Popa, jeż i drogocenna dynia

Okładka książki Popa, jeż i drogocenna dynia Natalia Hermansa
Okładka książki Popa, jeż i drogocenna dynia
Natalia Hermansa Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro opowiadania, powieści dla dzieci
40 str. 40 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2020-02-01
2020-02-01
40 min.
dla dzieci zwierzęta kot jeż o zwierzętach bajka

Okładka książki Gwiazdka Aniela Cholewińska-Szkolik, Joanna Kencka
Gwiazdka Aniela Cholewińska-...
Okładka książki Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado Zofia Stanecka, Marianna Sztyma
Lotta, czyli j... Zofia Stanecka, Mar...
Okładka książki Pstryk! Ale historia! Joanna Gębal, Eliza Piotrowska
Pstryk! Ale hi... Joanna Gębal, Eliza...

Dziś chciałabym opowiedzieć nieco o "Popie, jeżu i drogocennej dyni".

Historyjka idealnie koresponduje z aktualną porą roku.
Mamy więc i jesienny ogród, i jeżyka poszukującego miejsca na zimowy odpoczynek...
I dynię, która kocurkowi o imieniu Popa jawi się jako tajemniczy skarb.

Maluch postanawia towarzyszyć Angusowi w wyprawie.
Podczas wędrówki zwierzątka przeżyją kilka przygód, a Popa dowie się, co to uczciwość, przyjaźń i bezinteresowna pomoc.

Oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych ta historia posiada przede wszystkim sympatycznych bohaterów, z którymi bez problemu można się utożsamić.
Jestem przekonana, że tę ciepłą i mądrą opowieść pokochają nie tylko dzieci, ale także dorośli.

Dziś chciałabym opowiedzieć nieco o "Popie, jeżu i drogocennej dyni".

Historyjka idealnie koresponduje z aktualną porą roku.
I dynię, która kocurkowi o imieniu Popa jawi się jako tajemniczy skarb.

Maluch postanawia towarzyszyć Angusowi w wyprawie.
Podczas wędrówki zwierzątka przeżyją kilka...

"Popa, jeż i drogocenna dynia" Natalia Hermansa, to krótka książeczka dla dzieci pełna magi przyjaźni.

Nasz tytułowy bohater, kot Popa, pewnego dnia na swoim podwórku spotyka jeża Angusa. Jeżyk przybył tu w poszukiwaniu dyni, która zdaje się być bardzo cenna. Chcąc nie chcąc kotek postanawia pomóc Angusowi, choć nie wie czym jest dynia, może ona okazać się naprawdę wartym uwagi znaleziskiem. Tak obaj ruszą w drogę pełną przygód.

Książeczka jest krótka i idealna do samodzielnego czytania przez dziecko. Są w niej również śliczne czarno-białe ilustracje do kolorowania. Napisana jest prostym językiem, przez co czyta się ją przyjemnie i szybko. Historia jest ciekawa. Bohaterowie bardzo dobrze wykreowani i bardzo kontrastowi. Zawarte w niej ciekawostki z życia jeży i ogródka warzywnego uczą i poszerzają wiedzę dziecka. Książeczka obala też mit o tym, że jeże noszą jabłka na grzbiecie. Autorka w cudowny sposób uczy dzieci, że nie warto kłamać, bo kłamstwo, jak wiadomo ma krótkie nogi i prawda zawsze wyjdzie na jaw. Czytając tę książeczkę z moją Julką bardzo miło spędziliśmy czas. Jest to bardzo wartościowa pozycja dla najmłodszych. Polecam!
Mam też nadzieję, że Pani Natalii szybko uda się wydać kolejną pozycję dla dzieci. Trzymam za to kciuki😊
Za egzemplarz książki bardzo dziękuję autorce ❤️

Popa jest kotem. Chyba nie ma osoby, która nie miałaby z tym stworzeniem do czynienia. Inteligentne, ale i niezależne. Na ich przyjaźń trzeba sobie zasłużyć, bo koty są panami własnego losu. I nie inaczej jest w przypadku Popa. Zwabiony możliwością znalezienia drogocennej dyni, postanawia pomóc jeżowi w poszukiwaniach. Kieruje się egoistycznymi pobudkami- chęcią zysku. Jakież jest jego rozczarowanie, gdy okazuje się, że dynia- będąca skarbem dla jeża- dla niego samego nie ma najmniejszej wartości.

Nadaremnie przemierzył cały ogród warzywny narażając własne życie. Czy był to jednak stracony czas? Mimo kłamstw i ciągłej gry pozorów Popa zdobył najcenniejszy skarb - pierwszego w życiu przyjaciela. Świadomość, że jest ktoś, kto akceptuje go takim, jakim jest- niedoskonałym, mającym braki w wiedzy o otaczającym świecie - sprawiła, że coś się w nim zmieniło... Cały gniew, złość, zawiedzione nadzieje uleciały w niepamięć wyzwalając w nim to, co najlepsze. Jego serce rozgrzało się od ciepła przyjaźni.

My, ludzie, czasem zachowujemy się właśnie jak ten uparty kociak. Zakładamy maskę i odgrywamy różnorakie role wierząc, że zostaniemy zaakceptowani przez społeczeństwo. Czy mamy jednak szansę poznać wówczas prawdziwych przyjaciół? Myślę, że nie. Najważniejsze to być sobą, żyć w zgodzie z własnym ja i podążać za swoimi marzeniami. Autentyczność to nasz atut. Sprawia, że życzliwi ludzie sami się do nas garną i prędzej zbudujemy trwałe relacje. Powiem Wam szczerze, że ta niepozorna książeczka wywołała wiele pozytywnych myśli, zmusiła do przemyśleń i zastanowienia, czy aby nie jestem takowym kotem...
( niewybredne-recenzje.blogspot.com)

PRZYJAŹŃ NAJCENNIEJSZYM DAREM

Bajki dla dzieci mają to do siebie, że są uniwersalne. Ponieważ każdy w duchu czuje się choć trochę dzieckiem, a może nigdy tak naprawdę nie przestaje nim być. Lubię opowiadania dla dzieci. Nie tylko czytać je własnym pociechom, ale także samej zagłębiać się w lekturze.

„Popa, jeż i drogocenna dynia” Natalii Hermansy to opowieść o wielkiej sile przyjaźni, która jest najcenniejszym darem, o ile oczywiście jest szczera i prawdziwa, a tutaj z taką właśnie mamy do czynienia. W tej niewielkiej książeczce znajdziemy kilka cennych rad i morałów, które z pewnością ugruntują dobre wartości i zachowania naszych dzieci, a może również i nasze własne, bo przecież, co tu ukrywać, my dorośli często gubimy je w pośpiechu codzienności.

Podoba mi się ta historia, bo oprócz wspomnianych wartości, trafnie przekazuje także wiedzę na temat otaczającego nas świata przyrody. Poza tym daję wielkiego plusa za ładne ilustracje w środku, które, co bardzo cenię jako mama, dzieci mogą pokolorować wedle własnego gustu.

„Popa, jeż i drogocenna dynia” to bajka, która jest pozycją ciekawą i wartościową jednocześnie. Myślę, że to idealna propozycja rodzinnego czytania. Świąteczny czas to dobry moment, by sięgnąć po tę bajkę. Choinka, kocyk, kakao, dzieci na kolanach i „Popa” w dłoni – to brzmi świetnie.

www.recenzje-szanuki.blogspot.com

PRZYJAŹŃ NAJCENNIEJSZYM DAREM

„Popa, jeż i drogocenna dynia” Natalii Hermansy to opowieść o wielkiej...

Książeczka dla dzieci, z której i dorośli sporo wyniosą. O przyjaźni, uczciwości, przyznawaniu się do błędów - a wszystko wplecione w poszukiwania cennej dyni w przydomowym ogródku. No i do tego sporo ciekawostek z życia jeży :) Z pewnością kupię kolejną książkę autorki!

Książeczka pod tytułem
"Popa,jeż i drogocenna dynia"
Od Natali jest książeczka dla dzieci w każdym wieku .
Moja córka Zuzia ma 10 lat i bardzo przepada za tą książeczką. Szczególnie podobają jej się miejsca w których może coś namalować od siebie.
Popa to kot. Malutki, młody kotek który jeszcze nie zna dobrze terenu ani życia.
Pewnego dnia spotkał małego jeża któremu postanowił pomóc.
Poznają się i dogadują bardzo szybko.
Jeżyk opowiada popie o swoim planie. Wtedy kotek nie widzi innego wyjścia, a dodatkowo bardzo zainteresował go plan i postanawia towarzyszyć w wyprawie której calem jest znalezienie drogocennej dyni.
Przez cały ten czas coś zmienia się w popie. Jest co raz bardziej odpowiedzialny i obeznany.
Widać gołym okiem motyw dorastania.
Między bohaterami rodzi się piękna przyjaźń.
Super wyszło. Bardzo łatwo i szybko się czyta.
Moja Zuzia jest bardzo zadowolona.
Jak dla mnie takie książeczki dla dzieci są idealnym sposobem na pokazanie co jest złe, a co dobre i w jaki sposób można to od siebie odróżnić.

Książeczka pod tytułem
"Popa,jeż i drogocenna dynia"
Od Natali jest książeczka dla dzieci w każdym wieku .
Pewnego dnia spotkał małego jeża któremu...

Popa to zdecydowanie wartościowa pozycja, dzięki której dzieci jak i dorośli dowiadują się wielu ciekawostek o jeżach. Dzieci uczą się, że kłamstwo ma krótkie nogi i że zdecydowanie lepiej jest być po prostu sobą. Czytałam razem z synem, który po skończeniu opowieści ocenił ją na 11 na 10, co oznacza, że spodobała mu się tak, że nie mieści się w skali. Zdarzyło mu się jęknąć ,,nie!`` kiedy nasz kotek wydusił kolejne kłamstwo, ale to, co było najważniejsze to zaciekawienie. Słuchał, będąc autentycznie zainteresowanym tym, co będzie dalej. Chciałabym też zauważyć, że imiona bohaterów są wybrane w taki sposób, że nie są ani pospolite ani ``wydziwione``. Łatwo je zapamiętać, są dobrane idealnie. Do bajki powrócę z pewnością jeszcze nie raz. Zdecydowanie polecam każdemu!

"Popa, jeż i drogocenna dynia" to przede wszystkim pozycja wartościowa - zapoznaje dzieci z warzywami i zwyczajami zwierzaków w sposób przystępny, który zaciekawi młodego czytelnika, ale przede wszystkim opowiada o wartości prawdy i przyjaźni. Czytając tę książkę na chwilę znów poczułam się małym dzieckiem, które dopiero poznaje świat, ale w sposób piękny, niewinny.
Zdecydowanie polecam, aby dorośli przysiedli do tej lektury razem ze swoim dzieckiem/młodszym rodzeństwem i tak dalej... Mali zdecydowanie coś z tego wyniosą, a sądzę też, że i starszym to wyjdzie na rękę. Czasem warto na chwilę obedrzeć się z cynizmu i wejść w naiwny (w dobrym tego słowa znaczeniu) i dobry świat.

Zawsze z miłą chęcią wracam do bajek z czasów dzieciństwa, które zostały w moim rodzinnym domu. Mimo upływu czasu zawarte w nich przesłania, nadal są aktualne. Kiedy dostałam propozycję zrecenzowania krótkiej opowiastki dla dzieci pt. "Popa, jeż i drogocenna dynia", autorstwa Natalii Hermansy, od razu się zgodziłam.
Pewnego dnia zwykle leniwy Popa, spotyka sympatycznego jeżyka Angusa, który zaplątał się w siatkę ogrodową. Po udzieleniu zwierzakowi pomocy, kot udając znawcę, obiecuje towarzyszyć jeżykowi w szukaniu cennej dla Angusa dyni. Oboje wyruszają w podróż po ogrodzie, aby znaleźć ten tajemniczy "skarb".
Popa jest młodym kotem, który dopiero uczy się życia, więc nic dziwnego, że podczas spotkania nowego przybysza, który pojawił się na jego posesji, chciał zrobić na nim wrażenie, udając kogoś, kim nie był. Kolejne strony książeczki pokazują jak kotek się zmienia.
Natomiast Angus jest sympatycznym jeżem, który szuka dyni. Ma bardzo dużą wiedzę na temat ogrodów i żyjątek w nich mieszkających. Chętnie tą wiedzą dzieli się ze swoim towarzyszem. Jest także bardzo skory do pomocy, wyciągając Popę z tarapatów.
Książeczka jest bardzo krótka i czyta się ją szybko. Oprócz dużej czcionki ułatwiającej zapoznanie się z tekstem, w środku znajdują się obrazki, które wraz z maluchem można pokolorować. Zawiera w sobie także przesłanie, że zawsze warto być sobą, a najlepszego przyjaciela można spotkać w najbardziej niespodziewanych okolicznościach. Dzieci mogą się także dowiedzieć kilku ciekawostek na temat ogrodu warzywnego i jeży.

Pewnego dnia zwykle leniwy Popa, spotyka sympatycznego...

Chyba pierwszy raz zostawiam swoją recenzje pod bajką. Ale to wcale nie byle jaka bajka, bo jak się okazuje, żeby pisać bajki, trzeba mieć ogromny talent. Jako matka dwójki dzieciaków zdarza mi się czytać różne bajki, większość z nich to po prostu historie o niczym… Tymczasem prawdziwa bajka powinna nieść ze sobą przesłanie oraz uczyć czegoś mądrego, a „Popa, jeż i drogocenna dynia” posiada wszystkie te cechy. Nie tylko pokazuje, czym jest przyjaźń oraz że kłamstwo ma krótkie nogi, o czym przekonuje się tytułowy kot Popa, ale również możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o jeżach, o niektórych z nich, szczerze powiedziawszy, sama nie miałam pojęcia. Choć bajkę czytałam jeszcze w formie elektronicznej, to już nie mogę się doczekać aż sprezentuję ją moim dzieciom.

• Przeczytane 2021
  • Dla dzieci