Dlaczego pracujemy

Okładka książki Dlaczego pracujemy Barry Schwartz
Okładka książki Dlaczego pracujemy
Barry Schwartz Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja Seria: TED Books nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
TED Books
Why We Work
Grupa Wydawnicza Relacja
2018-09-18
2018-09-18
2015-01-01
praca społeczeństwo analiza

Na półkach: , , , , , , ,

Jak dla mnie to zbiór oczywistych oczywistości.
Nie dowiedziałam się niczego nowego. Szkoda, liczyłam, że coś mnie zaskoczy.

Jak dla mnie to zbiór oczywistych oczywistości.
Nie dowiedziałam się niczego nowego. Szkoda, liczyłam, że coś mnie zaskoczy.

Książka stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego pracujemy mierząc się równocześnie z szeroko przyjętym podejściem, że główną motywacją są pieniądze. Autor stara się wyjaśnić skąd wzięło się takie postrzeganie i zastanawia się czy wynika ono z ludzkiej natury czy też założenia pewnych ideologii wpłynęły na nasze zachowanie.
Bardzo interesująca książka, która porusza również temat tego w jakim stopniu pewne teorie są wynikiem obserwacji reczywistości, a w jakim są samospełniającą się przepowiednią.

Bardzo interesująca książka, która porusza...

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pracujemy? Czy chodzi w tym jedynie o pieniądze? A może praca daje nam coś więcej? Jak to jest, że statystycznie jedynie dziesięć procent społeczeństwa odczuwa satysfakcję z pracy? I dlaczego ludzie porzucają dobrze płatne zajęcie, by iść za głosem serca? Dlaczego premie nie zawsze są dobrym pomysłem? I za jakim pracodawcą ludzie staną murem, choć może to się dla nich źle skończyć? Jak system zabija powołanie? O co chodzi z technologią idei?
To jedynie część pytań, na jakie odpowiedzi postarał się znaleźć Barry Schwartz. Zebrał badania na temat pracy w jedno miejsce i spróbował przybliżyć nam czym tak właściwie jest praca, jak ona działa oraz co nam daje i zabiera. Odkrył przed nami jeden z elementów społeczeństwa. "Dlaczego pracujemy" to książka dla pracowników, pracodawców i ludzi, którzy korzystają z cudzej pracy, czyli pozycja dla każdego. Całość została wyjaśniona w jasny sposób, a Wydawnictwo Relacja zadbało o to, by chociażby o stronie wizualnej nie dało się powiedzieć złego słowa. Książeczki z serii TED są pięknie dopracowane. Po tym, co nazywam "treścią właściwą" znajdujemy chociażby propozycje dalszej lektury, kilka słów o autorze, namiary na prelekcję Barry'ego oraz prelekcje powiązane, informacje o serii książek TED oraz o samym TED oczywiście. Nie dość więc, że zyskujemy solidny kawałek wiedzy, to jeszcze dostajemy podpowiedź, jak zgłębić temat dalej i jak zrozumieć zamysł całej serii! Jestem całkowicie zauroczona w tej na pierwszy rzut oka niepozornej pozycji.

"Dla większości ludzi, zgodnie z ich naturą, w pracy chodzi jedynie o zarobki i nic więcej. Jedynie 'elita' pragnie wyzwań, poczucia sensu oraz zaangażowania".

Czy przynajmniej raz zdarzyło wam się zastanowić dlaczego pracujemy? Dla uznania pośród innych, pieniędzy, czy może po to, aby robić to co jest dla nas ważne i sprawia, że dzięki temu czujemy się lepiej? Ludzie, dla których praca jest powołaniem, czerpią z niej największą satysfakcję. Dla nich praca to jedna z najważniejszych części życia, cieszą się z jej wykonywania, to istotna część ich tożsamości. Wierzą, że ich praca sprawia, iż świat staje się lepszy. Do tego w głównej mierze warto aspirować. Możemy z łatwością zauważyć, że przytłaczającej większości ludzi praca nie przynosi satysfakcji i jest dla nich przykrym obowiązkiem. Wykonują oni powierzone im zadania przez wyznaczony okres czasu, lecz jeśli robią to wyłącznie dla wynagrodzenia, nigdy nie odnajdą w swej pracy większego sensu. Zawsze pozostanie ona dla nich jedynie 'czymś' co po prostu należy zrobić. Autor przedstawia tutaj pracowników we wszystkich dziedzinach życia, prezentując wzorce i trendy, które mogą przyczynić się do szczęścia w pracy. Bada również dlaczego stworzono tak niebezpiecznie błędny system, opierający się na przekonaniu, iż to tylko pieniądze są w stanie przekonać kogoś do lepszej pracy. Jak i w przypadku innych książek z tej serii, znajdziemy tutaj pobudzającą do myślenia i inspirującą treść. Polecam w szczególności osobom, które interesują się rozwojem osobistym, motywacją, a także zarządzaniem.

Co odpowiesz na pytanie: dlaczego pracujesz ? Spróbuj w tym momencie. Czy to co Ci się nasuwa jako pierwsze to: satysfakcja, rozwój, poczucie bycia ważnym, misja czy raczej bo muszę, dla pieniędzy, nie mam wyjścia? Tutaj nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, bo to jest życie, które jest skomplikowane. A teraz zastanów się co motywuje Cię w pracy ? I znów czy są to: różnego rodzaju premie finansowe, czy raczej dobra atmosfera lub stwarzane przez pracodawcę możliwości rozwoju: poszerzanie wiedzy? A może zupełnie coś innego ? I jeszcze coś: czy twoja praca daje Ci możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, kreatywnych działań czy jesteś tylko „trybikiem”, który ma wykonać swoje, bez zbędnego zastanawiania się? Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne, bo spędzamy w pracy dużą część swojego życia i mamy prawo do tego by się najzwyczajniej w świecie cieszyć tym co robimy. Każdy z nas chce być szczęśliwy w każdym momencie swojego życia. Zarówno w pracy jak i poza nią. Książka „ Dlaczego pracujemy” z serii TED Books wydana nakładem Wydawnictwa Relacja jest niezwykle ważna. Każdy powinien ją przeczytać, a przede wszystkim pracodawcy. Ale nie tylko sięgnąć po nią, ale wyciągnąć wnioski.

Książka „ Dlaczego pracujemy” jest niesamowicie ważna. Ja opowiem o swoich odczuciach. Nie to nie jest kolejna utopijna wizja szczęścia. To nie jest poradnik na ten temat. To bardzo wartościowy drogowskaz, z którego warto skorzystać. Barry Schwartz, profesor psychologii, próbuje uzmysłowić wszystkim, że praca jest ważną częścią życia i dlatego powinna nadawać mu sens. W miejscach pracy muszą być budowane organizacje, które działają w zgodzie z naturą człowieka, a nie przeciwko niej. To co robi każdy pracownik powinno być znaczące zarówno dla niego jak i całego zespołu. Zapędziliśmy się wszyscy w pogoni za pieniądzem, a zatraciliśmy to co najbardziej istotne: znaczenie, misja, ważność. To co czujemy, jest kluczowe, a nie rosnąca zawartość portfela. Każdy chce być kimś ważnym dla innych i dla samego siebie. Kiedy przestaje tak się czuć, to żadne pieniądze mu tego nie wynagrodzą. Poczucie wartości to coś, co może nas tłamsić lub coś co może dodawać nam skrzydeł. Chciałabym, żeby wizja zaproponowana przez autora była możliwa. Przykłady, które porusza w swojej książce, tak bardzo świadczą o potrzebie zmiany. Tak dużo dają do myślenia. Aby mechanizm zmiany zadziałał muszą się wpasować dwa elementy: podejście pracodawcy i pracownika.

Na koniec chciałabym przytoczyć tak ważne i trafne słowa, które wypowiedział Bruce Springsteen, gwiazda rocka, podsumowując swoją udaną karierę (to ten ważny sens pracy!): „ Jestem świadomy, że to muzyka utrzymuje mnie przy życiu... To mój krwiobieg. I wyrzeczenie się tego na rzecz posiadania rzeczy, jak telewizor, samochody, rezydencje – to nie jest amerykański sen. W ostatecznym rozrachunku to tylko nagroda pocieszenia. To wszystko nagrody pocieszenia. I jeśli dasz im się skusić – jeśli, zdobywając je, uwierzysz, że to o to w życiu chodzi – to dałeś się wyrolować. Bo to wszystko nagrody pocieszenia, jeśli nie będziesz ostrożny, za sprzedanie się albo za wyrzeczenie się tego, co w tobie najlepsze. Więc musisz być czujny. Musisz dalej nieść ten ideał, od którego zacząłeś. I musisz wierzyć, że czeka cię coś więcej.”

Choć autor jest z wykształcenia psychologiem, w swojej książce zgrabnie porusza się w tematyce ekonomicznej i rozmaitych teoriach związanych z procesami zarządzania, przywołując chociażby postulaty Adama Smitha czy wpływ J. W. Taylora na naukę organizacji. Gdzieś pomiędzy przewija się też nieco filozofii, także mamy prawdziwy misz-masz wszelakich dyscyplin, sprowadzający się do próby uzyskania odpowiedzi na zadane w tytule pytanie. Wydaje się, że nieco za dużo tutaj rozważań, bo miałam czasem wrażenie, iż autor odbiega od tematu - choć może wszystkie dygresje miały swój cel i stanowiły właśnie rozwinięcie głównej idei. Niemniej jednak przeszkadzała mi nieco forma. Psycholog przytacza rozmaite przypadki z nie tylko swojego życia (ewentualnie wymyślone na potrzeby książki, ale pozostańmy przy pierwszej wersji ;)),czyniąc książkę nie tylko zbiorem suchej teorii, ale uwzględniając również aspekt praktyczny.

To oczywiste, że nie możemy generalizować, iż wszyscy pracujemy z uwagi na pieniądze. Wszak nie każda profesja szczyci się zarobkami, które pozwalają na coś więcej niż tylko "godne" życie. Zresztą i samo pojęcie godnego życia może być rozumiane całkowicie różnie. Główny problem polega na tym, że wpadliśmy w pułapkę ideologii. A paradoksalne jest to, że są to ideologie, które sami sobie stworzyliśmy. Uważam, że książka będzie najlepiej nadawała się dla osób prowadzących szkolenia, zgłębiających tajniki zarządzania i szeroko rozumianej ekonomii czy wreszcie samych pracodawców, bo może zainspirować ich do wprowadzenia zmian w kierowanych przez nich miejscach pracy. A bądźmy szczerzy - niejednokrotnie przydałoby się wprowadzić nieco świeżości i odstąpić od teorii, która sprowadza się do hasła, że pracownika można kupić za należną mu wypłatę, właśnie na rzecz zaangażowania go w wykonywaną pracę, misję i wizję firmy oraz idee, które sam wyznaje.

Zmierzam do Was z kolejną 📗 książką z serii TED Books – tym razem DLACZEGO PRACUJEMY, autorstwa Barry’ego Schwartza. Ja chyba należę do mniejszości, gdyż lubię swoją pracę ;) i nie piszę tego z uwagi na fakt, że być może moi pracodawcy obserwują mój profil 😁😆 Ale tak na serio, tak, lubię swoją pracę, sprawia mi przyjemność, zadowala pod kątem finansowym 😉 Autor w książce odnosi się do teorii m.in. Taylora, Smitha czy Skinnera. Według teorii pracujemy głównie dla pieniędzy. Niby dobre zarobki = zadowolenie pracy. Ale nie jest to prawdą, są osoby, które zarabiają duże pieniądze ale praca nie daje im satysfakcji, z drugiej strony znajdą się też ludzie, którym praca daje satysfakcję ale nie przynosi ona zbyt dużego wynagrodzenia. Robi się błędne koło, gdyż podnosząc pensje aby pracownik dobrze pracował i był usatysfakcjonowany pracą nie sprawdza się. Problem tkwi w czymś innym, chyba ogólnie w społeczeństwie i jego nastawieniu i żadne teorie, podwyżki pensji etc. nie mają racji bytu, jeśli jesteśmy negatywnie nastawieni do pracy. Schwartz przedstawia nam w książce kilkoro osób wykonujące różne prace obalające teorie wysokie wynagrodzenie = zadowolenie z pracy. Poznajemy np. Luke’a, który jest sprzątaczem w szpitalu. Do jego obowiązków należy m.in. obsługa sprzętu piorącego dywany i tapicerkę, czyszczącego i pucującego czy mycie mopem podłóg i klatek schodowych. Do jego obowiązków natomiast nie należy rozmowa z pacjentami i ich rodzinami oraz próba zrozumienia ich, ich postępowania, humorów. Nie mniej właśnie to co nie jest wpisane w zakres jego obowiązków sprawia, że praca jest dla niego ważna. Podam przykład: Luke posprzątał pokój sparaliżowanego po bójce chłopaka. Idąc korytarzem do kolejnego pokoju minął jego ojca, który wracał z papierosa i od razu został zaatakowany słowami, że nie posprzątał pokoju jego syna. Luke próbował z początku się bronić ale uznał, że nie ma to sensu, gdyż ojciec cierpiący z powodu syna, który leżał w szpitalu już 6 miesięcy nie zawsze myślał racjonalnie. Luke, przeprosił i poszedł raz jeszcze posprzątać wcześniej już posprzątany pokój. Spotykamy się też z sytuacją, gdzie rezygnuje z odkurzenia dywanów w sali, gdyż spotyka w niej zmęczone po całym dniu pracy rodziny pacjentów – nie chce im dokładać w tym momencie stresu, że zacznie hałasować im koło nosa. Luke mógłby wszystkich dookoła lekceważyć, nie zauważać byleby tylko szybko wykonać swoją pracę ale nie, liczy się z tym jak czują się chorzy i ich rodziny i dostosowuje się do nich wykonując swoje obowiązki. To jest to, co sprawia mu przyjemność w tej pracy, mimo niezbyt wysokich zarobków. Kontakt, zrozumienie, wsparcie, pomocna dłoń. Ale jaką przyjemność z pracy czerpałby Luke, gdyby to co obecnie wykonuje, jest jego inwencją stałoby się wpisane w zakres obowiązków❓ Moim zdaniem nie sprawiałoby mu to już takiej przyjemności jak sprawia obecnie. W książce znajdziemy też m.in. rozdział na temat tego jak dobra praca zamienia się w kiepską: przepisy i premie zamiast uczciwości. Czy dlaczego człowiek to nie skorpion ;) Jak już wiecie TED to są książki na jeden wieczór ale warto po nie sięgać, chwilę się zatrzymać, zastanowić. 😇

Zapraszam na mój FP - Zaczytany Książkoholik

Ile osób tutaj jest zadowolonych ze swojej pracy? Lubicie do niej chodzić, czy wstajecie rano tylko z przykrego obowiązku? A może są tu pracoholicy? Czujecie spełnienie, satysfakcję z dobrze wykonanej roboty i codziennie jesteście lepsi? Rozwijacie się zawodowo? Jeśli tak to jesteście szczęściarzami, bo książka Barry’ego Schwartza udowadnia niestety że w dzisiejszych czasach jest o to niesłychanie trudno. A wina leży po obu stronach - zarówno pracodawców jak i samych pracowników. Utarło się że pracujemy dla pieniędzy a autor tej niewielkiej ale mądrej książki pokazuje dlaczego tak myślą pracodawcy i w zasadzie sami też tak myślimy. „Dlaczego pracujemy” to książka, którą powinien przeczytać każdy a co najistotniejsze powinna być omawiana w szkole. Naprawdę tak myślę! Poruszana w niej tematyka tak naprawdę jest istotna dla społeczeństwa w całości jak i poszczególnych jednostek, ale niestety rzadko się nad tym sami zastanawiamy. Bo czy ktokolwiek z nas pomyślał kiedyś dlaczego poszedł do pracy? Z reguły podstawowa odpowiedz brzmi: żeby mieć za co żyć - opłacić rachunki, zrobić zakupy a przy lepszej wypłacie pozwolić sobie na jakieś przyjemności. A to właściwie nie powinno być podstawą, bo każdy z nas byłby szczęśliwszy robiąc to co lubi, mogąc angażować się w pracę. Niestety czasy są jakie są - konsumpcjonizm nie pomaga w podjęciu odważnej decyzji i rozpoczęcia pracy marzeń, pracodawcy z resztą skutecznie tłamszą co wybitniejsze jednostki i trzeba mieć ogromne szczęście i mądrego szefa, który doceni trud naszej pracy i zachęci do samorealizacji. Wpadliśmy w błędne koło i naprawienie wieloletnich szkód będzie trwało kolejne dziesięciolecia bo wymaga od wszystkich ambicji i zrozumienia motywacji innych.

Jak widzicie ta książka zdecydowanie zmusza do refleksji. Jest napisana w prosty, przystępny sposób a zrozumiałe dla każdego przykłady powodują że jest uniwersalna. Mogłabym tu jeszcze napisać wiele, ale tak naprawdę każdy powinien po nią sięgnąć i zastanowić się nad sobą i swoją pracą.

Nie skończyłam

Nie skończyłam

Książka interesująca. Autor w zwięzły sposób przedstawia swoje obserwacje na temat motywacji. Jest to raczej rozwinięcie wystąpień TED niż "szersze opracowanie tematu". Warto sięgnąć jeśli ktoś jest zainteresowany motywacją, zarządzaniem i szkoleniami.

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Dlaczego pracujemy