tej szarości, bezosobowości świata Polski Ludowej, jak i w ujęciu mentalności ludzkiej.
Ona będzie najważniejsza. Zacznę od tego, że „reklamowano” mi tę powieść jako należącą do nurtu feministycznego. Ja nic takiego, kajam się jeślim głupi, nie zauważyłem. Chyba, że chodzi o motyw dwoistej ewolucji kobiet, procesu wyzwalania się spod „jarzma” męskiego (choć to trochę za mocne słowo, nie ma tu przesadnej, ba nawet wyraźnej, męskiej dominacji nad partnerką), to się zgodzę, że można to do tej szuflady wpisać.
Ważniejsze jest jednak to, co w mojej opinii feministyczne nie jest, a mianowicie o sam rozwój Polek. Zobrazowany jest on w trzech etapach: babcia, matka i wnuczka oraz Wieś – miasto/wieś – miasto. Kobiety, których losy śledzimy na ponad czterystu stronach Piaskowej Góry wiele w swym życiu przeżyły. Jedne przyjmowały to z pokorą, inne wprost przeciwnie. Z kury domowej ewoluowały do pozycji równorzędnej lub dominującej. To niezwykle istotne. Dziś to normalka, a przynajmniej tak nam się wydaje. Może fakt, że większość bohaterów to bohaterki, predestynuje Joannę Bator to tego, by uznana została za autorkę piszącą we wspomnianym nurcie. Jeśli tak to ma wyglądać – to jestem za.
Nie tylko fabuła i krótka historia polskiej świadomości jest uwagi. Nie można pisac o rzeczach ważnych pisząc nieumiejętnie. Język autorki Japońskiego wachlarza to coś co przeraża, bawi i uczy zarazem. Pisarka obdarzona jest niebywałym słuchem i pamięcią. Język jakim się posługuje zawiera w sobie nie tylko czar przykuwania uwagi. Wpleciono w niego masę kontekstów: politycznych, kulturowych, literackich… Są tu krypto-cytaty, lokowania dawno nieistniejących produktów, kształtne i bujne frazeologizmy. Mało kto piszę w sposób tak eklektyczny jak Joanna Bator. A przynajmniej robi to w Piaskowej Górze (bo za kolejne powieści zabiorę się za jakiś czas).
Na marginesie, można by się też pokusić o to, by dodać tę powieść do literatury małych ojczyzn. Pisarka bowiem opisuje nam swoje rodzinne miasto – Wałbrzych. Nie jest czarno-biały. Choć nieco brudny i wyliniały od żółci wylewającej się z ludzi…
Tak więc wdrapując się na Piaskową Górę nie warto iść najłatwiejszym szlakiem. Czasem opłaca się na chwilę zboczyć lub zatrzymać. Zastanowić, zadumać i pokontemplować. Można bowiem zajść o wiele dalej niż się pierwotnie zakładało.

Coraz bardziej mnie zadziwia polska literatura najnowsza. I moja własna nieuwaga, bo o samej autorce wiele dobrych słów miałem okazję wcześniej słyszeć. Dopiero uczelniany propozycjo-przymus skłonił mnie to sięgnięcia po Piaskową Górę Joanny Bator.
Po kilkudziesięciu stronach, z trudem odwracałem wzrok ku innym sprawom. Ta powieść (nie pierwsza, a trzecia, jaką napisała...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 006
  • Chcę przeczytać
    2 625
  • Posiadam
    627
  • Ulubione
    218
  • Teraz czytam
    89
  • 2014
    68
  • Literatura polska
    49
  • Chcę w prezencie
    41
  • 2013
    34
  • 2018
    28

Cytaty

Więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także