The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde and Other Tales of Terror

Okładka książki The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde and Other Tales of Terror Robert Louis Stevenson
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Penguin Classics klasyka
klasyka
Penguin Classics
2002-01-01
2002-01-01

Okładka książki Theatre Royal - Markheim & Zodomirskys Duel: Episode 5 Aleksander Dumas, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Aleksander Dumas, R...
Okładka książki Theatre Royal - The Sire de Maletroits Door & The Judgement: Episode 3 Fiodor Dostojewski, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Fiodor Dostojewski,...

Jedną z najznakomitszych jak i najbardziej znanych pozycji gatunku Gothic mystery jest krótka historia dwojakiej natury ludzkiej, napisana przez Stevensona.

“The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde” zmusza nas do spojrzenia na człowieka jako jednostkę, w której żyją dwa skrajne wcielenia walczące o dominację - diabła i anioła. Jekyll w jednym ze swoich listów opisuje fakt, że jego “dualność” była widoczna jeszcze przed wynalezieniem i wypiciem eliksiru. Jego nienaganna reputacja perfekcyjnego obywatela oraz lekarza była jedynie kłamstwem, rolą w teatrze którą grał aby nie stracić szacunku swoich przyjaciół. W nocy bowiem, oddawał się niemoralnym uciechom, zaspokajając swoją ciemniejszą stronę. Nie jest tu do końca wyjaśnione jakie “uciechy” towarzyszyły jego nocnym wędrówkom, aczkolwiek wszelkiego typu skryte deprawacje były nieodłączną częścią wiktoriańskiego społeczeństwa.

Istnieje również inna interpretacja tego motywu - w końcu książka sugeruje, że “ciemna” strona doktora, bierze nad nim górę i nie może być kontrolowana. Idąc tym tropem, eliksir który został wynaleziony po to aby “oddzielić” zło od dobra, tak naprawdę służył zerwaniu przykrywki, pod którą żyje człowiek aby ostatecznie odsłonić jego prawdziwą, zwierzęcą i złą naturę.

Nie tylko “dwojakość” natury ludzkiej może być kojarzona z motywem przewodnim tej krótkiej książki. Znajdziemy tutaj również ważny temat nauki oraz jej progresu w wiktoriańskim społeczeństwie, które skrajnie religijne, obawiało się tego typu wynalazków i rozwoju. Jekyll dzięki diabelnemu wynalazkowi zmienia to co “naturalne” (swoją osobowość) przeistaczając się przez technologię w coś “nienaturalnego” i w końcu - złego.

Nowelka blisko wybitnej, nawet znając twist. Ważny głos w sprawach moralności. Klasyka, którą należy znać

Tytułowa nowela świetna. Konstrukcja historii, gdzie o głównych wydarzeniach opowiada bohater poboczny Utterson, (a czyni to na podstawie plotek i niewiarygodnych doniesień),sprawia, że cała historia rzeczywiście wydaje się złowieszcza i niepokojąca. Mroczne opisy dziewiętnastowiecznego Londynu, dwuznaczności, sama idea nienaturalnego oddzielenia dobra od zła - wszystko to tworzy bardzo dobrą całość. Niestety, pozostałe dwa opowiadania zawarte w tym wydaniu, choć zapowiadają się obiecująco, finalnie pozostawiają niedosyt i rozczarowanie. Dlatego też ocena 7; sam Jekyll i Hyde zasługują na więcej.

• Kindelek
  • Klasyka
  • 2k23
  • Undergrad

Dodaj cytat z książki The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde and Other Tales of Terror