Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena

Okładka książki Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena Simon Lars
Okładka książki Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena
Simon Lars Wydawnictwo: Initium Cykl: Lennart Malmkvist (tom 1) fantasy, science fiction
Lennart Malmkvist (tom 1)
Lennart Malmkvist und der ziemlich seltsame Mops des Buri Bolmen
Initium
2019-11-14
2019-11-14
Anna Krochmal, Robert Kędzierski

Z pozoru prosta historia może być bardzo zawiła. Tytułowy bohater w głupi sposób traci pracę, aby zaraz odziedziczyć po zamordowanym znajomym sklep i jego psa. No właśnie pies to mops... Gadający. Fajna książka, którą szybko się czyta. Lekką historia w klimacie fantasy. I osobliwy mops 😊

Książka najwyżej przeciętna. Główny bohater jest mało ciekawy, gadający mops niewiele wnosi do fabuły, a sama akcja rozkręca się i rozkręca, a po rozkręceniu nagle się urywa, pozostawiając wiele wątków niewyjaśnionych. Z tego co widzę, to lektura składa się z wielu tomów, z tym że Polsce wydany jest tylko pierwszy, ale nawet gdyby były kolejne, to w sumie nawet nie miałbym ochoty czytać drugiego tomu, bo fabuła też pozostawia trochę do życzenia, mimo że to jest książka fantasy, to jest w niej za dużo zbiegów okoliczności (jak to, że cztery pergaminy były rozsiane po całej Szwecji (świecie?),ale w ich sprawy zamieszani byli zarówno Lennart jak i Emma, którzy poznali się bliżej... dzień przed rozpoczęciem głównej akcji).

Szczerze? Nie wiem, co napisać o tej książce. Nawet za bardzo nie wiem, dla kogo jest napisana. Niby wydaje się młodzieżówką, ale czy młodzież może utożsamiać się z 30-letnim korposzczurem? Do połowy mi się podobało, a potem im dalej w las tym gorzej. Mimo ponad 450 stron jest mocno przegadana, a akcja urywa się i cześć. Nawet jeśli od początku była planowana na cykl, to powinno się to jakoś skończyć. Teoretycznie się wyjaśniło, ale pozostaje niedosyt.
Plus za przyjaciela głównego bohatera, gdyż jest on fanatykiem Gwiezdnych Wojen.

PS
Gadające mopsy niestety nie istnieją. 😞

Ogólnie wszystko świetnie, ale gdzie jest ciąg dalszy? Historia Lennarta i bystrego mopsa jest świetna! Akcja nie stoi w miejscu, ale ma swoje, odpowiednie tempo. Główny bohater jest racjonalistą, więc istnienia magii nie przyjmuje ot tak, a czytelnik wraz z nim wprowadzany jest w sekrety i mroczne, magiczne historie. Na dodatek przewodnikiem jest charakterny mops! Mimo, iż kilka wątków zostało wyjaśnionych jeszcze sporo przed nami. Liczbę, że kiedyś uda się poznać ciąg dalszy.

Książka jest mieszaniną kryminału/fantastyki/urban fantasy i chyba przeznaczona jest dla nastolatków. Aczkolwiek ja – bardzo …dziesięciolatek przeczytałem ją z satysfakcją. Jeżeli lubicie fantastykę, to czy czytaliście kiedyś szwedzką? Nie? To spróbujcie…
Aczkolwiek dwa razy byłem już gotowy zrezygnować – po kilkunastu a potem po kilkudziesięciu stronach. Początek jakoś nie porywa ale potem zaczynacie lubić bohatera i jego psa. Minusem jest to, że książka jest pierwsza z cyklu, przedstawiony w niej świat zaciekawia a nie znajdujecie odpowiedzi na pytania, które wyjaśnione są w drugim i trzecim tomie cyklu. Nieprzetłumaczonym na polski a dostępnym tylko w języku niemieckim. Pomimo tego polecam. Szwecja jest słabo zaludnionym, bardzo uporządkowanym i raczej chłodnym krajem. I fajnie czuć tę jej odmienność w tle przygód bohatera książki.

Szczerze mówiąc jest to książka o której niewiele można powiedzieć. Po skończonej lekturze jedyne przymiotniki jakie przyszły mi do głowy to : w porządku, niezła i nie porywająca. Jest to pozycja, która bardzo długo się rozkręca i niewiele się w niej dzieje. Co prawda to co zawiera opis rozgrywa się w pierwszych rozdziałach, jednak Lennart dostaje klucze do sklepu dopiero w połowie książki. Książka ma w sobie mnóstwo zapychaczy takich jak opisy budynków, pogody, ulic itd. Miłości z tego nie będzie i na pewno nie sięgnę po następne części.

Miło się czyta, jednak nie lubię książek, w których większość fabuły jest przerzucona na kolejną część. Problematyczne jest dla mnie to, że praktycznie nic nie zostało wyjaśnione.

Ta książka jest fenomenalna! Dawno nie czytałam niczego z taką lekkością. Humor jest wyważony i niewymuszony, bohaterów nie da się nie kochać, a mops - bezbłędny!

Świetna historia i humor. Wątek kryminalny i fantastyczny, magia, mops o nietypowych umiejętnościach i ciekawa zagadka. Akcja bez zakończenia; kontynuacja w dalszych częściach, które nie zostały wydane w Polsce.

Historia mi się podobała, aczkolwiek mam wrażenie, że się po prostu... nie skończyła? Byłam bardzo rozczarowana, że to już. Opowieść zmierzała do czegoś, do wyjaśnienia pewnych kwestii, po czym nagle się ucięła, gdy coś zaczęło się rozjaśniać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• E-booki
  • Wyzwanie LC 2020